Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Самарқанд халқаро иқлим форумидаги нутқи
Барчангизни бугунги даврдаги асосий таҳдид – глобал иқлим ўзгаришларига бағишланган конференциямизда чин юракдан қутлайман.
Ҳурматли ҳамкасбларим – Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатлари етакчилари, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти номидан қатнашаётган бизнинг ишончли ҳамкорларимиз, халқаро молия институтлари, глобал ва миллий экологик ташкилотлар вакилларига ушбу тадбирда иштирок этаётгани учун самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Сизларнинг форумдаги иштирокингиз барқарор ривожланишнинг энг долзарб масалалари бўйича самарали ечимлар излашда биргаликда саъй-ҳаракатлар олиб боришга содиқлик намунасидир.
Ишончим комил, бу заминда, асрлар давомида янги ғоя ва билимлар яратилган, ишонч ва бунёдкор шериклик марказларидан бири бўлган қадимий Самарқандда биз иқлим соҳасидаги замонавий таҳдидларга қарши курашиш бўйича биргаликда таъсирчан чора-тадбирлар ишлаб чиқа оламиз.
Ўзбекистонга хуш келибсиз!
Самарқандга хуш келибсиз!
Ўтган йили сайёрамизда ўртача ҳаво ҳарорати биринчи марта Цельсий шкаласи бўйича бир ярим даражадан юқорироқ кўтарилди. Сўнгги ўн йиллик бутун метеокузатувлар тарихидаги энг иссиқ давр бўлди. Бунинг оқибатида бугун биз барчамиз иқлим инқирозларининг салбий таъсирлари – ўрмон ёнғинлари ва чўлланиш миқёси ортиб бораётгани, музликлар қисқараётгани, сув ресурслари тақчиллиги кучаяётгани, ҳаво сифати ёмонлашаётганини ҳис қилиб турибмиз.
Таъкидлаб айтаман, атроф-муҳитни асраб-авайлашда масъулият барчамизнинг зиммамизда. Бу кун тартибимиздаги энг муҳим масаладир.
Марказий Осиё мамлакатлари томонидан иқлим ўзгаришларига мослашиш бўйича стратегия ишлаб чиқилгани ва бир овоздан маъқулланганини таъкидлаш жоиз. Ўзбекистон минтақадаги барча шериклар билан умумий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш бўйича яқиндан ишлаш ниятидадир.
Биз, шунингдек, Европа томони билан Орол денгизи қуриши оқибатларини юмшатиш, сувдан оқилона фойдаланиш, “тоза” энергия манбаларини кенгайтириш дастурлари доирасида муваффақиятли ҳамкорлик қиляпмиз. Бундай шериклик Марказий Осиёда барқарор “яшил” ривожланишга муҳим ҳисса қўшади.
Ҳеч шубҳасиз, бугунги кунда Европа Иттифоқи иқлим ўзгаришларига қарши курашиш масалаларини илгари суриш ва ҳимоя қилишда глобал етакчидир. Биз келгусида ҳам бу соҳадаги амалий ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга тайёрмиз.
Иқлим ўзгариши муаммолари озиқ-овқат ва энергия хавфсизлиги билан чамбарчас боғлиқдир. Минтақа аҳолиси 25 йилдан сўнг 100 миллион кишидан ортиши кутилаётган бир вақтда унумли ерлар тез суръатлар билан қисқариб бормоқда.
Бугунги кунда минтақадаги умумий ер майдонининг 20 фоиздан ортиғи деградацияга учраган. Чорак асрдан кейин ҳосилдорлик учдан бир қисмга камайиб кетиши мумкин.
Шу муносабат билан, ўрмон хўжалиги ва аграр соҳанинг мослашувчанлигини ошириш, шунингдек, “Уфқ – Европа” дастури доирасида озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш учун илмий салоҳиятимизни бирлаштириш ҳаётий муҳим масала, деб ҳисоблайман.
Ўзбекистон деградацияга учраган ер майдонларини қисқартириш ва иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш мақсадида “Яшил макон” лойиҳаси доирасида кенг кўламли кўкаламзорлаштириш ишларини олиб бормоқда. Бундан ташқари, Оролбўйининг 2 миллион гектардан ортиқ чўл ҳудудларида қурғоқчиликка чидамли ўсимликлар экилди.
Ҳар йили Наврўз байрами арафасида дарахт экиш бўйича “Марказий Осиёнинг яшил белбоғи” минтақавий акциясини ўтказишни таклиф этаман.
Аминманки, унинг ташкил этилиши бизнинг эзгу анъанамизга ва табиий офатларга қарши курашдаги бирлигимиз тимсолига айланади.
