Спорт – соғлом халқ, соғлом авлоднинг таянч устуни
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Миллий Олимпия қўмитаси раиси Шавкат Мирзиёев бошчилигида 13 февраль куни олимпия ва паралимпия ҳаракати, ихтисослаштирилган ва оммавий спортни янги босқичга олиб чиқиш ҳамда аҳоли жисмоний фаоллигини ошириш чора-тадбирлари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ҳар бир ота-она, ҳар бир миллатнинг нияти – жисмоний ва маънавий баркамол авлодни тарбиялашдир. Бунга эса жисмоний тарбия ва спортсиз эришиб бўлмайди. Спорт соғлом халқ, соғлом авлоднинг таянч устунидир.
Шу боис давлатимиз томонидан бу соҳага катта эътибор қаратилмоқда. Сўнгги тўрт йилда бюджетдан спортга ажратилаётган маблағ 1,5 триллион сўмдан 3 триллион сўмга ошди. Мураббийларнинг ўртача маоши 2 баробар кўпайди. 101 та йирик спорт иншоотлари қурилди, 67 таси реконструкция қилинди. Спортчиларимизнинг Париж Олимпиадасида эришган ютуқлари бу эътиборнинг ёрқин натижалари бўлди.
Энди 2028 йилда Лос-Анжелесда бўладиган Олимпия ўйинларида кучли ўнталикка кириш мақсад қилинган. Бунинг учун тайёргарликни кучайтириш, спорт федерацияларини ривожлантириш зарур.
Йиғилишда бу масалалар 26 та спорт федерацияси ва ҳудудлар кесимида таҳлил қилинди.
Масалан, сўнгги Олимпия ўйинларида 48 та дастур бўлган енгил атлетика бўйича 5 та, 49 та сув спорти дастуридан 4 та лицензия олинган, холос. Қорақалпоғистон, Жиззах, Қашқадарё, Навоий, Наманган ва сирдарёлик спортчилар паст натижа кўрсатган.
Шу боис иқтидорли ёшларни топиш, олимпия спорт турларига тайёрлаш, уларни ва мураббийларни рағбатлантириш бўйича янги тизим йўлга қўйилиши белгиланди. Давлатимиз раҳбари бу борадаги қатор ташаббусларни илгари сурди.
Аввало, олимпия ва паралимпия ҳаракатини ривожлантириш, селекция тизимини яхшилаш мақсадида Олимпия қўмитасининг ҳудудий бўлимлари ташкил этилади. Миллий Олимпия қўмитаси раиси Президент бўлганидек, ҳудудий бўлимларга вилоят ҳокимлари бошчилик қилади.
Улар ҳар бир федерация билан бирга, Олимпия ўйинларига тайёргарлик даври бўйича стратегия ишлаб чиқади. Бунинг учун зарур шароит ва инфратузилмага 300 миллиард сўм йўналтирилади.
Шунингдек, чет элдан илғор тажрибалар, грантлар жалб қилиш чоралари кўрилади. Спортчи ва мураббийлар хорижий спорт академияларида ўқитилади. Олдинги Олимпия ва Паралимпия ўйинлари натижасига қараб, спорт турлари устуворлиги бўйича 3 та тоифага ажратилади.
Ҳудудлардаги 310 та спорт мактаби миллий терма жамоаларнинг селекция базасига айланиши кераклиги таъкидланди. Уларда янги методика ва ёндашувлар жорий қилинади.
Олимпия спорт турларига мослаштирилган 56 та спорт мактаби миллий терма жамоаларга асосий захира бўлади. Уларда ҳудуддан сараланган ёшлар индивидуал режа асосида мақсадли тайёрланади.
Шунингдек, йилига икки марта ҳудудларда олимпия спорт турлари бўйича “Янги Ўзбекистон Олимпия чўққилари” мусобақалар тизими йўлга қўйилади. Туман ва вилоят совриндорларини ҳокимлар рағбатлантириб боради. Вилоят босқичи ғолиблари ҳар йили декабрда Олимпия шаҳарчасида ўтказиладиган “Президент Олимпиадаси”да иштирок этади.
Мусобақа ғолиблари уй, автомобиль каби қимматбаҳо совғалар билан тақдирланади. Биринчи ва иккинчи ўринни олган спортчилар Республика олимпия ва паралимпия марказига қабул қилинади. Бунда, 1-2 курс ўқувчиларига стипендия тўлаш йўлга қўйилади.
Президентимиз мусобақаларда юқори натижа кўрсатган спортчи ва терма жамоа устозлари қаторида спортчиларни етиштирган биринчи мураббийларни ҳам рағбатлантириш зарурлигини таъкидлади.
Йиғилишда пара спорт имкониятларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Илгари бу тоифадаги ёшлар учун атиги 33 та мактабда спорт тўгараклари бўлган, бугун бундай мактаблар сони 235 тага етди. Параспорт билан мунтазам шуғулланувчилар 4 карра кўпайиб, 7 мингдан ошди.
