Қорақалпоғистонда қишлоқ хўжалиги, саноат ва туризмни ривожлантириш бўйича лойиҳа офиси ташкил этилади
23.12.2024
Президент Шавкат Мирзиёев 23 декабрь куни Қорақалпоғистон Республикасида қўшимча имкониятларни ишга солиш, инвестицияни кўпайтириш ва аҳоли бандлигини ошириш бўйича 2025 йилдаги устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бу йил Қорақалпоғистон учун баракали келди, дейиш мумкин. Янги саноат корхоналари, туризм масканлари, энергетика қувватлари, IT-парк ишга туширилди. Қорақалпоғистонни Хоразм билан боғлайдиган 423 метрли янги автомобиль ва темир йўл кўприги очилди. Бу орқали юк ва йўловчи ташиш масофаси 180 километрга қисқарди.
323 миллион доллар ҳисобига янгитдан қурилган “Қўнғирот-Бейнов” автомобиль йўлининг 240 километр қисми фойдаланишга топширилди. Шунинг ўзи транзит ва бошқа хизматлар ҳажми йилига 200 миллион долларга ошишига замин яратади. Яқинда 196 километрли “Мискин – Нукус” темир йўлини электрлаштириш ишлари ҳам бошланади.
Ҳудудда саноат, тадбиркорлик ва инфратузилма соҳаларида 50 дан ортиқ имтиёз ва енгилликлар берилган. Хусусан, инвестиция лойиҳалари учун тўғридан-тўғри ер ажратиш ҳуқуқи фақат Қорақалпоғистонда жорий қилинган.
Ўзбекистон Президентининг тадбиркорлар билан очиқ мулоқоти бу йил Нукусда ўтказилиб, ҳудуднинг салоҳияти кўрсатиб берилди. Чет эллик инвестор ва мутахассислар ҳам у ерда даромад топиш учун катта имкониятлар пайдо бўлганини айтаяпти.
Масалан, мавжуд иқтисодий салоҳият комплекс таҳлил қилиниб, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизматлар соҳасида 2,5 миллиард долларлик имкониятлар аниқланган.
Ҳозир 87 минг гектар пахтадан ўртача 28 центнер ҳосил олинаяпти, 10 та туманда рентабеллик паст. Экспертлар бундай кам ҳосилли пахта майдонларини қисқартириб, ўрнига чорва озуқаси ва кунжут экишни тавсия қилмоқда. Озуқабоп экинлар ҳисобига 6,5 триллион сўмлик гўшт ва сут етиштириш, кунжутдан экспортни 500 миллион долларга кўпайтириш мумкинлиги ҳисоб-китоб қилинган. Бу орқали анча сув ҳам иқтисод бўлади.
Шунингдек, Мўйноқнинг ўзида камида 1 миллиард долларлик туризм лойиҳалари учун салоҳият бор. Яхлит мажмуаларни ишга тушириб, 1 миллион сайёҳга хизмат кўрсатиш ва 5 минг аҳолини даромадли қилиш мумкин.
Этно ва экотуризм бўйича ҳам имкониятлар тўла ишга солинмай турибди. Савицкий музейи, “Чилпиқ” ёдгорлиги, Аёз қалъа, Тупроқ қалъа каби 200 дан зиёд диққатга сазовор жойлар, 10 дан ортиқ халқ ўйинлари бор. Бу ҳам 3 миллион туристни жалб этиб, бир неча кун айлантириш учун дастур.
Шундай имкониятлари бўлган республиканинг мутасаддилари, туман ҳокимлари вазифасига шахсий масъулиятини ошириши зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Тадбиркорларга ҳудуд салоҳиятини кўрсатиб, лойиҳа таклиф қилиш, бизнесга кўмакчи бўлиш керак. Ана шунда, янги-янги иш ўринлари, қўшилган қиймат ва экспорт бўлади, одамларнинг даромади кўпаяди.
Йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси шу каби имкониятларни ишга солиш, инвестиция ва иш ўринларини кўпайтириш бўйича режаларини тақдимот қилди.
Давлатимиз раҳбари уларнинг таркибига эътибор қаратди. Хусусан, келаси йил учун режа қилинган 3,1 миллиард доллар инвестициянинг бор-йўғи 500 миллион доллари ҳудудий лойиҳаларга тўғри келади.
