Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Хотира ва қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва муносиб нишонлаш тўғрисида
19.02.2025
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарориМамлакатимизда 9 май – Хотира ва қадрлаш кунини кенг нишонлаш, Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабага ҳисса қўшган уруш ва меҳнат фахрийларига ҳамда Ватан равнақи, тараққиёти ва унинг ҳимояси учун курашган буюк аждодларимизга алоҳида эътибор ва чуқур эҳтиром кўрсатиш, шунингдек мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари хотирасини улуғлаш юртимизда олийжаноб қадриятга айланган.
Халқимизнинг Ватан ҳимояси йўлидаги юксак мардлик ва қаҳрамонликлари барча авлодлар учун намуна ва ибрат мактаби вазифасини бажариб келмоқда. Хусусан, Иккинчи жаҳон урушига ўзбекистонликларнинг 2 миллионга яқини сафарбар этилиб, шундан 538 минг нафардан ортиғи жанг майдонларида қаҳрамонларча ҳалок бўлган, 158 минг нафардан ортиғи бедарак йўқолган, мустақиллик йилларида 200 нафарга яқин ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари мамлакатимизнинг тинчлиги ва осойишталиги йўлида ўз жонини фидо қилганлар.
Биз тинчлик ва мустақиллик учун ўз жонини аямаган ота-боболаримиз ва мард ўғлонларимизнинг улкан жасорати, матонати ҳамда фидойиликларини юрагимизда абадий сақлаймиз.
Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Хотира ва қадрлаш кунига пухта тайёргарлик кўриш, уни юксак даражада ўтказиш, Ўзбекистон халқининг тарихий қаҳрамонлиги, фидокорона меҳнатини улуғлаш, ёш авлодни она Ватанга садоқатли, бугунги тинч, осойишта ҳаётни асраб-авайлашга қодир инсонлар этиб тарбиялаш мақсадида:
1. Кенг жамоатчилик вакилларининг юртимизда Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда 9 май – Хотира ва қадрлаш кунини (кейинги ўринларда – Хотира ва қадрлаш куни) “Ватан равнақи, тинчлиги ва ҳимояси йўлидаги қаҳрамонлик унутилмайди” шиори остида ўтказиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
2. Қуйидагилар:
9 май – Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ;
9 май – Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш бўйича ишчи гуруҳ таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ишчи гуруҳ (А. Арипов):
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт орти меҳнат фахрийлари, мустақиллигимизни мустаҳкамлаш, халқимиз тинчлиги, мамлакатимиз равнақи йўлида жасорат ва фидойилик кўрсатган юртдошларимизни хотирлаш, айни вақтда ҳаёт бўлган меҳнат фахрийлари ва кексаларимизга ҳурмат-эҳтиром кўрсатишга қаратилган тадбирлар юқори савияда ўтказилишини ташкил этсин;
ушбу тоифадаги шахсларнинг яшаш жойига давлат органлари ва бошқа ташкилотлар раҳбарлари, ҳарбий қисмлар командирлари, давлат ва жамоат арбоблари, фахрийлар, фан, маданият ва санъат намояндалари, ёшлар, шу жумладан, “Ватан таянчи” болалар ва ўсмирлар ҳарбий-ватанпарварлик ҳаракати аъзоларининг ташрифларини, улар кўрсатган мардлик ва жасоратнинг аҳамиятини тарғиб қилишга қаратилган маънавий-маърифий тадбирларни ташкил қилсин;
ёлғиз ва кам таъминланган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларининг яшаш жойларини таъмирлаш, ободонлаштириш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширсин;
Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчиси ва унинг оқибатида ногирон бўлган шахслар, фронт орти меҳнат фахрийлари, мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ёки ногирон бўлиб қолган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ҳамда уларнинг оила аъзоларига моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилишини таъминласин;
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва унинг оқибатида ногирон бўлган шахсларга ҳамда 1941–1945 йиллардаги уруш давридаги меҳнат фронти қатнашчиларига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан бир йўла тўланадиган пул мукофоти тантанали равишда топширилишини ташкиллаштирсин;
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва унинг оқибатида ногирон бўлган шахсларга, фронт орти меҳнат фахрийларига “Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 80 йиллиги” юбилей медалларини тантанали равишда топширсин;
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва унинг оқибатида ногирон бўлган шахсларнинг ҳар бирига тиббий хизмат кўрсатиш ҳамда уларни парвариш қилиш мақсадида тиббиёт мутахассисларини белгиланган тартибда шартнома асосида бириктирган ҳолда доимий равишда патронаж хизматини йўлга қўйсин;
Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт орти меҳнат фахрийларига уларнинг хоҳишларига кўра республика ҳудудидаги санаторийларга бир нафар кузатувчиси билан бир марталик бепул йўлланмалар тақдим этилишини таъминласин.
4. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги, Маданият вазирлиги, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Спорт вазирлиги ва Ёшлар ишлари агентлиги билан биргаликда:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят, шаҳар ва туманларда Хотира ва қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича комплекс тадбирларни амалга оширсин;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказларидаги “Ватанпарвар” боғлари ва бошқа белгиланган жойларда давлат ва жамоат арбоблари, фахрийлар, фан, маданият ва санъат намояндалари, ёшлар, “Темурбеклар мактаби” ва Жалолиддин Мангуберди номидаги ҳарбий-академик лицейлар ўқувчилари, шу жумладан, “Ватан таянчи” болалар ва ўсмирлар ҳарбий-ватанпарварлик ҳаракати аъзолари иштирокида “уч авлод учрашувлари”ни ташкил этсин;
кўчалар ва майдонлар Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган кўргазмали тарғибот ва ташвиқот воситалари билан безатилишини таъминласин.
5. Белгилансинки, Хотира ва қадрлаш куни тадбирларини ўтказиш ҳамда турли ҳудудларда истиқомат қилувчи Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт орти меҳнат фахрийлари вакилларини ушбу тадбирларга жалб қилиш билан боғлиқ барча харажатлар:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда – тегишли маҳаллий бюджетлар ҳамда ҳомийлик хайриялари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан;
Тошкент шаҳрида – Тошкент шаҳри ҳокимлиги захира маблағлари, ҳомийлик хайриялари ҳамда қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан;
миллий ва замонавий спорт турлари бўйича хотира турнирлари ҳамда “Мен ғолиб” югуриш марафонлари – Дастурда белгиланган масъул ижрочи вазирлик, идоралар ва ташкилотларнинг маблағлари ҳисобидан қопланади.
6. Мудофаа вазирлиги Тошкент шаҳри ҳокимлиги билан биргаликда “Янги Ўзбекистон” боғида 2025 йил 9 май куни соат 21.00 да Хотира ва қадрлаш кунига бағишланган байрам салюти ва мушакбозлигини ташкил қилсин.
7. Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия ва Фавқулодда вазиятлар вазирлиги тантанали тадбирлар ўтказиладиган ҳамда байрам салюти ва мушакбозлиги ташкил этиладиган жойларда жамоат тартибини сақлаш, фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш, фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш ва ёнғин хавфсизлигини таъминлаш чораларини кўрсин.
8. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Хотира ва қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ жараёнларни кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В. Махмудов зиммасига юклансин.

О подготовке и достойном праздновании 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне и Дня памяти и почестей
19.02.2025
Постановление Президента Республики УзбекистанВ нашей стране стало доброй традицией и ценностью широко отмечать 9 Мая – День памяти и почестей, проявлять особое внимание и глубокое уважение к ветеранам войны и труда, внесшим достойный вклад в Победу во Второй мировой войне, нашим великим предкам, боровшимся за процветание и развитие Родины, ее защиту, а также чтить память военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости.
Высокое мужество и героизм нашего народа на пути защиты Родины служат образцом и школой назидания для всех поколений. В частности, на Вторую мировую войну было мобилизовано около 2 миллионов узбекистанцев, из них более 538 тысяч героически погибли на полях сражений, свыше 158 тысяч пропали без вести, а за годы независимости около 200 военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов отдали свои жизни во имя защиты Родины и мирного неба нашего народа.
Мы всегда будем хранить в наших сердцах безграничную отвагу, стойкость и самоотверженность наших отцов и дедов, а также храбрых сыновей, отдавших свои жизни за мир и независимость.
В целях тщательной подготовки и проведения на высоком уровне 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне и Дня памяти и почестей, прославления исторических подвигов, доблестного труда народа Узбекистана, воспитания молодого поколения личностями, преданными Родине, способными сохранить сегодняшнюю мирную и спокойную жизнь:
1. Согласиться с предложением представителей широкой общественности о проведении 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне и Дня памяти и почестей (далее – День памяти и почестей) в нашей стране под девизом «Не будет забыт героизм во имя процветания, мира и защиты Родины».