Энди Герцен номидаги Россия давлат педагогика университети билан ҳамкорликда ногиронлиги бўлган ёшларни спорт билан қамраб олиш, натижадорлигини таъминлаш бўйича илмий методика ва стандартлар ишлаб чиқилади. Унинг Тошкентдаги филиалида адаптив спорт бўйича алоҳида факультет очилади.
Шунингдек, ҳудудлардаги 39 та спорт мактаби параспорт турларига ихтисослашади. Бундай ёшларни, айниқса, ногиронлиги бўлган қизларни имкониятига қараб, бошқа соғлом спорт гуруҳларида ҳам шуғулланишига шароит яратилади. Тренерларга малака сертификати бериш ва уларни қайта тайёрлаш тизими соддалаштирилади.
Параспорт турлари бўйича терма жамоаларни шакллантириш тартиби ҳам ўзгартирилади. Бундан буён, ёшлар фақат мусобақа натижасига қараб эмас, балки спорт нормативларини бажаришига қараб ҳам терма жамоага қабул қилинади. Бунда, ногиронлиги бўлган спортчиларнинг кўрсаткичларини мониторинг қилиб борадиган алоҳида онлайн платформа бўлади.
Мусобақа ва спорт йиғинлари ташкил қилишда олимпия ва паралимпия тизимига ўтилади. Яъни, қаерда чемпионат бўлса, унга ёнма-ён параспорт мусобақаси ҳам ўтказилади, йиғинлар ҳам биргаликда ташкил қилинади. Бу ҳақиқий инклюзив тизимга айланади, ногиронлиги бор спортчилар учун ишонч ва рағбат бўлади.
Спорт соҳасида ҳам хусусий секторга кенг йўл очилиши қайд этилди. Энди хусусий спорт клубларининг ягона реестри юритилади, уларнинг фаолияти бўйича мезонлар яратилади. Қамров даражасига қараб, клубларга бепул спорт жиҳозлари ажратилади. Хусусий мураббийларга ўзини ўзи банд қилиш ҳуқуқи берилади.
Муҳими, хусусий клублардаги ёшлар барча мусобақаларда ўз номидан иштирок этиши мумкин бўлади ва натижасига қараб, терма жамоаларга қабул қилинади.
Спортчиларни топиш, саралаш ва тайёрлаш жараёнига рақамлаштиришни кенг жорий қилиш, адолатни таъминлаб, қобилиятли ёшларни юзага чиқариш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда оммавий спортни ривожлантириш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Ўтган йили мусобақаларда ёшлар қамрови 10 миллионга етган. Лекин катта ёшдаги инсонларнинг спортда иштироки кам.
Шу боис энди маҳаллаларда оммавий жисмоний фаоллик тадбирлари ўтказилади, бу бўйича рейтинг юритилади. Йил якуни билан энг фаол оилаларга машқ жиҳози берилади, энг яхши маҳаллаларда спорт майдончалари қурилади.
Ўқувчиларни спортга кенг жалб этиш мақсадида ҳар бир мактабда яккакураш ва жамоавий олимпия спорт турлари бўйича тўгараклар очилади. Мактаблар ўртасида олимпия спорт турлари бўйича мусобақалар ташкил қилинади. Энг яхши натижа кўрсатган ўқувчилар селекция қилиниб, мактаблар эса керакли спорт инвентари билан таъминланади. Натижа кўрсатган жисмоний тарбия ўқитувчилари алоҳида рағбатлантирилади.
Юртимизда 700 мингдан зиёд талабалар борлиги қайд этилиб, улар ўртасида спортга ҳавасни кучайтириш, қамровни ошириш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Аҳолини соғлом турмуш тарзига ўргатишда нафақат спорт, балки тўғри овқатланиш ҳам долзарб. Ўрганишларга кўра, аҳолимизнинг 44 фоизи жисмоний фаол эмас, 36 фоизи тўғри овқатланиш қоидаларига амал қилмайди. Бошоқли ва донли маҳсулотлар, мева-сабзавотлар истеъмоли кам. Тез тайёр бўлувчи ва таркибида канцероген моддалар юқори бўлган маҳсулотлар савдоси кўпайган. Булар турли касалликлар ва эрта ўлимларга сабаб бўлаяпти.
Шу боис “Соғлом инсон – соғлом миллат” ғояси умуммиллий ҳаракатга айлантирилиши таъкидланди. Бунинг учун соғлом овқатланиш ва жисмоний фаоллик тарғиботини ҳар бир оилага олиб кириш кераклиги айтилди.

Sport - a solid foundation for a healthy nation and a healthy generation
President of the Republic of Uzbekistan, Chairman of the National Olympic Committee Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting via a video conference call on the development of the Olympic and Paralympic movement, bringing adaptive and mass sports to a new level, as well as increasing physical activity of the population.
Every parent and every nation seeks to raise a physically and spiritually developed generation - goals that cannot be achieved without systematic physical education and sport. It is sport that is the backbone of a healthy nation and the foundation of a healthy generation.
In this regard, the state pays special attention to the development of the sports sphere. Over the past four years, the amount of funds allocated from the state budget for sports has increased from 1.5 trillion to 3 trillion soums, and the average salary of coaches has doubled. 101 large sports facilities have been built and 67 facilities have been reconstructed. The achievements of our athletes at the Olympics in Paris have become a vivid evidence of the effectiveness of the taken measures.
