Атом энергетикаси соҳасидаги ишлар бўйича ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраль куни атом энергетикаси соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларининг ўсиб бораётган эҳтиёжини таъминлаш учун мамлакатимизда энергетиканинг барча манбалари ишга солинмоқда. Анъанавий генерациядан ташқари, сўнгги йилларда қарийб 4 гигаваттли муқобил қувватлар ишга туширилди ва “яшил” энергия улуши 16 фоизга етди.
Келгуси беш йилда яна 25 гигаваттли қайта тикланувчи энергия манбалари барпо этилади. Буларнинг ҳисобига йилига 64 миллиард киловатт соат “яшил” энергия олинади. Умуман, 2030 йилга бориб, юртимизда жами генерацияда “яшил энергия” улушини 50 фоиздан ошириш мақсад қилинган.
Айни пайтда рақамли технологиялар, электромобиллар, электр жиҳозлар, сунъий интеллект, майнинг каби тармоқларнинг ривожланиши энергияга бўлган талабни кескин оширмоқда. Шу боис кўплаб давлатлар янги турдаги энергия қувватларига ўтиш йўлларини излаяпти. Ер қаъридан қазиб олинадиган ёқилғилар ўз ўрнини қайта тикланувчи манбаларга бўшатиб бераяпти. Бугунга келиб, дунёдаги жами генерациянинг 42 фоизи муқобил энергиядир.
Узоқ йиллик қувватларни барпо этишда атом энергетикаси мақбул ҳисобланади. Ҳозирги кунда дунёда 375 гигаваттли 417 та атом реакторлари ишлатилмоқда. Яна янги станциялар қурилаяпти, кўп давлатлар атом энергетикасини ўзининг ривожланиш стратегиясига киритаяпти.
Мамлакатимизда уран захираси борлигидан фойдаланиб, узоқ муддатга мўлжалланган қувват ташкил этиш режалаштирилган. Хусусан, кичик қувватли реакторлар барпо этиш лойиҳаси ишлаб чиқилди. 2024 йил 5 декабрда Самарқанд шаҳрида атом энергиясидан фойдаланиш масалалари бўйича халқаро конференция ўтказилди.
Йиғилишда мутасаддилар атом энергетикасини ривожлантириш бўйича қилинаётган ишлар бўйича ахборот берди.
Давлатимиз раҳбари бўлажак станция ва тизимда ишлайдиган мутахассисларни ҳозирдан тайёрлаш, хавфсизликни Халқаро атом энергияси агентлиги талаблари даражасида таъминлаш бўйича топшириқлар берди. Бундай технологиялар иқтисодиёт рақобатдошлигини ошириб, узоқ муддатли ўсиш суръатлари учун муносиб замин яратиши таъкидланди.

Представлена информация о работе в сфере атомной энергетики
Президент Шавкат Мирзиёев 10 февраля провел совещание по текущей работе в области атомной энергетики и приоритетным задачам на перспективу.
Для обеспечения растущих потребностей населения и отраслей экономики в нашей стране задействуются все источники энергии. Помимо традиционных мощностей генерации за последние годы введено в эксплуатацию около 4 гигаватт мощностей альтернативной энергетики, что позволило увеличить долю «зеленой» энергии до 16 процентов.
В течение следующих пяти лет планируется создать дополнительные мощности ВИЭ на 25 гигаватт. Это позволит довести производство «зеленой» энергии до 64 миллиардов киловатт-часов. В целом поставлена цель увеличить к 2030 году долю «зелёной» энергии в генерации страны до более чем 50 процентов.
Развитие цифровых технологий, электромобилей, электроники, искусственного интеллекта, майнинга и других отраслей резко увеличивает спрос на энергию. В настоящее время многие государства ищут пути перехода на новые типы энергии. Традиционные ископаемые энергоносители постепенно уступают место возобновляемым источникам. Уже сегодня на альтернативную энергию приходятся 42 процента общего объема мировой генерации.
Оптимальной для создания долгосрочных энергетических мощностей является атомная энергетика. Сегодня в мире эксплуатируется 417 атомных реакторов общей мощностью 375 гигаватт. Строятся новые атомные станции, многие государства включили атомную энергетику в свои стратегии развития.
Наша страна, располагающая собственными запасами урана, также планирует создать долгосрочную энергетическую базу. В частности, разработан проект по строительству реакторов малой мощности. 5 декабря 2024 года в Самарканде прошла международная конференция по вопросам использования атомной энергии.
На совещании ответственные лица представили информацию о проводимой работе по развитию атомной энергетики.
Глава государства дал указания по подготовке специалистов для будущей станции и отрасли в целом, обеспечению безопасности на уровне требований Международного агентства по атомной энергии. Отмечено, что внедрение подобных технологий повысит конкурентоспособность экономики и создаст благоприятную базу для долгосрочного роста.