2. Утвердить:
Программу по подготовке и проведению мероприятий, посвященных 9 Мая – Дню памяти и почестей (далее – Программа), согласно приложению № 1;
Состав Рабочей группы по подготовке и проведению мероприятий, посвященных 9 Мая – Дню памяти и почестей, согласно приложению № 2.
3. Рабочей группе (Арипов А.):
организовать проведение на высоком уровне мероприятий, посвященных почитанию памяти участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта, соотечественников, проявивших мужество и самоотверженность во имя укрепления независимости, мирной жизни народа, процветания страны, а также проявлению уважения и внимания к ныне здравствующим ветеранам труда и пожилым;
организовать духовно-просветительские мероприятия, направленные на пропаганду значения проявленных ими мужества, храбрости и отваги, с посещением мест проживания данной категории лиц руководителями государственных органов и иных организаций, командирами воинских частей, государственными и общественными деятелями, ветеранами, деятелями науки, культуры и искусства, молодежью, в том числе членами детско-юношеского военно-патриотического движения «Ватан таянчи»;
осуществить соответствующие меры по ремонту, благоустройству мест проживания одиноких и малообеспеченных участников Второй мировой войны;
обеспечить оказание материальной и моральной поддержки каждому участнику Второй мировой войны и лицам, ставшим инвалидами в результате войны, ветеранам трудового фронта, военнослужащим и сотрудникам правоохранительных органов, ставшим инвалидами при исполнении служебного долга в годы независимости, а также членам семей погибших;
организовать вручение в торжественной обстановке от имени Президента Республики Узбекистан единовременного денежного вознаграждения участникам и инвалидам Второй мировой войны, а также участникам трудового фронта во время войны 1941–1945 годов;
торжественно вручить участникам Второй мировой войны и лицам, ставшим инвалидами в результате войны, ветеранам трудового фронта юбилейные медали 80-й годовщины Победы во Второй мировой войне;
организовать патронажную службу в целях ухода и оказания на постоянной основе медицинской помощи каждому участнику Второй мировой войны и лицам, ставшим инвалидами в результате войны, с закреплением за ними в установленном порядке медицинских специалистов на договорной основе;
обеспечить предоставление разовых бесплатных путевок участникам Второй мировой войны и ветеранам трудового фронта по их желанию в санатории на территории республики с одним сопровождающим.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством обороны, Министерством внутренних дел, Национальной гвардией, Министерством занятости и сокращения бедности, Министерством культуры, Республиканским центром духовности и просветительства, Министерством спорта и Агентством по делам молодежи:
осуществить в Республике Каракалпакстан, областях, городах и районах комплекс мероприятий по подготовке и проведению Дня памяти и почестей;
организовать в парках «Ватанпарвар» и других указанных местах в Республике Каракалпакстан, областных центрах встречи трех поколений с участием государственных и общественных деятелей, ветеранов, деятелей науки, культуры и искусства, молодежи, учащихся военно-академических лицеев «Темурбеклар мактаби» и имени Джалолиддина Мангуберди, в том числе членов детско-юношеского военно-патриотического движения «Ватан таянчи»;
обеспечить оформление улиц и площадей наглядными средствами пропаганды, посвященными Дню памяти и почестей.
5. Определить, что все расходы, связанные с проведением мероприятий Дня памяти и почестей и привлечением к данным мероприятиям участников Второй мировой войны и ветеранов трудового фронта, проживающих в различных регионах страны, покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет соответствующих местных бюджетов и благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных законодательством;
в городе Ташкенте – за счет резервных средств хокимията города Ташкента, благотворительных пожертвований и иных источников, не запрещенных законодательством;
турниры памяти по видам спорта, в том числе национальным, и марафоны по бегу «Мен голиб» – за счет средств министерств, ведомств и организаций, определенных Программой ответственными исполнителями.
6. Министерству обороны совместно с хокимиятом города Ташкента организовать в парке «Янги Узбекистон» праздничный салют и фейерверк, посвященный Дню памяти и почестей, 9 мая 2025 года в 21.00.
7. Министерству внутренних дел, Национальной гвардии и Министерству по чрезвычайным ситуациям принять меры по охране общественного порядка, обеспечению безопасности граждан, предупреждению чрезвычайных ситуаций и обеспечению пожарной безопасности в местах проведения торжественных мероприятий и организации праздничного салюта и фейерверка.
8. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широко освещать процессы, связанные с подготовкой
и проведением Дня памяти и почестей.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В.