Now the goal is to be among the top ten teams at the 2028 Olympic Games in Los Angeles. For this purpose, it is necessary to strengthen training and develop sports federations.
At the meeting these issues were considered in the context of 26 sports federations and regions.
At the last Olympic Games only 5 licenses were obtained in athletics, the program of which includes 48 disciplines, and in aquatics, where there are 49 disciplines - only 4 licenses. At the same time, athletes from Karakalpakstan, Jizzakh, Kashkadarya, Navoi, Namangan and Syrdarya regions showed poor results.
In this regard, a decision has been made to create a new system of searching and training talented youth in Olympic sports, stimulating athletes and coaching staff. The Head of State outlined a number of initiatives in this area.
First of all, regional branches of the Olympic Committee will be established to develop the Olympic and Paralympic movement and improve the selection system. Just as the President heads the National Olympic Committee, regional branches will be headed by regional khokims. Together with each sports federation, the regional branches will develop a strategy of preparation for the Olympic Games, and 300 billion soums will be allocated to create the necessary infrastructure and conditions.
In addition, it is planned to attract foreign best practices and grants, athletes and coaches will be trained in foreign sports academies, and sports will be distributed into three priority categories, based on the results of previous Olympic and Paralympic Games.
The need to turn 310 sports schools in the regions into a selection base for national teams, where new methods and approaches will be introduced, was emphasized. Also, 56 sports schools adapted for Olympic sports will become the main reserve, where young athletes selected at the regional level will be purposefully trained under individual programs.
In addition, twice a year, Olympic sports competitions will be held in the regions under the title “Olympic Peaks of New Uzbekistan”. Local and regional winners will be incentivized by khokims, and the winners of the regional stage will have the right to participate in the “Presidential Olympics” held in December in the Olympic City.
Winners of the competitions will be awarded valuable prizes - housing, cars and others, and athletes who took the first two places will be enrolled in the national Olympic and Paralympic centers; students of 1-2 years will be given a scholarship.
The President also emphasized that along with athletes and coaches of national teams that demonstrate high results, it is necessary to stimulate the first coaches who have raised athletes.
The meeting paid special attention to the development of Paralympic sports.
Earlier for young people with disabilities there were sports clubs in 33 schools, and today the number of such schools has reached 235. The number of people regularly involved in para-sports has quadrupled and exceeded 7 thousand people.
In cooperation with the Russian State Pedagogical University named after A.I. Herzen, scientific methods and standards for involving young people with disabilities in sports will be developed, and a separate faculty of adaptive sports will be established at the university's branch in Tashkent.
In addition, 39 sports schools in the regions will specialize in Paralympic sports. Conditions will be created for young people, especially girls with disabilities, to participate in regular sports sections. The system of issuing qualification certificates to coaches and their retraining will be simplified.
The procedure for forming national teams in Paralympic sports will also be changed: selection will be based not only on the results of competitions, but also on the fulfillment of sports standards. It is planned to create a special online platform to monitor the performance of athletes with disabilities.
An integrated system of both Olympic and Paralympic competitions will be used in organizing competitions and sporting events: where the championships are held, paralympic competitions will be organized at the same time. This will create a truly inclusive system that will become a source of confidence and support for athletes with disabilities.
It was also noted that there is a big opportunity for the private sector in the sports sector. In the future, a single register of private sports clubs will be maintained, criteria for their performance will be developed and free sports equipment will be provided to clubs depending on their coverage. Private coaches will be given the right to self-employment.
Youth from private clubs will be able to participate in competitions on their own behalf, which will enable selection of athletes for national teams on the basis of performance.
Instructions have been given for widespread adoption of digital technology in sourcing, selection and training of athletes to ensure fairness and identification of talented youth.
Special attention was paid to the development of mass sports and the promotion of healthy lifestyles.
Last year, the coverage of young people at competitions reached 10 million people, but the participation of older people in sporting events remains low. In this regard, mass physical activity events will be held in the mahallas along with ranking, and by the end of the year the most active families will be provided with exercise equipment and sports grounds will be created in the best mahallas.
To attract students to sports, Olympic sports clubs for individual and team disciplines will be created in each school, and inter-school competitions will be organized. The best students will be selected and schools will be provided with the necessary sports equipment. Physical education teachers who demonstrate high results will receive additional incentives.
It was noted that there are over 700 thousand students in the country, which emphasizes the importance of increasing their interest in sports and expanding its coverage.
As for the formation of population's healthy lifestyle, it was emphasized that not only sports, but also proper nutrition are important. According to studies, 44 percent of the population does not lead an active lifestyle and 36 percent do not follow the rules of proper nutrition. The consumption of dairy and cereal products, as well as fruits and vegetables, is decreasing, while there is an increase in the consumption of fast food, which leads to various diseases and premature death.
In this regard, the idea “Healthy Person - Healthy Nation” should become a nationwide movement, and the principles of proper nutrition and physical activity should become an integral part of every family's life.