Камбағалликни қисқартиришда янгича ёндашувлар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли бандлигини таъминлаш ва янги ёндашувлар асосида камбағалликни қисқартиришга оид чора-тадбирлар тақдимоти билан танишди.
Бу йил 5 миллион 200 минг фуқаронинг бандлигини таъминлаш ва 1,5 миллион аҳолини камбағалликдан чиқариш мақсад қилинган. Биринчи марта 60 та туман ва шаҳар камбағаллик ва ишсизликдан холи ҳудудга айлантирилади.
Маҳалла банкирлари билан бирга 1,5 миллион аҳоли доимий ишга жойлаштирилиб, 2 миллиондан зиёд одам бизнесга жалб қилинади. Шу мақсадда бу йил кичик бизнес лойиҳаларига жами 120 триллион сўм кредит ажратилади.
Илғор хорижий тажриба асосида 32 та йўналишда камбағалликни қисқартириш бўйича янги ёндашувлар йўлга қўйилади. Мисол учун, 300 та оғир маҳаллада умумий қуввати 107 мегаватт бўлган қуёш электр станциялари ишга туширилади. Уларга камбағал оилалар аъзолари кооперация асосида ишга олинади.
123 та туманда камбағал аҳоли 20 минг гектар ўрмон ва кўчатзор барпо этиш ҳамда доривор ўсимликлар етиштиришга жалб этилади. Улар эккан ҳар 100 та дарахт учун 375 минг сўм субсидия тўланади.
Туризм салоҳияти бор жойларда меҳмон уйлари ва ошхоналар, муайян почта бўлимларида электрон тижорат марказлари очилиб, камбағал оила вакиллари ишга олинади.
Умуман, жорий йилда 6 минг 472 та маҳаллада янги ёндашувлар асосида лойиҳалар амалга оширилиб, 210 минг нафар аҳоли камбағалликдан чиқарилади.
Чекка ҳудудлардаги, оғир тоифадаги қишлоқларга алоҳида эътибор қаратилади. Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси уларга ишчанлик руҳини олиб кириб, боқимандаликни камайтиришга, камбағал оилалар меҳнатини қўллаб-қувватлашга масъул бўлади.
Давлатимиз раҳбари 2025 йил ишсизлик ва камбағалликни қисқартиришда ҳал қилувчи йил бўлишини яна бир бор таъкидлаб, бу борадаги чора-тадбирларни тартибли ва манзилли амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигига бу вазифаларнинг бажарилишини қатъий назоратга олиш топширилди. Ҳар бир лойиҳа, ҳар бир чора-тадбир электрон платформага киритилиб, яратилган иш ўринлари солиқ базасида текширилиши белгиланди.
Маҳаллий ҳокимлик ходимлари ва “маҳалла еттилиги” учун ўқувлар ташкил этиш, яхши тажрибаларни тарғиб қилиш муҳимлиги айтилди.

New approaches in poverty reduction presented
President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures for ensuring population’s employment and poverty reduction based on new approaches.
This year it’s planned to ensure employment of 5.2 million citizens and bring out of poverty 1.5 million people. For the first time 60 districts and cities will become territories free of poverty and unemployment.
Jointly with mahalla bankers it’s planned to ensure constant employment for 1.5 million people and attract more than 2 million citizens to businesses. For this purpose it’s planned to allocate a total of 120 trillion soum of credit resources for small business projects.
Based on best foreign practices, new approaches to poverty reduction will be introduced in 32 areas. In particular, solar power plants with a total capacity of 107 megawatts will be built in 300 complex mahallas, and members of low-income families will be hired to operate them on a cooperative basis.
In 123 districts, low-income citizens will be offered work on the creation of forest and nursery lands on 20 thousand hectares, as well as the cultivation of medicinal plants. They will be paid a subsidy of 375 thousand soums for every 100 trees planted.
In places with tourism potential it is planned to open guest houses and catering outlets, and at a number of post offices - e-commerce centers, where representatives of low-income families will also get jobs.
A total of 6.472 mahallas in 2025 will implement projects based on new approaches, which will help lift 210 thousand people out of poverty.
Special attention will be paid to remote villages with particularly difficult conditions. In them, the Association of Mahallas of Uzbekistan will take measures to foster a spirit of entrepreneurship, reduce dependency and support labor activity of low-income families.
The Head of State reiterated that 2025 will be decisive in reducing unemployment and poverty, and gave instructions to ensure a systematic and targeted approach to the implementation of the presented measures.
The Ministry of Employment and Poverty Reduction is tasked with strictly monitoring the implementation of these tasks. Each initiative and each activity will be entered into an electronic platform with subsequent verification of the created jobs on the tax base.
The importance of organizing training for the staff of local khokimiyats and “ mahalla seven”, as well as promotion of best practices was also noted.