Муқобил энергетика лойиҳалари бўйича ахборот берилди
Давлатимиз раҳбарига энергетика соҳасидаги вазифалар ижроси ва янги лойиҳалар юзасидан ахборот берилди.
Аҳолининг энергия манбаларига талабини қондириш мақсадида ҳар йили кўплаб лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бу ишлар натижасида охирги беш йилда электр энергияси ишлаб чиқариш 30 фоиз кўпайиб, 81,5 миллиард киловатт соатга етди.
2035 йилда юртимизда электр истеъмоли 121 миллиард киловатт соат бўлиши ҳисоб-китоб қилинган. Шу боис узоқни ўйлаб, энергетиканинг барча йўналишларини ривожлантириш чоралари кўрилмоқда. 2030 йилга бориб, жами генерацияда “яшил” энергия улушини 54 фоизга етказиш режалаштирилган.
Бунда энг салоҳиятли йўналишлар сув ва атом қувватларидан фойдаланишдир.
Хусусан, 2025-2026 йилларда умумий қуввати 167 мегаватт бўлган 2 983 та микро ГЭС барпо этиш белгиланган. Ушбу лойиҳалар натижасида 500 миллион киловатт соат экологик тоза электр энергияси ишлаб чиқарилади, 151 миллион метр куб табиий газ иқтисод қилинади. Қурилиш даврида 1 200 нафар, лойиҳалар ишга тушганидан кейин 520 нафар фуқаро ишли бўлади.
Тақдимотда энергетика вазири жорий йилда амалга ошириладиган лойиҳалар бўйича ахборот берди. Қайд этилганидек, бу йил қуввати 65 мегаватт бўлган 1 минг 185 та микро ГЭС барпо этилади. Уларнинг аксарияти тадбиркорлар томонидан ишга туширилади.
Келгусида атом энегрияси ҳам базавий манбалардан бирига айланиши кўзда тутилган. Ҳозирги кунда юртимизда кичик қувватли атом электр станцияси қуриш лойиҳаси устида иш олиб борилмоқда. Бўлажак станциянинг ҳар бир босқичи – лойиҳалаштиришдан то битгунга қадар Халқаро атом энергияси агентлигининг қатъий назорати остида бўлади, жаҳоннинг энг илғор тажрибалари ва хавфсизлик талаблари татбиқ этилади.
“Ўзатом” агентлиги раҳбари шу борадаги музокаралар ва келишувлар, лойиҳанинг бориши юзасидан ахборот берди.
Режадаги иншоотларни ўз вақтида ишга тушириб, аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларини қўшимча энергия билан таъминлаш бўйича кўрсатмалар берилди.

Information on alternative energy projects presented
President Shavkat Mirziyoyev was reported on the progress of accomplishing tasks in the sphere of energy and implementing new projects.
With an aim to meet the growing demand of the population in energy resources a large number of projects are implemented annually. As a result of these efforts in the past 5 years the volume of electricity production was increased by 30% and reached 81,5 billion kilowatt hour.
According to the calculations by 2035 the electricity use in our country will reach 121 billion kilowatt hour. In this regard measures on developing all areas of energy are taken today already. By 2030 the share of “green” energy of the total generation volumes is planned to bring to 54%.
Hydropower and nuclear energy are considered to be the most promising areas.
In particular, 2,983 micro-hydro power plants with a total capacity of 167 megawatts are planned to be built in 2025-2026. These facilities will generate 500 million kilowatt hours of clean energy annually and save 151 million cubic meters of natural gas. During the construction phase, 1,200 people will be employed and 520 permanent staff will be employed after commissioning.
The minister of energy provided information on the projects planned for the current year. This year it is planned to put into operation 1,185 micro-hydropower plants with a total capacity of 65 megawatts, most of which will be implemented at the expense of entrepreneurs.
There are also plans to use nuclear power as one of the base sources in the future. Currently, work is underway on a project to build a low-power nuclear power plant. All stages - from design to launch - will take place under strict control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) with the application of the world's best practices and safety requirements.
The head of “Uzatom” Agency reported on the agreements reached, the progress of negotiations and project implementation.
Instructions were given on timely commissioning of the facilities and provision of additional energy to the population and sectors of the economy.