Қишлоқ хўжалигида халқаро ҳамкорликдаги лойиҳалар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 март куни қишлоқ хўжалиги соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга оид тақдимот билан танишди.
Юртимиз агросаноати самарадорлик ва бозор муносабатлари жиҳатидан ислоҳ қилинмоқда. Соҳага илғор агротехнологиялар, илм-фан ютуқлари кенг жорий этилмоқда.
Бир гуруҳ мутахассисларимиз яқинда Хитой, Италия, Японияга бориб, илмий институтлар, йирик компания ва хўжаликлар тажрибасини ўрганди. Шу асосида янги ҳамкорлик режалари ишлаб чиқилди.
Маълумки, юқори ҳосилдорликнинг биринчи омили бу уруғчилик. Хитой қишлоқ хўжалиги академияси экинлар уруғи ва кўчатчилигида катта тажрибага эга. Бизда эса қишлоқ хўжалиги бўйича 14 та илмий институт, 55 та уруғчилик хўжалиги бўлгани билан, янги нав ва агротехнология масаласида оқсоқлик бор. Деҳқонлар маҳаллий уруғдан манфаат кўрмагани учун чет элникини экаяпти.
Шу боис Юқори Чирчиқ туманидаги Агрохизматлар марказида Хитой тажрибаси асосида уруғчилик ва кўчатчиликни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Бунинг учун 200 миллион доллар сармоя киритилиб, пахта, буғдой, шоли, макка, узум ва мева навлари кўпайтирилади. Уруғ олишдан бошлаб, уни замонавий техника ва дронлар ёрдамида экиш, дорилаш, йиғиш ва қайта ишлаш бўйича намунавий ҳудуд ташкил қилинади.
Соҳа учун яна бир долзарб масала – малакали кадрлар. Бу борада Италияда яхши таълим тизими бор. Биргина Болоня университети Европани малакали мутахассислар билан таъминлашда катта ўрин тутади. Илмий институтлар хусусий сектор билан ҳамкорлик қилиб, буюртма асосида сифатли навларни яратиб, тижоратлаштираяпти.
Ушбу тажрибаларни ўрганиш мақсадида Италиядаги Болоня, Тушиа, Феррара, Пиза олийгоҳларига бу йил 200 нафар ёшларимизни юбориш кўзда тутилмоқда. Шунингдек, Тушиа университетида йилига 30 нафар озиқ-овқат технологини грант асосида ўқитиш, юртимизда кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш таклифини билдирган.
Дунё тажрибасини ўрганишда ўқиб, ишлаш дастурлари ҳам қўл келади. Масалан, Самарқанд аграр институти, Халқаро қишлоқ хўжалиги университети ўтган йили бир гуруҳ талабаларни Германия ва Англияга юборган. Тошкент давлат аграр ҳамда Халқаро қишлоқ хўжалиги университетлари, Фарғона озиқ-овқат институтида талабаларни Японияга юбориш учун япон тили марказлари ташкил этилмоқда.
Тақдимотда режалар қўллаб-қувватланиб, бундай ҳамкорликни Венгрия, Нидерландия, Канада, Австралия, Жанубий Корея каби агросаноат ривожланган давлатлар билан ҳам кенгайтириш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги вазирлигига ҳудудларда инновацион лойиҳаларни кўпайтириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.

International cooperation projects in agriculture presented
On March 3 President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on developing international cooperation in the sphere of agriculture.
Reforms aimed at increasing the effectiveness and developing market mechanisms in the agro-industrial sector of our country are actively implemented. Advanced agro-technologies and scientific achievements are widely introduced in the sector.
Recently a group of specialists visited China, Italy and Japan to study the experience of scientific institutions, large companies and enterprises. As a result new cooperation plans were developed.
As is known, the key factor of high yield is seed production. The Chinese Academy of Agricultural Sciences has rich experience in seed production and nursery farming. In Uzbekistan, there are 14 scientific institutes and 55 seed farms, but significant gaps remain in the development of new varieties and introduction of agro-technologies. Due to the low efficiency of local seeds, farmers prefer to use foreign varieties.
In this regard, a seed and nursery system based on Chinese experience is planned to be established at the Agro-Service Center in Yukorichirchik district. This will attract $200 million of investment, and the creation of varieties of cotton wheat, rice, corn, grapes and fruit crops will be established. A model area will be created with a full cycle of cultivation - from receiving seedlings to their planting, plant protection, harvesting and further processing with the use of modern machinery and drones.
One of the pressing issues for the sphere of agriculture remains the training of qualified personnel. Italy's experience in this area is noteworthy. In particular, the University of Bologna occupies an important place in providing personnel for European countries. Scientific institutions in Italy actively cooperate with the private sector, create on demand and commercialize quality crop varieties.
In order to study this experience, 200 young people are planned to be sent to the universities of Bologna, Tuscia, Ferrara and Pisa this year. The University of Tuscia offered to train 30 food technologists annually on the basis of grants and assist in organizing personnel training in Uzbekistan.
The programs of combining study and work are well established in the world. For example, last year the Samarkand Agrarian Institute and the International University of Agriculture sent a group of students to Germany and the United Kingdom for internships. The Tashkent State Agrarian and International Agricultural Universities and the Fergana Institute of Food Industry are creating Japanese language centers to send students to Japan.
Supporting the presented plans, the Head of State emphasized the need to expand cooperation with Hungary, the Netherlands, Canada, Australia and South Korea - countries with a developed agro-industrial sector. The Ministry of Agriculture has been instructed to develop a program to increase the number of innovative projects in the regions.