Ўзбекистон Республикаси Президенти Венгрия ва Словенияга ташриф буюради
19-22 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия ва Словения Республикасига расмий ташрифлари бўлиб ўтади.
Ўзбекистон етакчиси Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг таклифига биноан 19 май куни Будапештга келади.
Олий даражадаги музокаралар, Венгрия расмийлари ва етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар бўлиб ўтади.
Кун тартибидан икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Мамлакатимиз раҳбари 21 май куни Венгрия пойтахтида Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммитида иштирок этади.
Президент Шавкат Мирзиёев 22 май куни Любляна шаҳрида Словения Президенти Наташа Пирц Мусар билан учрашади, ушбу мамлакат парламенти ва ҳукумати раҳбарияти билан музокаралар ўтказади, қўшма ишбилармонлик тадбирларида иштирок этади.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, фармацевтика, саноат, озиқ-овқат ва тўқимачилик тармоқларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик қилиш ва гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.

President of the Republic of Uzbekistan visits Hungary and Slovenia
Official visits of the president of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev to Hungary and the Republic of Slovenia will be held on May 19-22.
The leader of Uzbekistan arrives in Budapest on May 19 at the invitation of the Hungarian Prime Minister Viktor Orbán.
There will be high-level negotiations, meetings with Hungarian officials and leaders of leading companies.
The agenda included issues of practical cooperation between the two countries and further expansion of strategic partnerships.
The head of our country will take part in the unofficial summit of the organization of Turkic states in the capital of Hungary on May 21.
President Shavkat Mirziyoev will meet with Slovenian President Natasha Pirs Musar on May 22 in Ljubljana, hold talks with the leadership of the parliament and government of that country, participate in joint business activities. Issues of development of mutually beneficial trade and economic cooperation, implementation of cooperative projects in the pharmaceutical, industrial, food and textile sectors, cooperation in the field of labor migration and expansion of humanitarian ties are considered.