Ўзбекистон ва Словения парламентлараро ҳамкорлигининг устувор йўналишлари белгилаб олинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Словения Республикасига расмий ташрифи доирасида Словения Миллий ассамблеяси Раиси Уршка Клакочар-Зупанчич билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон билан Словения ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни, шу жумладан икки мамлакат парламентлари даражасида янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Кейинги йилларда парламентлараро алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Жорий йил апрель ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеясида Словения Миллий ассамблеяси комиссияси раиси Предраг Бакович иштирок этди. Икки мамлакат парламентларида "дўстлик гуруҳлари" ташкил этилган.
Қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш учун соҳавий қўмиталар даражасида парламентлараро ҳамкорлик муҳимлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, гуманитар ҳамкорликни қўллаб-қувватлашда, жумладан, маданият ва кино кунлари, кўргазмалар ўтказиш, олий таълим муассасалари ўртасида академик алмашинувларни ривожлантиришда парламентларнинг кўмаги зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, халқаро парламент ташкилотлари доирасида ташаббусларни мувофиқлаштириш ва ўзаро қўллаб-қувватлаш кучайтирилади.
Биринчи Ўзбекистон-Словения парламентлараро форумини депутатлар ва экспертлар ҳамжамияти иштирокида Самарқанд шаҳрида ўтказиш таклиф қилинди.
Парламентлар ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича қўшма "йўл харитаси"ни қабул қилишга келишиб олинди.

Priorities of inter-parliamentary cooperation between Uzbekistan and Slovenia determined
As part of the official visit to the Republic of Slovenia, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Speaker of the National Assembly of Slovenia Urška Klakočar Zupančič.
Issues of further development of multifaceted Uzbek-Slovenian relations, including at the parliamentary level between the two countries were considered.
The growing intensification of inter-parliamentary exchanges in recent years was noted with satisfaction. In April this year, the Chair of the Commission of the National Assembly of Slovenia Predrag Baković participated in the 150th anniversary Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Tashkent. "Friendship groups" have been established in the parliaments of both countries.
The importance of parliamentary cooperation at the level of relevant committees was emphasized to support and accelerate joint projects.
Additionally, the need for parliamentary support for humanitarian cooperation was noted, including the organization of cultural and film days, exhibitions, and the development of academic exchanges between universities.
Coordination and mutual support of initiatives in international parliamentary organizations will also be strengthened.
A proposal was made to hold the first Uzbek-Slovenian Inter-Parliamentary Forum in the city of Samarkand, with the participation of deputies and the expert community.