Ўзбекистон Президенти олий даражада эришилган келишувларни тўлиқ амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади
04.04.2025
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Бирлашган Араб Амирликлари энергетика ва инфратузилма вазири Суҳайл ал-Мазруий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида вазир давлатимиз раҳбарига БАА Президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Бош вазири, Дубай амири Шайх Муҳаммад Ол Мактум ва вице-президенти Шайх Мансур Ол Наҳаённинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Қабул қилинган "йўл харитаси" асосида устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Президентининг жорий йил январь ойида БААга амалга оширган ташрифининг тарихий якунлари, натижада икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажми, қўшма корхоналар ва тўғридан-тўғри парвозлар сони барқарор ошиб бормоқда. Амирликларнинг етакчи компаниялари иштирокидаги лойиҳалар портфели қарийб 20 миллиард долларни ташкил этмоқда.
Ўзбекистон ҳудудларида "яшил" энергетика, электротехника, қишлоқ хўжалиги, сув хўжалиги, коммунал ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность полномасштабной реализации узбекско-эмиратских договоренностей на высшем уровне
04.04.2025
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем аль-Мазруи.
В начале встречи министр передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, Премьер-министра, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума и вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях на основе принятой «дорожной карты».
С особым удовлетворением отмечены исторические итоги визита Президента Узбекистана в ОАЭ в январе этого года, в ходе которого многоплановые отношения между двумя странами поднялись на уровень стратегического партнерства.
Устойчиво растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и прямых авиарейсов. Портфель проектов с участием ведущих эмиратских компаний составляет порядка 20 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации в «зеленой» энергетике, электротехнической отрасли, сельском хозяйстве, по модернизации водохозяйственной, коммунальной и транспортной инфраструктуры в регионах Узбекистана.