Кимё саноатини диверсификация қилиш бўйича режалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев кимё саноатидаги лойиҳалар ижроси ва тармоқни диверсификация қилиш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
Ислоҳотлар натижасида тармоқда бозор тамойиллари жорий этилиб, инвестицияларга кенг йўл очилди. Ишлаб чиқариш занжирини кенгайтириш учун Навоий, Фарғона, Қўнғиротда 3 та кимёвий кластер, Чирчиқ ва Жиззахда 2 та технопарк ташкил этилди. Қўқон суперфосфат заводи тўлиқ модернизация қилинди.
Сўнгги беш йилда 23 та янги корхона очилиб, 4 мингдан ортиқ иш ўрни яратилди. Тармоққа халқаро брендлар кириб келди, кичик тоннажли маҳсулотлар тайёрлаш йўлга қўйилди. Буларнинг самарасида кимё саноатида ишлаб чиқариш 1,5 баробар ўсди.
Тақдимотда мутасаддилар бу йилги ишлар ва режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Қайд этилганидек, жорий йил биринчи чоракда тармоқда 181 миллион долларлик инвестиция ўзлаштирилган, 39 миллион долларлик 3 та лойиҳа ишга туширилган.
Энди иккинчи чоракда 170 миллион долларлик хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳисобидан “яшил” водород ва циан тузлари корхоналарини ишга тушириш режалаштирилган.
Рақамлаштириш жараёни давом эттирилиб, тармоқнинг ҳамкор соҳалар билан интеграцияси кенгайтирилади. Кимё заводларининг ягона ғазначилик тизимида қўшимча модуллар очилади. “Ягона рақамли платформа” якунига етказилиб, корхоналарнинг 15 та иқтисодий кўрсаткичлари акс эттирилади.
Яна бир муҳим вазифа – энергия самарадорлик. Энергияни тежаш ҳамда ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражасини ошириш орқали таннархни камайтириш зарурлиги таъкидланди.
Соҳада ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Жадал ривожланаётган ички бозорда маҳсулотларга талаб ортаяпти. Жаҳон бозоридаги нобарқарор шароит ҳам янги вазифалар қўймоқда.
Шу боис тармоқни таркибий жиҳатдан ўзгартириш, маҳаллийлаштириш ва қўшилган қийматни ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Мутасаддиларга ҳозирги замон талаблари ва келгуси иқтисодий прогнозлар асосида кимё саноатини ривожлантириш бўйича янги дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Бунда янги йўналишларни ўзлаштириш орқали тармоқни диверсификация қилиш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

Plans on chemical industry diversification reviewed
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on implementing projects in chemical industry and plans on diversifying the sector.
As a result of the ongoing reforms, market mechanisms have been introduced in the industry and wide access to investment has been opened. Three chemical clusters have been established in Navoi, Fergana and Kungrad, as well as two technology parks in Chirchik and Jizzakh to expand the production chain. The Kokand superphosphate plant has undergone complete modernization.
Over the past five years, 23 new enterprises have been put into operation, and more than 4, thousand jobs have been created. International brands have entered the industry, and production of low-tonnage products has been established. As a result, the volume of production in the chemical industry has increased 1.5 times.
During the presentation the Head of State was informed about the work accomplished and plans for the current year. It was noted that in the first quarter $181 million of investments were utilized, three projects worth $39 million were put into operation.
In the second quarter by attracting another $170 million of foreign investments it is planned to complete the construction and launch the enterprises for the production of “green” hydrogen and cyanide salts.
The digitalization of the industry and its increased integration with related sectors will continue. Additional modules will be introduced in the unified treasury system of chemical plants, and 15 key economic indicators of the enterprises will be displayed on the “Single Digital Platform”.
Special attention is paid to energy efficiency issues. The need to reduce production costs through energy saving and efficient use of production facilities was emphasized.
It was pointed out that there is a significant untapped potential. The demand for chemical products in the domestic market is growing rapidly, while the unstable situation in the world markets requires new approaches.
In this regard, measures for structural transformation of the industry, deepening localization and increasing added value were discussed.
Responsible persons were tasked to develop a new program for the development of the chemical industry, considering modern requirements and economic forecasts, with a focus on diversification of the industry through the development of new areas for manufacturing products with high added value.