Шу боис туманлардаги ҳамма имкониятларни сафарбар қилиб, бу нисбатни кўпайтириш кераклиги таъкидланди. Бунинг учун қўшимча 1 миллиард долларлик ҳудудий лойиҳалар шакллантирилиб, 120 та корхона ишга туширилади. Экспорт миқдори 500 миллион долларга етказилади.
85 та йирик корхона тўлиқ қувватга олиб чиқилади. Шунингдек, янги корхоналар, савдо ва сервис майдонлари ташкил этилиб, 150 минг одамнинг бандлиги таъминланади. Натижада ишсизлик даражаси 5,4 фоизга тушади. 20 минг эҳтиёжманд оилага даромад манбаи яратилиб, камбағалликни 7,6 фоизга камайтириш чоралари кўрилади.
Ҳозирги кунда Қорақалпоғистонда 1 гигаваттли шамол электр станцияси қурилаяпти. Жами 9,3 гигаваттли шундай станциялар қуриш бўйича лойиҳалар бошланаяпти. Бу – йилига 33 миллиард киловатт соат электр энергияси, дегани. Табиий газ бўйича ҳам қулайлик кўп.
Шунинг учун металлургия, кимё, қурилиш материаллари каби тармоқлардаги кўп энергия талаб қиладиган йирик лойиҳаларни Қорақалпоғистонда жойлаштириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам самарадорликни ошириш зарур. Суғориладиган ерларда жами 3 минг гектар саноатлашган боғ ва токзор барпо қилинади. 31 минг гектарда кунжут, 22 минг гектарда мош экиб, экспортга йўналтирилади. 30 минг гектарда қизилмия экиш бўйича уч йиллик дастур ишлаб чиқилади.
Булар Қорақалпоғистондаги имкониятларнинг айримлари, холос. Уларни самарали ишга солиш ҳудуднинг жадал тараққиётини таъминлайди.
Шу боис Қорақалпоғистонда 3 та асосий йўналишни – қишлоқ хўжалиги, саноат ва туризмни ривожлантириш бўйича лойиҳа офиси ташкил этилади. Мазкур тузилма ҳар бир туманнинг ўсиш нуқталарини таҳлил қилиб, қандай экинларни етиштириш, ердан даромадни кўпайтиришга ёрдам беради. Хомашё ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш бўйича лойиҳалар тайёрлаб, ҳокимларга етказади. Янги туризм йўналишларини очиш ва уларга инфратузилма олиб бориш бўйича таклифлар ишлаб чиқади.
Мутасаддиларга инвестиция лойиҳаларининг бориши, бандлик ва экспорт режалари таъминланишини алоҳида назорат қилиш бўйича кўрсатмалар берилди. Нуфузли хорижий экспертларни жалб қилиб, ҳар бир туманни ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш топширилди.

В Каракалпакстане будет создан проектный офис по развитию сельского хозяйства, промышленности и туризма
23.12.2024
Президент Шавкат Мирзиёев 23 декабря провел совещание по приоритетным задачам на 2025 год по задействованию дополнительных возможностей, увеличению объемов инвестиций и повышению занятости населения в Республике Каракалпакстан.
Этот год выдался для Каракалпакстана весьма плодотворным. В регионе запущены новые промышленные предприятия, туристические объекты, энергетические мощности, а также IT-парк. Открыт новый автомобильный и железнодорожный мост протяженностью 423 метра, который связал Каракалпакстан с Хорезмом. Благодаря этому расстояние для перевозок грузов и пассажиров сократилось на 180 километров.
За счет 323 миллионов долларов была построена и сдана в эксплуатацию 240-километровая часть автомобильной дороги «Кунград-Бейнеу». Это создает предпосылки для увеличения объемов транзитных и прочих услуг на 200 миллионов долларов в год. В скором времени начнутся работы по электрификации 196-километрового участка железной дороги «Мискин – Нукус».
В регионе действуют более 50 льгот и преференций в области промышленности, предпринимательства и инфраструктуры. В частности, только в Каракалпакстане инвесторы могут получать земельные участки под проекты напрямую.
В этом году в Нукусе прошел открытый диалог Президента Узбекистана с предпринимателями, продемонстрировавший потенциал региона. Иностранные инвесторы и специалисты отмечают появление здесь широких возможностей для получения прибыли.
