Хавфсизлик ва мудофаани мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев раислигида 21 февраль куни Хавфсизлик кенгашининг давлат ҳарбий хавфсизлиги ва мудофаасини мустаҳкамлаш масалаларига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Мажлисда Хавфсизлик кенгаши аъзолари, Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибига кирадиган вазирлик ва идоралар раҳбарлари, округлар қўмондонлари ҳамда жойлардаги студиялардан Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси ва Вазирлар Кенгаши Раислари, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари, шунингдек, маҳаллий хокимият органлари масъуллари иштирок этди.
Йиғилиш аввалида мамлакатимиз мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш борасида қилинган ишлар ва уларнинг натижалари ҳамда йўл қўйилган айрим камчиликлар кўрсатиб ўтилди.
Миллий армиямиз замонавий қурол-яроғ ва техника билан таъминланаётгани, ҳарбий хизматчиларнинг жанговар ва маънавий тайёргарлиги сезиларли даражада ошгани қайд этилди.
Жаҳон тажрибаси ва таҳлиллардан келиб чиқиб, ички ва ташқи хатарларнинг олдини олиш ва бартараф этиш бўйича янги жанговар бўлинмалар тузилди, қўшинлар таркиби оптималлаштирилди.
Армияни модернизация қилиш ва замонавий қуроллантиришнинг янги тизими – мудофаа саноати янада ривожлантирилгани, қўшимча корхоналар ташкил қилингани қайд этилди. Қуролли Кучларимиз томонидан 20 дан зиёд мамлакат билан икки томонлама ҳарбий ҳамкорлик йўлга қўйилиб, 400 дан ортиқ қўшма машғулотларда юқори кўрсаткичларга эришилганлиги айтиб ўтилди.
Қуролли Кучлар таркибидаги ҳарбий олийгоҳларнинг инфратузилмаси тўлиқ модернизация қилинди, ўқув дастури ва методикаси бугунги кун талабларига мослаштирилди.
Ҳарбийлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий-ҳуқуқий ҳимоя қилиш ҳам кучайди. Жумладан, 30 мингга яқин оила уй-жой билан таъминланди, ўтган йил давомида 2 мингдан ортиқ ҳарбий хизматчиларнинг фарзандларига олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун имтиёзлар берилди.
Ватан ҳимоячиларига шароит яратишда ҳарбий-маъмурий секторлар, давлат ва жамоат ташкилотлари ҳам иштирок этмоқда. Ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, мактабларда уларни чақирувга қадар бошланғич ҳарбий тайёрлашга эътибор кучайтирилмоқда.
Йиғилишда 2025 йил ва келгуси йиллар учун устувор вазифалар белгиланди.
Миллий армиямизни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини белгилашда замонавий қуролли можаролар, хавфсизлигимизга мавжуд таҳдидлар ва ҳарбий ҳаракатлар театри хусусиятларини ҳисобга олиш зарурлиги таъкидланди.
Ҳозирги кунда турли минтақавий можароларда сунъий интеллект, робот, ракета, дрон ва уларга қарши воситалар кенг қўлланмоқда. Шундан келиб чиқиб, қўшинларда дронлар ва уларга қарши курашиш, сунъий интеллект билан ишлайдиган кибертузилмалар, роботлашган техникаларни қўллаш ва ҳаво ҳужумидан мудофаа бўйича янги бўлинмаларни ташкил этиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони томонидан Қуролли Кучларимизнинг жанговар шайлигини таъминлаш, жанговар тайёргарлик кўрсаткичларини янада такомиллаштириш, сунъий интеллектга асосланган қўшинларни автоматлаштирилган ягона бошқариш тизимини яратиш, ҳарбий таълим ва ҳарбий кадрларни тайёрлашда дуал таълимдан фойдаланиш лозимлиги таъкидланди.
Армиянинг устуни бўлмиш “Бош сержантлар корпуси” фаолиятини такомиллаштириш, мудофаа саноатини янада ривожлантириш, ҳарбий хизматчиларни ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қуватлаш, ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ва ҳарбий спорт соҳасига йўналтириш каби муҳим вазифалар белгиланди.
Йиғилишда мудофаа вазири, ҳарбий округ қўмондонлари ва бошқа масъулларнинг ҳисобот ҳамда таклифлари эшитилди.

Matters on strengthening security and defense discussed
On February 21, under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Shavkat Mirziyoyev a meeting was held on strengthening military security and defense capacity of the state.
The meeting was attended by members of the Security Council, heads of ministries and departments within the Armed Forces of Uzbekistan, commanders of military districts, as well as the chairmen of the Jokargy Kenges and the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city khokims, as well as responsible persons of local authorities in the videoconference format.
At the beginning of the meeting, the adopted measures on strengthening the country's defense capacity and their results were reviewed, certain shortcomings in this work were pointed out.
It was noted that the national army is being equipped with modern weapons and equipment, the level of combat and moral-psychological training of servicemen has significantly increased.
In view of international experience and the analyses carried out, new combat units have been formed to prevent and eliminate internal and external threats, and the organizational structure of the troops has been optimized.
It was underlined that the creation of a new system of modernization and modern equipment of the army continues - the defense industry is developing and additional enterprises have been set up. The Armed Forces of Uzbekistan have established bilateral military cooperation with more than 20 countries and successfully participated in more than 400 joint exercises.
The infrastructure of higher military schools within the Armed Forces has been completely modernized, their curricula and methodology brought in line with modern requirements.
The social and legal protection of servicemen and their families has been strengthened. In particular, about 30,000 families have been provided with housing, and more than 2,000 children of servicemen have received benefits when enrolling in higher educational institutions.
Military administrative sectors, government and public organizations are involved in creating favourable conditions for homeland defenders. Attention to the issues of educating young people in the spirit of patriotism and initial pre-conscription military training in schools is being intensified.
The meeting identified priority tasks for 2025 and subsequent years.
The need to consider contemporary armed conflicts, existing threats to national security and the peculiarities of the theater of military operations when planning for the further development of the army was emphasized.
It has been indicated that artificial intelligence, robotic systems, missiles, drones and means of countering them are widely used in today's regional conflicts. In this connection, it has been instructed to create new units in the armed forces to combat drones, use robotic equipment, air defense, and cyber structures utilizing artificial intelligence technologies.
The Supreme Commander-in-Chief emphasized the need to further improve the combat readiness of the army, raise the level of combat training, create a unified automated troop management system using artificial intelligence technologies, as well as introduce dual training in military education and training of military personnel.
Priority tasks have been set to improve the activities of the “Corps of Master Sergeants”, which is the backbone of the army, further develop the defense industry, provide social support to servicemen and their families, educate young people in the spirit of patriotism and involve them in military sports.
Reports and proposals by the Minister of Defense, commanders of military districts and other responsible persons were heard at the meeting.