Ўзбекистон иқтисодий тараққиётнинг ресурсларни тежайдиган ва экологик тоза моделига ўтишни бошлади.
Бу борадаги энг муҳим йўналишлардан бири – “яшил” энергетикадир. Яқин беш йилда қайта тикланадиган манбалардан олинадиган энергия улушини 54 фоизга етказишни мўлжаллаяпмиз. Бу атмосферага чиқарилаётган зарарли газлар миқдорини 16 миллион тоннага қисқартириш имконини беради.
Биз Ўзбекистоннинг Париж битими доирасида буғ газлари чиқаришни 35 фоизга камайтириш бўйича олган мажбуриятини муддатидан олдин бажариш учун барча саъй-ҳаракатларимизни ишга солишимизни таъкидлаб ўтмоқчиман.
Шу билан бирга, биз бу маррада тўхтаб қолмоқчи эмасмиз.
Молиялаштириш, технологиялар ва компетенцияларни сафабар қилиш мақсадида Тошкент шаҳрида Европа Иттифоқининг “Сув – Энергия – Иқлим ўзгариши” деб номланган ташаббусининг котибиятини ташкил қилишни таклиф этамиз.
Бундан ташқари, умумий стратегик вазифаларни амалга ошириш доирасида мазкур форумда минтақанинг “яшил” тараққиёт концепцияси тақдим этилади. Ишонаманки, мазкур ҳужжатнинг қабул қилиниши ва амалга оширилиши Марказий Осиёнинг экологик йўналтирилган тараққиёти учун мустаҳкам пойдевор яратади.
Ҳурматли делегациялар аъзолари!
Таҳлилларга кўра, Амударё ва Сирдарёда сув оқими камайиши натижасида 2040 йилга бориб Марказий Осиё мамлакатлари юқори даражадаги сув тақчиллигига дуч келади.
Биз аллақачон инсониятнинг энг йирик фожиаларидан бири – Орол денгизи қуриши оқибатларини бошдан кечирмоқдамиз.
Биз сув ресурсларини тежаш мақсадида ирригация тизимларини бетонлаштиряпмиз. Сувни тежайдиган технологияларни ишлаб чиқариш бўйича саноат базасини яратдик, суғориладиган ерларнинг деярли ярмида ана шундай технологияларни жорий этдик. (Бу салкам икки миллион гектар ер майдони демакдир). Бундай чора-тадбирлар натижасида ўтган йили 8 миллиард метр куб сувни тежашга муваффақ бўлдик.
Марказий Осиёда сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва бу соҳада минтақавий дастурни ишга туширишга чақирамиз.
Бу режаларнинг барчасини экспертлар муҳокамасидан ўтказиш учун Оролбўйи минтақасида халқаро форум ўтказишни мақсад қилганмиз.
Шунингдек, музликларнинг ҳолати ва минтақадаги тоғ экотизимларида юзага келиши мумкин бўлган хавф-хатарларни олдиндан баҳолаш учун сунъий йўлдош орқали узлуксиз кузатувларни йўлга қўйиш бўйича “Коперник” дастури доирасида Европа Иттифоқи билан яқин ҳамкорликка умид қиламиз.
Тошкентдаги “Яшил университет” базасида яратилган Иқлим резиденцияси Марказий Осиёда кечаётган иқлим жараёнларини ўрганиш ва мониторинг қилиш бўйича умумий илмий-экспертлик платформаси бўлиб хизмат қилиши мумкин.
Бундан ташқари, эртага Нукус шаҳрида минтақамизнинг экологик муаммоларига санъат соҳасидаги лойиҳалар орқали эътиборни жалб этишга қаратилган Орол маданият саммити ўз ишини бошлайди.
Сўзимнинг ниҳоясида “Биз Ерни аждодларимиздан мерос сифатида эмас, балки фарзандларимиздан қарзга олганмиз”, деган машҳур ҳикматли иборани эслатиб ўтишни истар эдим. Бугунги кунда бизнинг вазифамиз – келажак авлодлар барқарор, хавфсиз ва фаровон дунёда яшаши учун барча чора-тадбирларни кўришдан иборат.
Бунинг учун мулоқотларни мустаҳкамлаш, умумий эзгу мақсадлар йўлида бирлашган барча давлатларнинг саъй-ҳаракатларини уйғунлаштириш зарур.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Samarkand climate forum
04.04.2025
Dear participants of the forum!
Ladies and gentlemen!
I cordially welcome you all at our conference dedicated to the key challenge of the present day – the global climate change.
I am sincerely grateful for their attendance to my colleagues – leaders of the European Union and Central Asian countries;
Our reliable partners from the United Nations;
International financial institutions, global and national environmental organizations.
