IV Халқаро бахшичилик санъати фестивали иштирокчиларига
Аввало, сиз, азизларни очиқ осмон остидаги бетакрор музей шаҳар – қадимий Хивада ўтказилаётган IV Халқаро бахшичилик санъати фестивалининг очилиши билан чин қалбимдан муборакбод этаман.
Бугунги санъат байрамида иштирок этаётган нуфузли халқаро ташкилотлар ва қардош мамлакатлар вакилларига, дунёнинг қирқдан зиёд мамлакатидан келган халқ ижодиёти намояндалари, атоқли маданият ва санъат арбобларига самимий ташаккурим, юксак ҳурматим ва эзгу тилакларимни билдираман.
Саховатли Ўзбекистон заминига, кўҳна Хоразм диёрига хуш келибсиз!
Халқаро нуфузи тобора ортиб бораётган мазкур анжуман бу йил кўҳна Шарқ гавҳари – бетакрор Хоразм диёрида ўтказилаётгани унга алоҳида руҳ ва мазмун бағишламоқда. Бу ўлканинг достончилик мактаби ғоят қадимий ва бой тарихга эга бўлиб, “Лазги” каби дунёга машҳур мумтоз куй-қўшиқлари, гўзал рақслари айнан ана шу азим дарёдан озиқланиб келмоқда, десак, тўғри бўлади.
Бу қутлуғ заминдан етишиб чиққан Ўзбекистон халқ бахшилари “Бола бахши” – Қурбонназар Абдуллаев, “Қаландар бахши” – Рўзимбой Норматов, Абдулла Қурбонназаров, Етмишбой Абдуллаев каби ёрқин овоз ва истеъдод соҳиблари томонидан юксак пардаларда куйланган “Ошиқ Ғариб ва Шоҳсанам”, “Гўрўғли”, “Авазхон”, “Алпомиш” ва “Хирмондали” каби халқ достонлари миллий маданиятимизнинг ўлмас дурдоналари сифатида маънавиятимиз хазинасидан мустаҳкам жой эгаллаганини чуқур миннатдорлик билан эътироф этамиз ва бахшичилик санъатининг бугунги давомчиларига ижодий ютуқ ва равнақ тилаймиз.
Ҳурматли фестиваль иштирокчилари!
Фестиваль кунларида сизлар санъатни чин дилдан севадиган меҳмондўст, бағрикенг халқимиз билан самимий мулоқотлар ўтказиб, юртимизнинг бой тарихи, маданияти ва безавол қадриятлари, табаррук масканлари, Янги Ўзбекистоннинг бугунги тараққиёт ютуқлари, жумладан, бахшичилик санъатини ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиб, ёрқин таассуротларга эга бўласиз, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, танлов иштирокчилари ҳамда фестиваль доирасида ўтказиладиган халқаро илмий-амалий конференция ишига муваффақият тилайман.
Энг эзгу ва халқчил ҳис-туйғуларни тараннум этишда сизларга сиҳат-саломатлик, куч-ғайрат ва илҳом доимо ёр бўлсин!

Участникам IV международного фестиваля искусства бахши
От всей души поздравляю вас с открытием IV Международного фестиваля искусства бахши в древней Хиве – неповторимом городе-музее под открытым небом.
Выражаю искреннюю признательность, глубокое уважение и самые добрые пожелания участвующим в сегодняшнем празднике искусства представителям авторитетных международных организаций и братских стран, мастерам народного творчества, известным деятелям культуры и искусств из более 40 государств мира.
Добро пожаловать в гостеприимный Узбекистан, в древний и прекрасный Хорезм!
Международный авторитет нашего фестиваля все более возрастает. Проведение нынешнего форума в Хорезме – жемчужине Востока – придает ему особый дух и значение. Школа сказителей этого края имеет очень древнюю и богатую историю, и не будет преувеличением сказать, что именно из этой «большой реки» черпают силу известные на весь мир классические песни, мелодии, красивые танцы, такие как лазги.
Взращенные этой священной землей народные бахши Узбекистана Бола бахши – Курбонназар Абдуллаев, Каландар бахши – Рузимбой Норматов, Абдулла Курбонназаров, Етмишбой Абдуллаев, обладающие ярким голосом и поэтическим даром возвышенно исполняли народные дастаны, такие как «Ошик Гариб ва Шохсанам», «Гуругли», «Авазхон», «Алпамыш» и «Хирмондали», и сегодня мы с глубокой благодарностью отмечаем достойное место этих произведений в нашей духовной сокровищнице как бесценного наследия национальной культуры и желаем нынешним продолжателям искусства бахши творческих успехов и развития.
Уважаемые участники фестиваля!
Уверен, что в эти дни вы получите много ярких впечатлений от встреч и душевных бесед с нашим гостеприимным, великодушным народом, всем сердцем любящим и почитающим искусство, непосредственного знакомства с богатой историей нашего края, его культурой и вечными ценностями, святынями, сегодняшними достижениями Нового Узбекистана, в частности, осуществляемой работой по развитию искусства бахши.
Пользуясь случаем, желаю успехов всем участникам, а также работе международной научно-практической конференции, которая пройдет в рамках фестиваля.
Желаю вам здоровья, энергии и вдохновения в воспевании самых благородных чувств и поистине народных устремлений!