Электротехника саноатидаги режалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 январь куни электротехника соҳасидаги натижалар ва галдаги вазифаларга оид тақдимот билан танишди.
Бу соҳанинг саноатдаги улуши 3,5 фоиз, товарлар экспортида 10 фоизни ташкил этади. Ўтган йили 31 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилган, 1 миллиард 300 миллион доллар экспорт қилинган. 516 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиб, 85 та янги корхона ишга тушган. Бу соҳада 27 мингдан зиёд юртдошимиз ишламоқда.
Ўтган йили 5 сентябрда бўлган видеоселектор йиғилишида соҳада натижадорликни ошириш имкониятлари кўрсатиб берилган эди. Шунга асосланиб, жорий йилда қатор вазифалар белгилаб олинган.
Тақдимотда “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси раиси бу йил ҳудудларда 4 миллиард долларлик 290 та янги лойиҳани бошлаб, 600 миллион доллар инвестиция ўзлаштириш, мисни қайта ишлаш даражасини 75 фоизга етказиш режаларини айтди.
Бунда маҳаллийлаштириш дастурларидан фойдаланиш муҳим. Масалан, бу йил мамлакатимизда 75 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилади. Шунинг 28 миллиард долларини маҳаллий маҳсулотлар ҳисобидан қоплаш мумкин.
Электротехника кластерини кенгайтириш учун Оҳангаронда қўшимча 200 гектар, Фарғонада 10 гектар, Урганчда 4 гектар ер ажратилди. 181 миллиард сўм эвазига инфратузилма қурилди.
Энди тадбиркорларга технопарклар ҳудудида тайёр бино қуриб, электротехника ва турдош соҳа корхоналарига сотишга рухсат бериш мўлжалланмоқда. Юқори технологияли ишлаб чиқаришни йўлга қўйган тадбиркорларни уч йил муддатга фойда ва мол-мулк солиғидан озод қилиш таклиф этилмоқда.
Бу, жумладан, Оҳангарон мис кластерида 68 миллион долларлик, Қашқадарё, Фарғона ва Урганчда 30 миллион долларлик янги лойиҳаларга имконият очади.
Маҳсулотлар сотилиши учун вазирлик ва саноат тармоқлари кесимида 15 триллион сўмлик кафолатли бозор ҳам ташкил қилинмоқда. Ижтимоий объектлар учун қайта тикланувчи энергия қурилмаларини маҳаллий корхоналардан харид қилиш тартиби ишлаб чиқилмоқда.
Давлатимиз раҳбари бу соҳа яшил иқтисодиёт учун, барқарор ривожланиш учун жуда муҳим эканини таъкидлади. Шу боис жойлардаги барча имкониятларни ишга солиш, тадбиркорларга инфратузилма, молия ва хомашё жиҳатидан қўшимча шароитлар яратиш бўйича кўрсатмалар берди.
Мутасаддилар буларнинг эвазига экспортни йилига 3 миллиард долларга, ишлаб чиқариш ҳажмини 50 триллион сўмга етказиш имконияти борлигини қайд этди.
Инновацияларни ўрганиб, бозорбоп маҳсулотлар яратиш, малакали муҳандис, технолог ва ўрта бўғин мутахассисларини тайёрлаш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.

Представлены планы в электротехнической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 11 января ознакомился с презентацией о достигнутых результатах и дальнейших задачах в электротехнической отрасли.
Доля этой сферы в общем объеме промышленности составляет 3,5 процента, а в экспорте товаров – 10 процентов. В прошлом году произведено продукции на 31 триллион сумов, экспортировано на 1 миллиард 300 миллионов долларов. Освоено 516 миллионов долларов инвестиций, запущены 85 новых предприятий. Сегодня в отрасли трудятся свыше 27 тысяч наших соотечественников.
На видеоселекторном совещании 5 сентября прошлого года были определены дополнительные возможности для повышения эффективности в отрасли. Исходя из этого на текущий год намечен ряд задач.
В ходе презентации председатель ассоциации «Узэлтехсаноат» сообщил, что в нынешнем году в регионах планируется начать 290 новых проектов общей стоимостью 4 миллиарда долларов, освоить 600 миллионов долларов инвестиций и довести уровень переработки меди до 75 процентов.
Прежде всего, необходимо эффективно использовать программы локализации. Так, в этом году в стране будут реализованы инвестиционные проекты на сумму 75 миллиардов долларов, в которой доля местного компонента составит 28 миллиардов долларов.
Для расширения электротехнического кластера выделены дополнительные земельные участки: 200 гектаров в Ахангаране, 10 гектаров в Фергане и 4 гектара в Ургенче. На сумму 181 миллиард сумов построена соответствующая инфраструктура.
Теперь предпринимателям будет разрешено возводить на территориях технопарков готовые здания и продавать их предприятиям электротехнической и смежных отраслей. Предпринимателей, внедривших высокотехнологичное производство, предлагается освободить от уплаты налога на прибыль и налога на имущество на три года.
Это откроет возможности для запуска новых проектов, в том числе в Ахангаранском медном кластере на 68 миллионов долларов, а также в Кашкадарье, Фергане и Ургенче – на сумму 30 миллионов долларов.
Для реализации продукции создается также гарантированный рынок объемом 15 триллионов сумов для закупок со стороны министерств и отраслей промышленности. Разрабатывается порядок закупки для социальных объектов оборудования возобновляемой энергетики у местных производителей.
Глава нашего государства подчеркнул, что эта отрасль имеет особое значение для «зеленой» экономики и устойчивого развития. В связи с этим он поручил максимально задействовать все возможности на местах, а также предоставить предпринимателям дополнительные условия в части инфраструктуры, финансирования и сырьевого обеспечения.
Ответственные лица отметили, что благодаря этим мерам можно довести годовой экспорт до 3 миллиардов долларов и объем производства до 50 триллионов сумов.
Были затронуты также вопросы разработки инноваций и востребованных продуктов, подготовки квалифицированных инженеров, технологов и специалистов среднего звена.