Your participation at this forum is an example of commitment to joint actions in the search for effective solutions to the most pressing issues of sustainable development.
I am convinced that here in the ancient city of Samarkand, which from early centuries has been one of the centers generating new ideas and knowledge, trust and constructive partnership, we can jointly develop efficient measures to address modern climate challenges.
Welcome to Uzbekistan – Samarqandga xush kelibsiz!
Distinguished participants of the forum!
Last year was the first one ever when the average global temperature rose by more than 1.5 degrees Celsius.
The past decade was the hottest period in the entire history of meteorological observations.
As the result, today all of us feel the negative effect of climate crises – growing scales of wildfires and desertification, melting of glaciers, increasing shortage of water resources, air pollution.
I would like to underline, that all of us bear responsibility for the preservation of the environment. This is the key item of our agenda.
The countries of the region have developed and unanimously approved the Strategy for climate change adaptation in Central Asia.
Uzbekistan is committed to continuing close engagement with all regional partners for practical implementation of common tasks and objectives.
We have also been cooperating successfully with European partners within programs for mitigation of the consequences of drying up of the Aral Sea, sustainable water use, expanding “clean” energy sources. Such partnership makes an important contribution to sustainable “green” development in Central Asia.
There is no doubt that today the European Union is a global leader in facilitating and promoting the issues of combating climate change. We are committed to further deepening practical engagement in this area.
Climate change is inextricably linked to food and energy security.
Fertile lands are rapidly decreasing while the region’s population is growing and in 25 years from now it can surpass 100 million people.
Today, over 20 percent of land in the region is exposed to degradation.
A quarter century later, crop yields may decrease by a third.
In this regard, I believe it is vital for us to combine our scientific potential to increase the adaptation capacity of our forestry and agrarian sectors, as well as strengthen food security as part of HORIZON EUROPE Program.
In order to reduce the area of degraded lands and mitigate the consequences of climat changes, Uzbekistan has been carrying out large-scale greening in the framework of the “Yashil Makon” project. Additionally, over 2 million hectares of the deserted Aral Sea region is now covered with drought-resistant plants.
In this context, I propose to hold a Regional tree-planting campaign “Green Belt of Central Asia” annually on the eve the Navruz holiday.
I am confident that this campaign will turn into a good tradition, a symbol of unity in enduring natural cataclysms.
Uzbekistan has begun transition to resource-efficient and ecologically clean model of economic development.
“Green” energy is one of the key directions in this regard.
We intend to increase the share of renewables to 54 percent in the next five years. This will allow us decrease the greenhouse gas emissions by almost 16 million tons.
I would like to underline that we will do our best to fast-track the fulfillment of Uzbekistan’s obligations to reduce greenhouse gas emissions by 35 percent in accordance with Paris agreement.
At the same time, we are not going to stop there.
We propose to establish the Secretariat of the EU’s “Water-Energy-Climate Change” Initiative in Tashkent to mobilize financing, technologies and competencies.
In addition, as part of the implementation of common strategic objectives, this Forum is going to see the presentation of the Concept of the region’s “green” development.
I am confident, its adoption and the following implementation will create a strong basis for Central Asia’s environmentally-oriented development.
Distinguished members of delegations!
It is estimated that by 2040, with to the reduction of the flows of Amudarya and Syrdarya rivers, the countries of Central Asia will face an “extremely high” level of water stress.
We are already experiencing the consequences of one of the major tragedies – the drying up of the Aral Sea.
In order to ensure sustainable use of water resources, we are paving irrigation networks with concrete, we have established an industrial base for manufacturing water-saving technologies, which have already been implemented on almost half of our irrigated lands (it is almost 2 million hectares).
These measures enabled us to save over 8 billion cubic meters of water last year.
In this regard, we urge our partners to join the efforts and launch a Regional Program for Implementation of Water Saving Technologies in Central Asia.
We intend to host an International Water Saving Technologies Forum in the Aral Sea region to facilitate an expert level discussion of these issues.
We also build on close cooperation with the EU as part of the “Copernicus” Program for continuous observation of glaciers and early risk assessment on mountain ecosystems of the region.
The Climate Residence established at the Green University in Tashkent can serve as a common scientific and expert platform to study and monitor the climate processes in Central Asia.
In addition, the Aral Cultural Summit will begin in Nukus tomorrow, to draw attention to environmental problems of our region through the prism of cultural projects.
Dear friends!
In conclusion, I would like to remind a well-known saying which goes as follows: “we do not inherit Earth from our ancestors, we borrow it from our children”. Today, our task is to do our best for our future generations could live on sustainable, safe and prosperous world.
To this end we need to strengthen dialogue, combine the efforts of all countries united by a common noble goal.