Туркистон жадидлик ҳаракатининг асосчиси, атоқли адиб ва жамоат арбоби, ношир ва педагог Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида
03.01.2025
ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ ҚАРОРИВатанимиз тарихида ғоят мураккаб ва синовли давр бўлган XX аср бошида майдонга чиққан Маҳмудхўжа Беҳбудий Туркистон жадидлик ҳаракатининг асосчиси ҳисобланади. У миллий озодлик ҳаракатининг буюк намояндаси сифатида илм-фан, таълим ва тарбия, адабиёт ва санъат, матбуот соҳаларини ривожлантириш, жаҳондаги илғор тараққиёт ютуқларини ўзлаштириш орқали халқимизнинг онгу тафаккурини юксалтириш ҳамда ҳурриятга эришиш йўлида ўз ҳаётини бахш этган фидойи зотдир.
Маҳмудхўжа Беҳбудий чор ҳукумати ва маҳаллий мутаассиб кучларнинг мислсиз қаршилигига қарамасдан, юртимизда биринчилар қаторида илк замонавий мактаблар ташкил қилиш, улар учун зарур дарсликлар яратиш, нашриёт ва театрлар барпо этиш ишларига бош-қош бўлди. Моҳир публицист сифатида ўз даврининг долзарб муаммоларига бағишланган қатор салмоқли асарлар ва икки юздан ортиқ мақолалар яратди. Шу билан бирга, “Самарқанд” газетаси ҳамда “Ойина” журналига асос солди. 1914 йилда “Турон” театрида саҳналаштирилган “Падаркуш” пьесаси орқали ўлкамизда театр санъатининг тамал тошини қўйди. Афсуски, атоқли адиб ва жамоат арбоби бўлган бу мутафаккир зот 44 ёшида ёвуз кучлар қурбони бўлди.
Мустақиллик даврида Маҳмудхўжа Беҳбудий хотирасини абадийлаштириш, ҳаёти ва фаолиятини чуқур тадқиқ қилиш, илмий ва бадиий асарларини кенг оммалаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Айниқса, кейинги йилларда Тошкент шаҳридаги Адиблар хиёбонида унинг муаззам ҳайкали ўрнатилгани, Самарқанд шаҳрида уй-музейи ташкил қилингани мамлакатимиз ҳаётида катта воқеа сифатида эътироф этилди. Истеъдодли драматурглар учун Маҳмудхўжа Беҳбудий номидаги мукофот таъсис қилингани шу йўлдаги янги амалий қадам бўлди.
Маҳмудхўжа Беҳбудий асарларининг ёш авлодимиз интеллектуал ва маънавий салоҳиятини ошириш, шу асосда уларни Янги Ўзбекистон бунёдкорлари, чинакам ватанпарвар инсонлар этиб тарбиялаш борасидаги ўрни ва аҳамиятини инобатга олиб ҳамда унинг бебаҳо меросини янада кенгроқ ўрганиш ва тарғиб этиш мақсадида:
1. Маданият вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги, Ёзувчилар уюшмаси, Фанлар академияси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ёшлар ишлари агентлиги ҳамда жамоатчилик вакилларининг 2025 йилда Туркистон жадидлик ҳаракатининг асосчиси, атоқли адиб ва жамоат арбоби, ношир ва педагог Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
2. Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини нишонлаш бўйича ташкилий қўмита (кейинги ўринларда – Ташкилий қўмита) иловага мувофиқ таркибда тузилсин.
3. Ташкилий қўмита (А. Арипов) икки ҳафта муддатда Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини нишонлаш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар дастурини тасдиқласин.
