Тошкент шаҳридаги реновация ва инвестиция лойиҳалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 май куни Тошкент шаҳрида режалаштирилган реновация ва инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 24 декабрдаги қарори билан Тошкент шаҳрининг 2045 йилгача бўлган даврга мўлжалланган бош режаси тасдиқланган эди. Бош режага кўра, пойтахтимиз ҳудуди 3 та – консервация, реконструкция ва реновация зоналарига ажратилган.
Жумладан, реновация зонасига эски, кам қаватли уйлар, шаҳарсозлик ва зилзилабардошлилик талабларига жавоб бермайдиган бинолар киритилган. Улар босқичма-босқич бартараф этилиб, бўшатилган ҳудуд замонавий лойиҳалар асосида қайтадан қурилиши кўзда тутилган.
Тақдимотда шу борадаги режалар ҳақида ахборот берилди.
Қайд этилганидек, Бош режада 300 дан ортиқ реновация манзили белгиланган. 2025-2026 йилларга мўлжалланган биринчи босқичда 65 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Бу орқали мазкур ҳудудлар фунционал жиҳатдан бойитилади, аҳоли учун шароитлар яхшиланади, атроф ободонлаштирилади. Натижада эски ва замонавий мавзелар орасидаги тафовут босқичма-босқич қисқартириб борилади ҳамда улар ўзаро уйғунлаштирилади. Бинолар кам майдонда қурилиб, мавжуд дарахтлар сақлаб қолинади, янги яшил ҳудудлар барпо этилади.
Давлатимиз раҳбари бу лойиҳаларнинг шаҳар архитектураси ва инфратузилмасига мослигини чуқур ўрганиш, геологик ва сейсмик таҳлиллар асосида хавфсизлик жиҳатидан такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Турар жойлар мактаб-боғча каби ижтимоий муассасалар, дам олиш шароитлари билан ҳамоҳанг бўлиши зарурлигини таъкидлади.
Шаҳарнинг “ўпкаси” дарахтзорлар бўлса, ариқ ва каналлар унинг “қон томири”. Президентимиз кўрсатмаси билан, янги бош режада бу масалаларга алоҳида эътибор қаратилган. Жумладан, Тошкент шаҳри ва унинг атрофидаги яшил ҳудудларни 3 карра кўпайтириб, 25 минг гектарга етказиш мақсад қилинган. Бу, ўз навбатида, сув йўлларини яхшилашни талаб этади.
Тақдимотда шаҳар ирригация ва дренаж тармоқларининг янги бош режа билан уйғунлаштирилган тизими ҳам кўриб чиқилди.
Унга кўра, 2030 йилгача 100 километр каналлар реконструкция қилиниб, атрофида сайилгоҳлар ташкил этилади.
Туркиянинг “Su-yapi engineering and consulting” компанияси билан бирга дренаж тармоқларидаги муаммолар ўрганилган. Аэрофото, геодезия ва ёғингарчилик таҳлили асосида бу тармоқларни янгилаш бўйича мастер-режа ишлаб чиқилган. Ўтган йили 45 та сув тошқини ҳудудлари бартараф этилган. Бу йил яна 34 та жойда шундай ишлар бажарилади.
Президентимиз бу ишларни давом эттириб, қамровини янада ошириш, шу йўналишда мутахассислар тайёрлаш зарурлигини таъкидлади.
Давлатимиз раҳбарига Тошкент шаҳрида инвестиция лойиҳаларининг ҳолати ҳақида ҳам ахборот берилди.
Пойтахтимизда умумий қиймати 25 миллиард долларлик 717 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган. Жорий йилда шундан 7 миллиард 500 миллион доллари ўзлаштирилиб, 265 та лойиҳа ишга туширилиши кўзда тутилган. Буларнинг натижасида турар жойлар, савдо ва кўнгилочар мажмуалар қурилиб, саноат корхоналари ташкил этилади ва минглаб иш ўринлари очилади.

Renovation and investment projects in Tashkent reviewed
On May 14 President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of renovation and investment projects in the city of Tashkent.
According to the resolution of the Cabinet of Ministers dated December 24, 2024, the general plan of the capital of Uzbekistan until 2045 was approved. According to this document, the territory of the city is divided into three zones - conservation, reconstruction and renovation.
The renovation zone includes old low-rise buildings and structures that do not meet modern requirements of urban planning and earthquake resistance. It is envisaged to gradually replace such buildings with modern residential and infrastructural complexes.
The presentation provided information on the upcoming steps in this direction. It was noted that the master plan envisages over 300 sites for renovation. Within the framework of the first stage, designed for 2025-2026, 65 projects are planned to be implemented. This will improve the functionality of the relevant territories, create favorable conditions for residents and improve the environment. As a result, the discrepancies between outdated and modern neighbourhoods will gradually diminish, ensuring their harmonious neighbourhood. The development will be carried out with the preservation of existing trees and the creation of new green areas.
The Head of State stressed the need to comprehensively study the compliance of these projects with the architectural appearance and infrastructure of the city, as well as to ensure their safety based on geological and seismic studies. He emphasized that residential buildings should be linked to social infrastructure facilities such as schools, kindergartens and recreation areas.
As the President noted, green spaces are the “lungs” of the city, and canals are its “circulatory system”. In this regard, the new general plan pays special attention to the issues of greenery and drainage. In particular, it is envisaged to triple the area of green zones of Tashkent and its suburbs - up to 25 thousand hectares. This, in turn, requires improvement of irrigation networks.
During the presentation, the irrigation and drainage system coordinated with the new master plan was also reviewed. By 2030, it is planned to reconstruct 100 kilometers of canals and develop walking areas along them.
Together with the Turkish company “Su-Yapi Engineering and Consulting”, studies of problems in the drainage system have been carried out. Based on aerial photography, geodetic data and precipitation analysis, a master plan for its modernization was developed. Last year 45 zones of possible waterlogging were eliminated, and this year such measures will cover 34 more sites.
The President emphasized the need to continue this work, expand its coverage and train specialists in this area.
Information was also presented on the state of investment projects implementation in the city. In Tashkent 717 investment projects worth $25 billion have been formed. This year it is planned to utilize $7.5 billion and launch 265 projects. As part of their implementation, residential complexes, shopping and entertainment centers will be built, as well as new industrial enterprises and thousands of jobs will be organized.