“Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медалини таъсис этиш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони2025 йил 9 майда Хотира ва қадрлаш куни ўтказилиши, шунингдек, Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги нишонланиши муносабати билан Ватан ҳимояси йўлида мардонавор курашган буюк аждодларимизга алоҳида эътибор ва чуқур эҳтиром кўрсатиш, ғалабага бебаҳо ҳисса қўшган Ўзбекистон фуқаролари – 1941-1945 йиллардаги уруш ва меҳнат фронти фахрийларини муносиб равишда иззат-икром билан шарафлаш мақсадида:
1. 1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги шарафига “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медали таъсис этилсин.
2. Белгилаб қўйилсинки, “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медали билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари – “1941-1945 йиллардаги Улуғ Ватан урушида Германия устидан қозонилган ғалаба учун” ва “Япония устидан қозонилган ғалаба учун” медаллари билан, уруш йилларида жанговар хизматлари учун бошқа орден ва медаллар билан мукофотланган ёки уруш қатнашчиси гувоҳномасига ёхуд Ватан уруши ногирони гувоҳномасига эга бўлган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва уларга тенглаштирилганлар, шунингдек, Иккинчи жаҳон уруши йилларидаги фронт орти меҳнат фахрийлари, шу жумладан, “1941-1945 йиллар Улуғ Ватан урушидаги шавкатли меҳнати учун”, “Меҳнатдаги жасорати учун”, “Меҳнатда ўрнак кўрсатганлиги учун” медалларига ёки 1941-1945 йиллардаги уруш даврида Қуролли Кучларда фуқаро шахсларни эркин ёллаш бўйича штат лавозимида бўлганлиги тўғрисидаги гувоҳномага эга бўлган меҳнат фронти қатнашчилари мукофотланади.
3. Қуйидагилар:
“Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медали тўғрисидаги низом 1-иловага мувофиқ;
“Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медали ва тавсифи 2-иловага, унинг гувоҳномаси ва тавсифи 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси билан биргаликда икки ҳафта муддатда “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медали билан мукофотланиши лозим бўлган 1941-1945 йиллардаги уруш фахрийлари ва ногиронларининг, меҳнат фронти қатнашчиларининг аниқ рўйхатини тузиб, Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
5. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси:
Марказий банк ва “Сувенир” масъулияти чекланган жамияти билан биргаликда бир ой муддатда “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” эсдалик юбилей медаллари ва уларнинг гувоҳномалари бланклари белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси маблағлари ҳисобидан тайёрланишини таъминласин;
икки ҳафта муддатда эсдалик юбилей медалларини топшириш ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 19 февралдаги “Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларини рағбатлантириш тўғрисида”ги ПФ–24-сон Фармонида назарда тутилган бир марталик пул мукофотларини тўлаш тартибини белгиласин.
6. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В. Махмудов зиммасига юклансин.

Указ Президента Республики УзбекистанВ целях оказания особого внимания и глубокого уважения к нашим великим отцам и дедам, героически сражавшимся во имя защиты Родины, достойного чествования граждан Узбекистана – ветеранов войны и трудового фронта 1941–1945 годов, внесших неоценимый вклад в победу, в связи с проведением 9 мая 2025 года Дня памяти и почестей, а также празднованием 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне:
1. Учредить памятную юбилейную медаль «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» в честь 80-й годовщины победы во Второй мировой войне 1941–1945 годов.
2. Установить, что памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» награждаются граждане Республики Узбекистан – участники Второй мировой войны и приравненные к ним лица, награжденные медалями «За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов» и «За победу над Японией», другими орденами и медалями, полученными за боевые заслуги в годы войны, либо имеющие удостоверения участника войны или инвалида Отечественной войны, а также ветераны трудового фронта в годы Второй мировой войны, в том числе участники трудового фронта, имеющие медали «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов», «За трудовую доблесть», «За трудовое отличие», либо удостоверение о состоянии на штатной должности по вольному найму гражданских лиц в Вооруженных Силах в период войны 1941–1945 годов.
3. Утвердить:
Положение о памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» согласно приложению № 1;
Описание памятной юбилейной медали «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» согласно приложению № 2, описание удостоверения к ней согласно приложению № 3.
4. Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Службе государственной безопасности совместно с Министерством занятости и сокращения бедности, внебюджетным Пенсионным фондом при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан в двухнедельный срок составить и внести в Кабинет Министров конкретный список ветеранов и инвалидов войны, участников трудового фронта 1941–1945 годов, подлежащих награждению памятной юбилейной медалью «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги».
5. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
совместно с Центральным банком и обществом с ограниченной ответственностью «Сувенир» в месячный срок обеспечить в установленном порядке изготовление памятных юбилейных медалей «Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги» и бланков удостоверений к ним за счет средств Резервного фонда Кабинета Министров;
в двухнедельный срок определить порядок вручения памятных юбилейных медалей, а также единовременного денежного вознаграждения, предусмотренного Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2025 года № УП–24 «О поощрении участников Второй мировой войны».
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.