Ушбу дастурда қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
мутафаккир адибнинг “Танланган асарлар” тўплами, унинг ҳаёти ва фаолиятига бағишланган илмий-оммабоп китобларни нашрга тайёрлаш ва чоп этиш;
Маҳмудхўжа Беҳбудий ҳақида спектакллар саҳналаштириш ҳамда бугунги кунга қадар яратилган “Маҳмудхўжа Беҳбудий” киносериали ва “Халқ юраги” бадиий-публицистик фильмларининг оммавий намойишларини ташкил қилиш;
Бадиий академиянинг Марказий кўргазмалар залида Маҳмудхўжа Беҳбудий ҳаёти ва ижоди, шунингдек, Туркистон жадидлик ҳаракати намояндаларининг фаолиятига оид тасвирий санъат асарлари кўргазмасини уюштириш;
умумий ўрта таълим муассасалари, ижод мактаблари ўқувчилари, “Темурбеклар мактаблари” курсантлари ҳамда олий таълим муассасалари талабалари ўртасида “Маҳмудхўжа Беҳбудий сабоқлари” мавзусида иншолар танловини ўтказиш ва ғолибларни муносиб тақдирлаш;
барча бўғиндаги таълим муассасалари, кутубхоналар, меҳнат жамоалари, маҳаллалар ва ҳарбий қисмларда таниқли олимлар ва адиблар иштирокида Маҳмудхўжа Беҳбудий ҳаёти ва ижодига бағишланган ижодий учрашувлар, адабиёт ва китобхонлик кечаларини ташкил қилиш;
замонавий рақамли ва тарғибот технологиялари асосида Маҳмудхўжа Беҳбудий асарларини ёшлар ўртасида кенг оммалаштириш;
2025 йил октябрь ойида Шароф Рашидов номидаги Самарқанд давлат университетида “Маҳмудхўжа Беҳбудий мероси ва жадидлик ҳаракатини ўрганишнинг долзарб масалалари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ташкил қилиш;
2025 йил ноябрь ойида Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон давлат академик катта театрида Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигига бағишланган тантанали адабий-маърифий хотира кечасини ўтказиш;
Самарқанд шаҳридаги Маҳмудхўжа Беҳбудий уй-музейи ҳудудини ободонлаштириш ҳамда музей экспозициясини бойитиш;
Қарши шаҳридаги кўчалардан бирига Маҳмудхўжа Беҳбудий номини бериш ҳамда унга бағишланган ёдгорлик лавҳасини ўрнатиш;
Интернет ва ижтимоий тармоқлар учун мўлжалланган аудиовизуал асарлар яратиш, шунингдек, оммавий ахборот воситаларида туркум материалларни эълон қилиш.
Ташкилий қўмитага Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини нишонлаш доирасида ўтказиладиган тадбирларни юксак савияда уюштириш, мазкур қарорга асосан белгиланган чора-тадбирларнинг
ўз вақтида, сифатли ва тўлиқ амалга оширилишини мувофиқлаштириб бориш вазифалари юклатилсин.
4. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси, Ўзбекистон Миллий медиа бирлашмаси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини нишонлаш билан боғлиқ тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
5. Белгилансинки, мазкур қарорда назарда тутилган чора-тадбирларни амалга ошириш билан боғлиқ харажатлар ташкилотчиларга Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида, уларнинг бюджетдан ташқари маблағлари ҳамда қонунчилик ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н. Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси Ижтимоий ривожланиш департаменти раҳбари О.Қ. Абдурахманов зиммасига юклансин.

О широком праздновании 150-летия со дня рождения основателя джадидского движения в Туркестане, выдающегося писателя, общественного деятеля, издателя и педагога Махмудходжи Бехбуди
Постановление Президента Республики УзбекистанМахмудходжа Бехбуди в начале ХХ века – в сложный период в истории нашей Родины – стал основателем джадидского движения в Туркестане. Будучи самоотверженной личностью и выдающимся представителем национального освободительного движения, он посвятил свою жизнь развитию сфер науки, образования и воспитания, литературы и искусства, печати, возрождению самосознания и расширению мировоззрения народа, обретению им независимости путем освоения передовых достижений мира.
Несмотря на сопротивление царского режима и местных консервативных сил, Махмудходжа Бехбуди одним из первых в крае возглавил организацию современных школ, создание для них необходимых учебников, открытие издательств и театров. Как публицист он написал ряд ярких произведений и более двухсот статей по актуальным проблемам своего времени. Наряду с этим учредил газету «Самарканд» и журнал «Ойина». В 1914 году в театре «Турон» была поставлена его пьеса «Падаркуш», что послужило началом развития театрального искусства в нашей стране. К сожалению, талантливый писатель и видный общественный деятель в возрасте 44 лет стал жертвой злых сил.
