Қишлоқ хўжалигида халқаро ҳамкорликдаги лойиҳалар ҳақида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 март куни қишлоқ хўжалиги соҳасида халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга оид тақдимот билан танишди.
Юртимиз агросаноати самарадорлик ва бозор муносабатлари жиҳатидан ислоҳ қилинмоқда. Соҳага илғор агротехнологиялар, илм-фан ютуқлари кенг жорий этилмоқда.
Бир гуруҳ мутахассисларимиз яқинда Хитой, Италия, Японияга бориб, илмий институтлар, йирик компания ва хўжаликлар тажрибасини ўрганди. Шу асосида янги ҳамкорлик режалари ишлаб чиқилди.
Маълумки, юқори ҳосилдорликнинг биринчи омили бу уруғчилик. Хитой қишлоқ хўжалиги академияси экинлар уруғи ва кўчатчилигида катта тажрибага эга. Бизда эса қишлоқ хўжалиги бўйича 14 та илмий институт, 55 та уруғчилик хўжалиги бўлгани билан, янги нав ва агротехнология масаласида оқсоқлик бор. Деҳқонлар маҳаллий уруғдан манфаат кўрмагани учун чет элникини экаяпти.
Шу боис Юқори Чирчиқ туманидаги Агрохизматлар марказида Хитой тажрибаси асосида уруғчилик ва кўчатчиликни йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Бунинг учун 200 миллион доллар сармоя киритилиб, пахта, буғдой, шоли, макка, узум ва мева навлари кўпайтирилади. Уруғ олишдан бошлаб, уни замонавий техника ва дронлар ёрдамида экиш, дорилаш, йиғиш ва қайта ишлаш бўйича намунавий ҳудуд ташкил қилинади.
Соҳа учун яна бир долзарб масала – малакали кадрлар. Бу борада Италияда яхши таълим тизими бор. Биргина Болоня университети Европани малакали мутахассислар билан таъминлашда катта ўрин тутади. Илмий институтлар хусусий сектор билан ҳамкорлик қилиб, буюртма асосида сифатли навларни яратиб, тижоратлаштираяпти.
Ушбу тажрибаларни ўрганиш мақсадида Италиядаги Болоня, Тушиа, Феррара, Пиза олийгоҳларига бу йил 200 нафар ёшларимизни юбориш кўзда тутилмоқда. Шунингдек, Тушиа университетида йилига 30 нафар озиқ-овқат технологини грант асосида ўқитиш, юртимизда кадрлар тайёрлашни йўлга қўйиш таклифини билдирган.
Дунё тажрибасини ўрганишда ўқиб, ишлаш дастурлари ҳам қўл келади. Масалан, Самарқанд аграр институти, Халқаро қишлоқ хўжалиги университети ўтган йили бир гуруҳ талабаларни Германия ва Англияга юборган. Тошкент давлат аграр ҳамда Халқаро қишлоқ хўжалиги университетлари, Фарғона озиқ-овқат институтида талабаларни Японияга юбориш учун япон тили марказлари ташкил этилмоқда.
Тақдимотда режалар қўллаб-қувватланиб, бундай ҳамкорликни Венгрия, Нидерландия, Канада, Австралия, Жанубий Корея каби агросаноат ривожланган давлатлар билан ҳам кенгайтириш зарурлиги таъкидланди. Қишлоқ хўжалиги вазирлигига ҳудудларда инновацион лойиҳаларни кўпайтириш бўйича дастур ишлаб чиқиш топширилди.

Доложено о проектах международного сотрудничества в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 3 марта ознакомился с презентацией по развитию международного сотрудничества в сфере сельского хозяйства.
В агропромышленном секторе нашей страны активно проводятся реформы, направленные на повышение эффективности и развитие рыночных механизмов. В отрасль широко внедряются передовые агротехнологии и научные достижения.
Недавно группа специалистов посетила Китай, Италию и Японию, где изучила опыт научных институтов, крупных компаний и хозяйств. По итогам разработаны новые планы сотрудничества.
Как известно, ключевым фактором высокой урожайности является семеноводство. Китайская академия сельского хозяйства обладает богатым опытом семеноводства и питомничества. В Узбекистане действуют 14 научных институтов и 55 семеноводческих хозяйств, однако в вопросах выведения новых сортов и внедрения агротехнологий сохраняются значительные пробелы. Из-за низкой эффективности местных семян фермеры предпочитают использовать зарубежные сорта.
В связи с этим на базе Центра агроуслуг в Юкоричирчикском районе планируется создание системы семеноводства и питомничества на основе китайского опыта. На это будет привлечено 200 миллионов долларов инвестиций, будет налажено создание сортов хлопчатника пшеницы, риса, кукурузы, винограда и плодовых культур. Будет создана образцовая территория с полным циклом выращивания – от получения саженцев до их посадки, защиты растений, сбора урожая и последующей переработки с применением современной техники и дронов.
Одним из актуальных вопросов для сферы сельского хозяйства остается подготовка квалифицированных кадров. В этом направлении примечателен опыт Италии. В частности, Болонский университет занимает важное место в обеспечении кадрами стран Европы. Научные институты в Италии активно сотрудничают с частным сектором, создают по заказу и коммерциализируют качественные сорта сельскохозяйственных культур.
С целью изучения этого опыта в университеты Болоньи, Тушии, Феррары и Пизы в этом году планируется отправить 200 молодых людей. Университет Тушии предложил ежегодно обучать 30 специалистов пищевых технологов на основе грантов и содействовать организации подготовки кадров в Узбекистане.
В мире хорошо зарекомендовали себя программы совмещения учебы и работы. Так, в прошлом году Самаркандский аграрный институт и Международный университет сельского хозяйства направили группу студентов на стажировку в Германию и Великобританию. В Ташкентском государственном аграрном и Международном сельскохозяйственном университетах, Ферганском институте пищевой промышленности создаются центры изучения японского языка для отправки студентов в Японию.
Поддержав представленные планы, глава государства подчеркнул необходимость расширения сотрудничества также с Венгрией, Нидерландами, Канадой, Австралией и Южной Кореей — странами с развитым агропромышленным сектором. Министерству сельского хозяйства поручено разработать программу по увеличению числа инновационных проектов в регионах.