Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 14 май куни Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёни ва уни жадаллаштириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Давлат раҳбарининг алоҳида назорати асосида 2023 йилдан бошлаб ЖСТга аъзо бўлиш чоралари кўрилмоқда. Ўтган даврда кўп ва икки томонлама музокараларда муайян натижаларга эришилди.
Жумладан, Ишчи гуруҳининг тўртта муҳим йиғилиши ўтказилиб, 500 дан ортиқ масалалар кўтарилди, 30 дан зиёд расмий ҳужжатлар ЖСТ Котибиятига тақдим этилди. Аъзоликни жадаллаштириш мақсадида соҳаларда тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, икки томонлама музокаралар доирасида 33 та мамлакат билан бозорга кириш бўйича музокаралар олиб борилиб, бугунги кунга қадар 24 таси билан музокаралар якунланди.
ЖСТ аъзолари билан мулоқотда янги ёндашув ва ислоҳотлар натижалари ижобий баҳоланмоқда. Бу ўз навбатида Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида очиқлик, шаффофлик ва адолатли савдога бўлган қатъий интилишини тасдиқлайди.
Шу маънода, миллий қонунчиликни ташкилот талабларига уйғунлаштириш доирасида кенг кўламли ҳуқуқий ва институционал ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, 13 та қонун, Президентнинг 10 та фармон ва қарори, 19 та Вазирлар Маҳкамаси қарорлари ва 10 та идоралараро норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинди.
Жумладан, божхона тартиботлари, экспорт-импорт қоидалари ҳамда интеллектуал мулк соҳасидаги механизмлар босқичма-босқич ЖСТ стандартларига мослаштирилди, давлат улуши мавжуд бўлган 6 та корхонада эксклюзив ҳуқуқлар бекор қилинди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари томонидан ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини жадаллаштириш ҳамда уни сифатли ва тизимли ташкил этиш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Унга кўра, жорий йилда қолган 9 та мамлакат билан икки томонлама музокараларни якунлаш, Ишчи гуруҳининг 2 та йиғилишини ўтказиш ҳамда Ишчи гуруҳнинг ҳисобот лойиҳасини якунлаш орқали Ўзбекистоннинг ЖСТ доирасидаги мажбуриятларини тўлиқ шакллантириш вазифалари аниқ белгилаб берилди.
Шунингдек, қонунчиликни ташкилот талабларига мослаштириш доирасида 15 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш жараёнини жадаллаштириш зарурлиги таъкидланди. Жумладан, “Озиқ-овқат маҳсулотларининг сифати ва хавфсизлиги тўғрисида”, “Муҳофаза чоралари, антидемпинг ва компенсация божлари тўғрисида" янги таҳрирдаги қонунларни қабул қилишни тезлаштириш ҳамда бу борада Олий Мажлис Қонунчилик палатаси билан яқиндан ва самарали ҳамкорликни таъминлаш Президент томонидан муҳим вазифа сифатида белгилаб берилди.
Техник жиҳатдан тартибга солиш, санитария, фитосанитария ва ветеринария соҳаларини ислоҳ қилиш, ушбу йўналишларда кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш кераклиги алоҳида қайд этиб ўтилди.

Process of accession to the World Trade Organization reported
On May 14, President Shavkat Mirziyoyev reviewed Uzbekistan's accession to the World Trade Organization and measures to accelerate the process.
This process has been under special control of the Head of State since 2023. Over this period, Uzbekistan has achieved concrete results in multilateral and bilateral negotiations.
In particular, four meetings of the Working Group have been held, where more than 500 issues have been considered. In order to intensify the process, systemic reforms in the spheres are being implemented.
Within the framework of the bilateral track, negotiations were held with 33 countries on market access issues, out of which negotiations were successfully completed with 24 countries.
WTO members positively assess the new approach and results of reforms in Uzbekistan, confirming the country's firm commitment to openness, transparency and fair trade.
Large-scale legal and institutional reforms are being implemented as part of bringing the national legislation in line with the requirements of the organization. In particular, 13 laws, 10 decrees and resolutions of the President, 19 resolutions of the Cabinet of Ministers and 10 interagency legal acts have been adopted.
Procedures in the areas of customs regulation, export-import operations and intellectual property have been gradually harmonized. The exclusive rights of six enterprises with state participation were cancelled.
During the meeting, the Head of State gave specific instructions to accelerate and systematically organize the process of accession to the WTO.
In particular, by the end of this year it is necessary to finalize bilateral negotiations with the remaining 9 countries, hold two more meetings of the Working Group and finalize the draft final report of the Working Group, thus consolidating Uzbekistan's international commitments within the framework of the WTO.
The need to speed up the adoption of about 15 legal acts, including the development of new versions of the laws “On quality and safety of food products”, “On protective measures, anti-dumping and countervailing duties” in close and effective cooperation with the Legislative Chamber of Oliy Majlis was also pointed out.
The importance of reforms in technical regulation, sanitary, phytosanitary and veterinary spheres, as well as improving the quality of training in these areas was emphasized.