В годы независимости уделяется большое внимание увековечению памяти, глубокому изучению жизни и деятельности, широкой популяризации научных и художественных произведений Махмудходжи Бехбуди.
Особенно важными событиями в жизни нашей страны в последние годы стали открытие в его честь памятника на Аллее литераторов в Ташкенте, создание дома-музея в Самарканде, учреждение премии имени Махмудходжи Бехбуди в области драматургии.
Учитывая роль и значение произведений Махмудходжи Бехбуди в повышении интеллектуального и духовного потенциала подрастающего поколения, воспитании молодежи созидателями Нового Узбекистана, настоящими патриотами, а также в целях более широкого изучения и популяризации его бесценного наследия:
1. Одобрить предложение Министерства культуры, Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства дошкольного и школьного образования, Союза писателей, Академии наук, Республиканского центра духовности и просветительства, Агентства по делам молодежи и представителей общественности о широком праздновании в 2025 году 150-летия основателя джадидского движения в Туркестане, выдающегося писателя, общественного деятеля, издателя и педагога Махмудходжи Бехбуди.
2. Создать Организационный комитет по празднованию 150-летия со дня рождения Махмудходжи Бехбуди (далее – Организационный комитет) в составе согласно приложению.
3. Организационному комитету (А. Арипов) в двухнедельный срок утвердить Программу мер по празднованию 150-летия со дня рождения Махмудходжи Бехбуди.
В программе предусмотреть:
подготовку к изданию и публикацию сборника «Избранные произведения» писателя, научно-популярных книг, посвященных его жизни и деятельности;
постановку спектаклей о Махмудходже Бехбуди и организацию массового показа ранее созданных киносериала «Махмудхужа Бехбудий» и художественно-публицистического фильма из цикла «Халк юраги»;
организацию в Центральном выставочном зале Академии художеств выставки произведений изобразительного искусства о жизни и творчестве Махмудходжи Бехбуди, а также о деятельности представителей джадидского движения в Туркестане;
проведение и достойное награждение победителей конкурса сочинений на тему «Уроки Махмудходжи Бехбуди» среди учащихся средних общеобразовательных и творческих школ, курсантов «Темурбеклар мактаби» и студентов высших образовательных учреждений;
организацию с участием известных ученых и писателей в образовательных учреждениях всех уровней, библиотеках, трудовых коллективах, махаллях и воинских частях творческих встреч, литературных вечеров, посвященных жизни и творчеству Махмудходжи Бехбуди;
широкую популяризацию среди молодежи произведений Махмудходжи Бехбуди посредством современных цифровых и информационных технологий;
организацию в октябре 2025 года в Самаркандском государственном университете имени Шарафа Рашидова международной
научно-практической конференции «Актуальные вопросы изучения наследия Махмудходжи Бехбуди и джадидского движения»;
проведение в ноябре 2025 года в Государственном академическом Большом театре Узбекистана имени Алишера Навои торжественного литературно-просветительского вечера памяти, посвященного 150-летию со дня рождения Махмудходжи Бехбуди;
благоустройство территории дома-музея Махмудходжи Бехбуди в городе Самарканде и обогащение экспозиции музея;
присвоение одной из улиц города Карши имени Махмудходжи Бехбуди и установку мемориальной доски;
создание аудиовизуальных произведений для размещения в интернете и социальных сетях, а также публикацию цикла материалов в средствах массовой информации.
Возложить на Организационный комитет задачи по организации на высоком уровне мероприятий в рамках празднования 150-летия со дня рождения Махмудходжи Бехбуди, координации своевременного, качественного и полного осуществления мер, предусмотренных настоящим постановлением.
4. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Агентству информации и массовых коммуникаций, Союзу журналистов Узбекистана, Национальной медиа-ассоциации Узбекистана и другим средствам массовой информации широко освещать мероприятия, связанные с празднованием 150-летия со дня рождения Махмудходжи Бехбуди.
5. Определить, что расходы, связанные с осуществлением мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, финансируются за счет средств, выделенных из Государственного бюджета организаторам, а также за счет их внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Департамента социального развития Администрации Президента Республики Узбекистан Абдурахманова О.К.