Президент Шавкат Мирзиёев Урганч шаҳрида барпо этилган Касбий кўникмалар минтақавий марказини бориб кўрди.
Мажмуа Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги – KOICAнинг 9 миллион долларлик грант маблағлари ҳисобидан қурилган. Замонавий касблар учун зарур жиҳозлар, симулацион ускуналар келтириб ўрнатилган. Бу ерда автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, пайвандчилик, юк кўтариш машинистлиги, электрон ва маиший техника таъмири, мебелсозлик, сартарошлик ва косметология, мобилография ҳамда меҳмонхона хизмати каби 10 та талаб юқори мутахассислик ўргатилади.
Бунинг учун қарийб 2 гектар ҳудудда замонавий ўқув бинолари, амалий машғулот хоналари, 64 ўринли ётоқхона ва бошқа ёрдамчи иншоотлар қурилган. Муассаса йилига 300 нафар тингловчини 6 ойлик касбий тайёргарлик курсларида ўқитиш имкониятига эга.
Президент ўқув-машғулот хоналарини кириб кўрди. Меҳмонхона йўналишида сабоқ олаётган ёшлар билан самимий суҳбатлашди.
- Урганч аэропортини Инчон аэропорти билан шерикликда дунё даражасига олиб чиқамиз. Катта туризм марказлари, меҳмонхоналар қураяпмиз. Энди хорижий туристлар кўп келиши учун хизмат ҳам халқаро даражада бўлиши керак. Улар тарихимиз, табиатимиз учун келади, сервис яхши бўлса, хурсанд бўлиб кетади. Бунда кўп нарса хизмат кўрсатувчиларнинг муомаласи, этикаси, савиясига боғлиқ. Шунинг учун бу имкониятдан фойдаланиб, касбни яхши ўрганинг. Келгусида ўзингиз ҳам тадбиркор бўлишга ҳаракат қилинг, - деди Шавкат Мирзиёев.
Марказда Миграция агентлиги ҳамда Кореянинг Hyundai ва Германиянинг SBH West билан ҳамкорликда электромобилларга хизмат кўрсатиш ихтисослиги ҳам йўлга қўйилган. Бу эса ички ва ташқи меҳнат бозори талабларига мос кадрлар етиштириш имконини беради.
Халқаро ҳамкорлик кенг йўлга қўйилган. Жорий йил январь ойида марказнинг бошқарув ходимлари Корея Республикасида 2 ҳафталик ўқув курсларини тамомлаб қайтган. Айни пайтда эса ушбу мамлакатда 20 нафардан зиёд ўқитувчи ва мураббийлар малака оширмоқда.
Давлатимиз раҳбари малакали касбий тайёргарлик саноатлаштириш, умуман, давлат ривожининг асоси эканини таъкидлади. Амалиёт ускуналаридан самарали фойдаланиш, дарс сменаларини оқилона ташкил этиб, кўпроқ ёшларни ўқитиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Квалифицированная профессиональная подготовка — основа развития государства
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Региональный центр профессиональных навыков, открывшийся в городе Ургенче.
Комплекс возведен за счёт грантовых средств Агентства международного сотрудничества Республики Корея (KOICA) в размере 9 миллионов долларов. Он оснащен современным оборудованием и симуляционными установками, необходимыми для обучения востребованным профессиям. В центре обучают по 10 направлениям, включая техническое обслуживание автомобилей, сварочные работы, управление подъемной техникой, ремонт электронной и бытовой техники, мебельное производство, парикмахерское и косметологическое дело, мобилография и гостиничный сервис.
На территории почти 2 гектаров построены современные учебные корпуса, мастерские, общежитие на 64 места и вспомогательные объекты. Учебное заведение способно ежегодно обучать до 300 слушателей на шестимесячных курсах профессиональной подготовки.
Президент ознакомился с учебными аудиториями и пообщался с молодежью, обучающейся по направлению гостиничного сервиса.
– Мы выведем аэропорт Ургенча на мировой уровень в партнерстве с Инчхонским аэропортом. Строим крупные туристические центры, гостиницы. И если мы хотим, чтобы в Узбекистан приезжало больше иностранных туристов, уровень сервиса должен быть международным. Туристы приезжают ради нашей истории и природы, а если обслуживание будет качественным, они уедут довольными. Здесь многое зависит от культуры общения, этики и подготовки персонала. Поэтому используйте этот шанс и овладевайте профессией. В будущем стремитесь сами стать предпринимателями, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В центре также налажено обучение по специальности обслуживания электромобилей в сотрудничестве с Агентством по трудовой миграции, а также южнокорейской компанией Hyundai и немецкой SBH West. Это позволит готовить кадры, соответствующие требованиям как внутреннего, так и международного рынка труда.
Развивается широкое международное сотрудничество. В январе текущего года административный персонал центра прошел двухнедельные курсы повышения квалификации в Южной Корее. Сейчас свыше 20 преподавателей и инструкторов продолжают обучение в этой стране.
Глава государства подчеркнул, что квалифицированная профессиональная подготовка является основой индустриализации и развития страны в целом. Были даны указания по эффективному использованию оборудования, рациональной организации учебных смен и расширению охвата молодежи.