Ўзбекистон Президенти Ўмон билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этди
24.02.2025
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Ўмон Султонлиги ташқи ишлар вазири Бадр бин Ҳамад ал-Бусаидийни қабул қилди.
Суҳбат аввалида вазир давлатимиз раҳбарига Ўмон Султони Ҳайсам бин Ториқ Ол Саиднинг самимий саломи ва мактубини етказди.
Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш, энг аввало, савдо-иқтисодий ва инвестиция-молиявий соҳалардаги шериклик салоҳиятини рўёбга чиқариш масалалари кўриб чиқилди.
Идоралараро ва ишбилармонлик алоқалари фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, қўшма корхоналар сони ортмоқда, икки мамлакат етакчи компаниялари иштирокидаги бизнес тадбирлари мунтазам ўтказилмоқда.
Ўзбекистон-Ўмон инвестиция компанияси портфелини янги кооперация лойиҳалари ҳисобига кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил апрель ойида Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилиши ва қўшма бизнес форуми ўтказилади.
Бундан ташқари, парламентлараро алоқаларни, маданий-гуманитар алмашинувни ривожлантириш, тўғридан-тўғри авиақатновни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Минтақавий кун тартиби, шу жумладан жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз давлатлари" мулоқотининг иккинчи саммитига тайёргарлик юзасидан фикр алмашилди.

Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с Оманом
24.02.2025
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля принял министра иностранных дел Султаната Оман Бадра бин Хамада аль-Бусаиди.
В начале беседы министр передал главе нашего государства теплые приветствия и личное послание Султана Омана Хейсама бин Тарика Аль Саида.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, прежде всего раскрытия потенциала партнерства в торгово-экономической и инвестиционно-финансовой сферах.
С удовлетворением отмечена активизация межведомственных и деловых контактов. Растут объемы взаимного товарооборота, количество совместных предприятий, регулярно проводятся бизнес-мероприятия с участием ведущих компаний двух стран.
Особое внимание уделено увеличению портфеля действующей совместной Инвестиционной компании за счет новых проектов кооперации.
В апреле этого года будут проведены очередное заседание Межправительственной комиссии и совместный бизнес-форум.
Кроме того, подчеркнута важность развития межпарламентских связей, культурно-гуманитарного обмена, налаживания прямого авиасообщения.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке, включая подготовку ко второму саммиту диалога «Центральная Азия – страны Залива», который состоится в мае этого года в городе Самарканде.