Ўзбекистон ва Қатар етакчилари стратегик шерикликни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қатар Давлати Амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний билан 17 декабрь куни қилган телефон орқали суҳбатда олий даражадаги келишувларни амалга ошириш ва инвестиция лойиҳаларини илгари суриш масалалари диққат марказида бўлди.
Давлатимиз раҳбари Қатар Амирини миллий байрам - Давлатга асос солинган кун билан самимий қутлаб, унга сиҳат-саломатлик, бахт-саодат ва муваффақиятлар, дўст Қатар халқига эса тинчлик-осойишталик ва равнақ тилади.
Кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Фаол мулоқот ва алмашинувлар натижалари ижобий баҳоланди. Жорий йилнинг ноябрь ойида Доҳа шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши ва бизнес форуми самарали ўтди. Октябрь ойида Тошкент шаҳрида Қатар маданияти ҳафталиги тадбирлари муваффақиятли ташкил этилди.
Қатарнинг етакчи компаниялари иштирокида энергетика, транспорт ва туризм инфратузилмасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва бошқа устувор йўналишларда инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Пойтахтлар ўртасида мунтазам тўғридан-тўғри авиақатновлар йўлга қўйилгани ўзаро сайёҳлар оқимини оширишга хизмат қилмоқда.
Суҳбат чоғида давлат раҳбарлари 2025 йилда бўлажак тадбирлар режасига, шу жумладан "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқотининг иккинчи саммитини ўтказишга алоҳида эътибор қаратдилар.

Leaders of Uzbekistan and Qatar review prospects of expanding strategic partnership
Issues of practical implementation of agreements at the highest level and promotion of investment projects were at the center of attention during the telephone conversation held on December 17 between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and Amir of the State of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani.
The Head of our state warmly congratulated the Amir of Qatar on the national holiday - Foundation Day, wishing him health, well-being and success, as well as peace and prosperity to the friendly Qatari people.
Current matters of further expansion of multifaceted cooperation and strengthening of strategic partnership between our countries were discussed.
The results of active contacts and exchanges were positively assessed. In November this year, the first meeting of the Intergovernmental Commission and business forum were successfully held in Doha. In October, the Qatar Culture Week events were successfully organized in Tashkent.
With the participation of leading Qatari companies, investment projects are being implemented in the field of energy, development of transport and tourism infrastructure, agriculture, healthcare and other priority areas.
There is a regular direct flight service between the capitals, which facilitates the growth of mutual tourist flow.
During the conversation, the heads of state paid particular attention to the schedule of upcoming events in 2025, including the second dialogue summit “Central Asia - Cooperation Council for the Arab States of the Gulf”.