Ўзбекистон Президенти Туркий давлатлар ташкилоти Оқсоқоллар кенгаши раисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни Кувайтдан Тошкентга қайтгач, шаҳарсозлик соҳасидаги халқаро тадбирларда иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Туркий давлатлар ташкилоти Оқсоқоллар кенгаши раиси, таниқли сиёсатчи, Туркия Республикасининг собиқ Бош вазири Бинали Йилдиримни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Кўп қиррали ҳамкорликни мувофиқлаштириш ва илгари суришда Оқсоқоллар кенгашининг роли ва фаол иштироки ортиб бораётганини ҳисобга олиб, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Туркий давлатлар ташкилоти саммитлари якунида қабул қилинган дастур ва ташаббусларни амалга ошириш мақсадида амалий шерикликни кенгайтириш ва алоқаларни фаоллаштириш муҳим экани таъкидланди.
ТДТ доирасидаги бўлажак тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уларни ўтказиш масалалари кўриб чиқилди.
Таъкидлаш жоизки, Оқсоқоллар кенгаши Туркий давлатлар ташкилоти ҳузуридаги доимий маслаҳат органи ҳисобланади.
Туркий дунё шаҳарсозлик конгресси 2002 йилда Анқара шаҳрида ташкил этилган Муҳандис ва меъморлар уюшмаси томонидан ўтказилади. Уюшма фаолиятида Самарқанд ва Навоий шаҳарлари ҳокимликлари фаол иштирок этмоқда.

Президент Узбекистана принял председателя Совета старейшин Организации тюркских государств
18 февраля по возвращении из Кувейта в Ташкент Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя Совета старейшин Организации тюркских государств, известного политического деятеля и экс-Премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма, прибывшего в нашу страну для участия в международных мероприятиях в сфере градостроительства.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества в рамках Организации, с учетом возрастающей роли и активного участия Совета старейшин в координации и продвижении многостороннего взаимодействия.
Подчеркнута важность расширения практического партнерства и интенсификации контактов в целях реализации программ и инициатив, принятых по итогам саммитов Организации тюркских государств.
Рассмотрены вопросы подготовки и проведения предстоящих мероприятий в рамках ОТГ.
Следует отметить, что Совет старейшин является постоянным консультативным органом при Организации тюркских государств.
Конгресс тюркского мира по градостроительству проводится Союзом инженеров и архитекторов, созданным в 2002 году в городе Анкаре. В деятельности Союза активно участвуют хокимияты городов Самарканда и Навои.