Так, был проведен комплексный анализ экономического потенциала, по результатам которого выявлены возможности в агропромышленном комплексе, сфере туризма и услуг на сумму в 2,5 миллиарда долларов.
Сейчас с 87 тысяч гектаров в среднем собирается 28 центнеров хлопка с гектара, причем в 10 районах рентабельность низкая. Эксперты предлагают сократить площади под малопродуктивным хлопком, заменив их кормовыми культурами и кунжутом. По расчетам, за счет выращивания кормовых культур можно получить дополнительную прибыль в 6,5 триллиона сумов от производства мяса и молока, а экспорт кунжута увеличить на 500 миллионов долларов. При этом будет сэкономлен значительный объем воды.
Кроме того, в одном только Муйнаке есть потенциал для туристических проектов как минимум на 1 миллиард долларов. Развивая комплексные туристические объекты, можно ежегодно принимать 1 миллион туристов и обеспечить работой 5 тысяч местных жителей.
В области этно- и экотуризма пока тоже не все возможности реализованы. Здесь насчитывается свыше 200 объектов культурного наследия, таких как Чилпик, Аязкала и Тупраккала, а также более 10 видов народных игр. Все это способно привлечь 3 миллиона туристов и продлить их пребывание в регионе на несколько дней.
Отмечено, что руководители республики, обладающей таким потенциалом, а также хокимы районов должны повысить персональную ответственность. Необходимо демонстрировать предпринимателям возможности региона, предлагать им инвестиционные проекты и оказывать поддержку. Такой подход позволит создавать новые рабочие места, увеличивать добавленную стоимость и экспорт, а значит, повышать доходы населения.
На совещании Председатель Жокаргы Кенгеса Республики Каракалпакстан представил планы по использованию имеющихся ресурсов, повышению объемов инвестиций и созданию рабочих мест.
Глава государства обратил внимание на структуру заявленных проектов. В частности, из запланированных на следующий год 3,1 миллиарда долларов инвестиций лишь 500 миллионов придутся на региональные проекты.
В связи с этим подчеркнута необходимость задействовать все возможности в районах и увеличить эту долю. Для этого будут сформированы дополнительные региональные проекты на сумму в 1 миллиард долларов, что позволит запустить 120 новых предприятий и довести объемы экспорта до 500 миллионов долларов.
Кроме того, 85 крупных предприятий будут выведены на полную мощность. Путем организации новых производств, торговых и сервисных площадок будет обеспечена занятость 150 тысяч человек, в результате уровень безработицы снизится до 5,4 процента. Для 20 тысяч малообеспеченных семей откроются новые источники дохода, что сократит уровень бедности на 7,6 процента.
В настоящее время в Каракалпакстане строится ветровая электростанция мощностью 1 ГВт. Запущены проекты по возведению аналогичных станций общей мощностью 9,3 ГВт, что позволит вырабатывать 33 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год. В регионе имеются и значительные запасы природного газа. В связи с этим подчеркнута целесообразность размещения в Каракалпакстане крупномасштабных энергоемких предприятий металлургической, химической и строительной отраслей.
В сельском хозяйстве также необходимо повышать эффективность. На орошаемых землях планируется создать индустриальные сады и виноградники общей площадью 3 тысячи гектаров. Предусматривается выращивание кунжута на 31 тысяче гектаров и маша на 22 тысячах гектаров с ориентацией на экспорт. Кроме того, в течение трех лет будет реализован проект по выращиванию солодки на 30 тысячах гектаров.
Все эти меры отражают лишь часть возможностей Каракалпакстана, и их эффективная реализация обеспечит динамичное развитие региона.
Поэтому в республике будет создан проектный офис, ориентированный на развитие трех основных направлений — сельского хозяйства, промышленности и туризма. Эта структура проанализирует «точки роста» каждого района, даст рекомендации по выбору сельскохозяйственных культур и повышению доходности использования земель. Разработает и предоставит хокимам районов проекты по переработке сырья и выпуску готовой продукции, подготовит предложения по открытию новых туристических направлений и проведению туда соответствующей инфраструктуры.
Ответственным лицам даны указания по обеспечению особого контроля за ходом инвестиционных проектов, реализацией планов по занятости и экспорту. Поручено разработать стратегию развития для каждого района с привлечением авторитетных зарубежных экспертов.