Ўзбекистон Президенти Туркий давлатлар ташкилоти Оқсоқоллар кенгаши раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни Кувайтдан Тошкентга қайтгач, шаҳарсозлик соҳасидаги халқаро тадбирларда иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Туркий давлатлар ташкилоти Оқсоқоллар кенгаши раиси, таниқли сиёсатчи, Туркия Республикасининг собиқ Бош вазири Бинали Йилдиримни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Кўп қиррали ҳамкорликни мувофиқлаштириш ва илгари суришда Оқсоқоллар кенгашининг роли ва фаол иштироки ортиб бораётганини ҳисобга олиб, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Туркий давлатлар ташкилоти саммитлари якунида қабул қилинган дастур ва ташаббусларни амалга ошириш мақсадида амалий шерикликни кенгайтириш ва алоқаларни фаоллаштириш муҳим экани таъкидланди.
ТДТ доирасидаги бўлажак тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Оқсоқоллар кенгаши Туркий давлатлар ташкилоти ҳузуридаги доимий маслаҳат органи ҳисобланади.
Туркий дунё шаҳарсозлик конгресси 2002 йилда Анқара шаҳрида ташкил этилган Муҳандис ва меъморлар уюшмаси томонидан ўтказилади. Уюшма фаолиятида Самарқанд ва Навоий шаҳарлари ҳокимликлари фаол иштирок этмоқда.

President of Uzbekistan receives the chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States
18.02.2025
On February 18, upon his return to Tashkent from Kuwait, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Binali Yıldırım, chairman of the Council of Elders of the Organization of Turkic States, prominent political figure and former Prime Minister of Türkiye, who arrived in our country to participate in international events in the field of urban development.
At the beginning of the meeting the high guest conveyed to the Head of our state sincere greetings and best wishes from the President of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan.
The issues of further expansion of multifaceted cooperation within the framework of the Organization were considered, in view of the increasing role and active participation of the Council of Elders in the coordination and promotion of multilateral cooperation.
The importance of expanding practical partnership and intensification of contacts for implementing the programs and initiatives adopted as a result of the summits of the Organization of Turkic States was stressed.
The issues of preparation and holding of the forthcoming events within the framework of the Organization of Turkic States were considered.
It should be noted that the Council of Elders is a permanent consultative body under the Organization of Turkic States.
The Turkic World Congress on urban development is organized by the Union of Chambers of Engineers and Architects, established in 2002 in Ankara. The khokimiyats of the cities of Samarkand and Navoi actively participate in the Union's activities.