Ўзбекистон Президенти ва EТТБ раҳбари стратегик шерикликнинг устувор йўналишларини муҳокама қилдилар
03.04.2025
"Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммитининг ишбилармонлик дастури 3 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассонинг учрашуви билан бошланди.
Мамлакатимизнинг ушбу нуфузли халқаро молиявий институт билан кенг кўламли ҳамкорлигини янада ривожлантиришнинг амалий жиҳатлари атрофлича кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва EТТБ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларида юксак даражага эришилгани катта мамнуният билан қайд этилди. Устувор тармоқлардаги қўшма лойиҳалар портфели барқарор кенгайиб бормоқда. Банкнинг мамлакатимиз иқтисодиётига киритган жами инвестициялари 5 миллиард евродан ошди, жумладан, ўтган йил якунларига кўра қарийб 1 миллиард еврони ташкил этди. Молиявий кўмакнинг асосий ҳажми хусусий секторга тўғри келмоқда.
Мамлакатимиз бўйича ўрта муддатли Шериклик стратегияси самарали амалга оширилмоқда. EТТБ экспертлари кўмагида банк соҳасини трансформация қилиш ва бизнес учун имкониятларни кенгайтириш чоралари кўрилмоқда.
Учрашувда лойиҳаларнинг ижроси сифатини яхшилаш ва самарадорлигини ошириш бўйича биргаликдаги ишлар ўз натижасини бераётгани қайд этилди. Жараёнларни мақбуллаштириш ва лойиҳаларни тайёрлашни тезлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини, шу жумладан таълим, сув таъминоти, маиший чиқиндиларни қайта ишлаш каби муҳим йўналишларда кенгайтириш масалалари диққат марказида бўлди.
"Яшил" иқтисодиёт, углерод чиқиндиларини камайтириш, рақамлаштириш ва сунъий интеллект, ипотека бозори, транспорт коммуникацияларини ривожлантириш ва бошқа соҳалардаги дастур ва лойиҳалар ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Жорий йил июнь ойида Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Хорижий инвесторлар кенгашининг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана и глава ЕБРР обсудили приоритеты стратегического партнерства
Деловая программа первого саммита «Центральная Азия – Европейский Союз» началась 3 апреля со встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо.
Были обстоятельно рассмотрены практические аспекты дальнейшего развития полномасштабного сотрудничества нашей страны с данным авторитетным международным финансовым институтом.
С глубоким удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень отношений стратегического партнерства Узбекистана и ЕБРР. Устойчиво растет портфель совместных проектов в приоритетных отраслях. Совокупные инвестиции Банка в экономику нашей страны превысили 5 миллиардов евро, в том числе порядка 1 миллиарда евро по итогам прошлого года. Основной объём финансовой поддержки приходится на частный сектор.
Эффективно реализуется среднесрочная страновая Стратегия партнёрства. При экспертном содействии ЕБРР осуществляются меры по трансформации банковского сектора и расширению возможностей для бизнеса.
В ходе встречи отмечены результаты совместной работы по улучшению качества и повышению эффективности реализации проектов. Указано на важность оптимизации процедур и ускорения подготовки проектов.
В фокусе внимания были вопросы расширения сотрудничества в таких ключевых направлениях, как развитие малого и среднего бизнеса, поддержка женского и молодежного предпринимательства, расширение проектов государственно-частного партнерства, в том числе в области образования, водоснабжения, переработки бытовых отходов.
В качестве приоритетов взаимодействия определены программы и проекты в области «зеленой» экономики, декарбонизации, цифровизации и искусственного интеллекта, развития рынка ипотеки, транспортных коммуникаций и другие.
Состоялся также обмен мнениями по вопросу подготовки и проведения Ташкентского международного инвестиционного форума и очередного заседания Совета иностранных инвесторов в июне этого года.