Ўзбекистон Президенти Ўмон билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этди
24.02.2025
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Ўмон Султонлиги ташқи ишлар вазири Бадр бин Ҳамад ал-Бусаидийни қабул қилди.
Суҳбат аввалида вазир давлатимиз раҳбарига Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саиднинг самимий саломи ва мактубини етказди.
Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳалардаги шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш масалалари кўриб чиқилди.
Идоралараро ва ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ортмоқда, икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокидаги бизнес тадбирлари мунтазам ўтказилмоқда.
Ўзбекистон-Ўмон инвестиция компанияси портфелини янги кооперация лойиҳалари ҳисобига кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил апрель ойида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва қўшма бизнес форуми ўтказилади.
Бундан ташқари, парламентлараро алоқаларни, маданий-гуманитар алмашинувни ривожлантириш, тўғридан-тўғри авиақатновни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Минтақавий кун тартиби, шу жумладан жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз давлатлари" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик юзасидан фикр алмашилди.

President of Uzbekistan underlines the importance of further expanding mutually beneficial cooperation with Oman
24.02.2025
On February 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Minister of Foreign Affairs of the Sultanate of Oman Badr bin Hamad Al Busaidi.
At the beginning of the conversation, the minister conveyed warm greetings and a personal message from Sultan of Oman Haitham bin Tariq Al Said to the Head of our state.
Issues of further expansion of mutually beneficial cooperation between the two countries, primarily revealing the potential of partnership in trade-economic and investment-financial spheres were discussed.
The activation of interdepartmental and business contacts was noted with satisfaction. The volumes of mutual trade turnover and the number of joint ventures are growing, and business events with the participation of leading companies of the two countries are regularly held.
Special attention is paid to increasing the portfolio of the existing joint Investment Company through new cooperation projects.
The next meeting of the Intergovernmental Commission and a joint business forum will be held in April this year.
In addition, the development of inter-parliamentary ties, cultural and humanitarian exchange, establishment of direct air communication was emphasized.
Exchange of views was also held on the regional agenda, including preparations for the second summit of the “Central Asia-Gulf Cooperation Council" dialogue, which will be held in May this year in the city of Samarkand.