Ўзбекистон Президенти Евроиттифоқ билан амалий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 май куни Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Эдуардс Стипрайсни қабул қилди.
ЕИ махсус вакили Еврокенгаш Президенти Антониу Кошта ва Еврокомиссия Президенти Урсула фон дер Ляйеннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Жорий йил апрель ойида Самарқанд шаҳрида ўтган "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммитида қабул қилинган қарорларни амалга ошириш доирасида икки томонлама ва минтақавий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Инвестициявий ва молиявий-техник ҳамкорлик бўйича умумий қиймати 12 миллиард евролик аниқ лойиҳаларни тез фурсатда тайёрлаш ва илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди, шунингдек, бўлажак тадбирлар режаси кўриб чиқилди.

Президент Узбекистана отметил важность расширения практического сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 мая принял специального представителя Европейского Союза по Центральной Азии Эдуардса Стипрайса.
Спецпредставитель ЕС передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Евросовета Антониу Кошты и Президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Были обсуждены вопросы расширения двустороннего и регионального взаимодействия в контексте практической реализации решений первого саммита «Центральная Азия – Евросоюз», прошедшего в апреле этого года в городе Самарканде.
Особое внимание уделено скорейшей подготовке и продвижению конкретных проектов инвестиционного и финансово-технического сотрудничества на сумму 12 миллиардов евро.
Состоялся обмен мнениями по актуальной региональной повестке, а также рассмотрен график предстоящих мероприятий.