Янги Тошкент “яшил шаҳар” бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкент шаҳри ҳудудидаги қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари билан танишмоқда.
Ушбу янги шаҳарга 2023 йил 18 март куни тамал тоши қўйилган эди. Шу муносабат билан ўтган маросимда давлатимиз раҳбари у “яшил шаҳар” бўлишини айтган эди. Бу ҳаво ва сув тозалиги, муқобил энергия манбалари, дарахтзорлар кўплиги каби мақсадларни ўз ичига олади. “Тошкентнинг яшил белбоғи” лойиҳаси шу ердан бошланади. 420 гектар майдонда Марказий боғ барпо этилиб, 200 минг туп дарахт экилади.
Бунинг учун иш ҳозирдан бошланиб, 50 гектар майдонда кўчатхона ташкил этилган. Президентимиз шу ерда бўлиб, навниҳолларни кўздан кечирди. Бўлажак дарахтзорларнинг ландшафт дизайни, суғориш ва парваришлаш тизими ҳақида маълумот берилди.
Ҳозирда кейинчалик кўчириб ўтказиш учун 27 минг туп манзарали дарахт кўчатлари экилган. Шунингдек, иссиқхона, қозонхона, кўчатларни сақлаш ва суғориш тизимлари барпо этилган.
Янги шаҳарда тегишли вазирлик ва идоралар ишини ташкил этиш учун вақтинчалик маъмурий бинолар қурилмоқда. Президентимиз улардаги шароитлар билан ҳам танишди.
Ҳозирда енгил конструкциялардан 4 та бино ва ёрдамчи иншоотлар барпо этилган. Бунда тўлиқ маҳаллий қурилиш материалларидан фойдаланилган. Офислар “open space” услубида бўлиб, ҳар бирида 250 нафаргача ходим фаолият юритиши мумкин.
Бу вазирлик ва идоралар ишини босқичма-босқич шу ерда ташкиллаштириш имконини бериб, Тошкентдаги тирбандликни камайтиришга ҳам хизмат қилади.

President Shavkat Mirziyoyev examines construction and improvement projects in New Tashkent.
The symbolic foundation stone of the new city was laid on March 18, 2023. At the ceremony, the President emphasized that New Tashkent will be a “green city” - special attention will be paid to clean air and water, use of alternative energy sources and planting a large number of plants. The implementation of the “green belt” project will also begin here: the Central Park will be created on an area of 420 hectares and 200 thousand trees will be planted.
A nursery is already functioning on a 50-hectare plot, which was visited by the President today. The Head of State inspected the seedlings, studied the plans of landscape design, as well as the systems of irrigation and maintenance of future green areas.
So far, 27 thousand ornamental seedlings have been grown in the nursery for further replanting. In addition, a greenhouse, boiler house and planting material storage and irrigation systems have already been built.
Temporary administrative buildings are being constructed in the new city to organize the work of the relevant ministries and agencies. The President familiarized himself with the created conditions in these buildings.
Currently, four buildings and auxiliary facilities have been erected from lightweight structures using only domestically produced building materials. The offices are in open space format and can accommodate up to 250 employees each.
This will contribute to the gradual organization of the work of ministries and departments in New Tashkent, as well as reducing traffic congestion in the capital.