Банклар аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадли қилишда фаол бўлади
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 декабрь куни банклар иштирокида маҳаллаларда аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадли қилишга қаратилган устувор вазифалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Сўнгги йилларда банклар фаолияти маҳаллагача туширилгани ўз натижасини бераяпти. Хусусан, Наманган вилояти Уйчи туманида банклар 3 минг 200 та фаол мижоз билан ишлаб, уларга ёрдам бергани учун 9 минг одам доимий ишли бўлди. Камбағаллар сони 6 мингга камайди.
Сирдарё вилояти Сайхунобод туманидаги 3 минг 200 та хонадонда лойиҳалар ишга туширилди, 12 минг одам ўз томорқасида даромад топишни ўрганди.
Жиззах вилояти Зарбдор туманида 13 минг 500, Бухоро вилояти Ғиждувон туманида 28 минг иш жойи яратилди. Буларнинг ҳисобига қўшимча 10 мингдан зиёд аҳоли камбағалликдан чиқарилди.
Умуман, мазкур 4 та – Уйчи, Сайхунобод, Зарбдор ва Ғиждувон тажрибалари доирасида йил бошидан буён 3 миллион 300 минг аҳоли доимий даромадга эга бўлган. Жами расман банд бўлганлар илк бор 10 миллион 500 минг нафарга етган.
Бундан ташқари, Хўжайли, Асака, Вобкент, Булунғур, Янгиер, Қўштепа, Шовот каби 57 та туманда ишсизлик 5 фоиздан пасайган.
Марказий банк ва жойлардаги банклар бу ижобий тажрибаларни кенгайтириб, халққа мадад бўлиши зарурлиги таъкидланди.
– 2025 йил бандликни таъминлаш ва камбағалликни камайтиришда энг муҳим ва ҳал қилувчи йил бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Йиғилишда шу борадаги янги имкониятлар ва режалар кўриб чиқилди.
Охирги 6 йилда оилавий тадбиркорлик дастури доирасида 750 минг аҳоли кредитини вақтида қайтариб, даромадли бизнесга эга бўлган. Улардан 58 минги янги корхона ҳам очган. Энди банклар мана шундай синовдан ўтган мижозларини қўллаб-қувватлаб, кичик ва ўрта бизнес даражасига олиб чиқиши керак.
Шу боис уларга “Кичик бизнесни қўллаб-қувватлаш” дастури доирасида шартсиз 300 миллион сўм кредит берилади. Бу орқали келгуси йилларда 1,5 миллион аҳоли ишли бўлади.
Илгари банклар оилавий тадбиркорлик дастурларига маблағни фақат давлатдан олган. Халқ банки ташаббус қилиб, Осиё тараққиёт банки билан “молиявий оммабоплик” дастури доирасида 50 миллион сўмгача ортиқча ҳужжат ва гаровсиз кредит бераяпти.
Ушбу намуна асосида, келгуси йил 9 та давлат банки 1 миллиард доллар кредит бериб, 250 минг одамни даромадли қилиши мумкинлиги айтилди.
Фаол тадбиркорлар иштирокида 27 та туманда очилган кооперациялар яхши самара бераяпти. Келаси йил 30 та туманда балиқчилик, қуёнчилик, чорвачилик ва асаларичилик бўйича шундай кооперациялар ташкил қилинади. Бунга 500 миллиард сўм йўналтирилади.
Ҳам инвестиция олиб келадиган, ҳам кўп иш ўрни яратадиган стартап лойиҳалар қўллаб-қувватланади. Бунинг учун давлат банклари венчур компания тузиб, маҳалла стартапларига ўз маблағидан жами 50 миллион доллар ажратади. Ҳар бир банк хусусий шерик топиб, стартапларни бизнесга айлантирадиган акселераторлар очади.
Йиғилишда оғир туманларда ишсизликни камайтириш масаласига алоҳида ёндашилди. Уларга бошқа ҳудудлардан тажрибали тадбиркорлар жалб қилиниб, лойиҳалари учун енгил кредитлар ҳамда инфратузилмасига қўшимча маблағ ажратилади. Бу 1 миллион 300 минг аҳолини даромадли қилиш имконини беради.
Давлат инфратузилма қилиб берса, тадбиркорлар қўшимча 31 триллион сўмлик 3,5 мингта лойиҳа ва 200 мингта янги иш ўрни ташкил этиш ташаббусини билдирган. Келгуси йилда ушбу лойиҳалар инфратузилмасига 1 триллион сўм ажратилиши белгиланди.
Яна бир таҳлил: 85 минг гектар ерда кам даромадли экин экилгани сабабли самараси пастлигича қолмоқда. Шу боис бундай ерлар йирик контурга бирлаштирилиб, етакчи тадбиркорларга иккиламчи ижарага берилади. Ер эгасига ижара ҳақи ва маҳсулотни сотишдан улуш тўланади. Экин экмаган аҳолига ерини бошқасига иккиламчи ижарага бериш ҳақида мажбурий талабнома киритилади. Келаси йил тақсимланадиган 100 минг гектар ер ҳам шу тартибда ажратилади.
60 та илғор шаҳар-туман ишсизлик ва камбағалликдан холи бўлиш имкониятига эга. Бунинг учун келгуси йилда улардаги 2 миллион аҳолини банд қилиб, 417 мингта оилани камбағалликдан олиб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Бу мақсадларга эришиш учун банклар молиявий мустаҳкам бўлиши керак. Шу боис фақат давлат берадиган пулга боғланиб қолмасдан, ташқи манбалардан 6 миллиард доллар жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди. Шунингдек, келаси йили аҳоли омонатларини 11 миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Ҳуқуқий асос яратилгани учун бу йил 5,5 триллион сўмлик микромолия ва факторинг хизматлари кўрсатилган. Бу асосдан фойдаланиб, энди давлат банклари ҳам ўзининг микромолия ва факторинг компаниясини очиши, унга хорижий инвесторларни жалб қилиши мумкин.
Йиғилишда банклар олдидаги муаммолар ҳам таҳлил қилиниб, ҳал қилиш чоралари кўрилди.
Масалан, банклар балансида 3 мингта ҳаракатсиз мулк бор. Улар сотилса, қўшимча ресурс ва 150 мингта иш ўрни учун захира пайдо бўлади. Шу боис банкларга ҳаракатсиз мулкларни бозор қийматида тўғридан-тўғри сотишга рухсат берилиши белгиланди.
Кредит қарзи ҳисобидан гаровни суд орқали ундиришга ҳам кўп вақт кетаяпти. Шунинг учун бу борадаги қонунчиликни ўзгартириш, унда гаровга нисбатан банк ҳуқуқлари устуворлигини ҳамда ундирувга қаратилган мулклар тезроқ сотилишини назарда тутиш зарурлиги айтилди.
Ҳокимликлар билан банкларнинг маҳаллаларда мувофиқ ишлаш тизими кўрсатиб ўтилди. Бунда туман ҳокимлари лойиҳани жой ва инфратузилма билан таъминлаш мажбуриятини олади, банклар эса тадбиркорлар лойиҳаларига кўмаклашади, муаммоси бўлса, ҳал этади, ишсизларни бизнесга жалб қилади.
Шу мақсадда маҳалла банкирлари фаолиятини йўлга қўйиш таклифи билдирилди. Улар маҳалланинг бизнес имкониятларини ўрганади, одамларнинг ғоялари ва қобилиятини лойиҳаларга айлантиради. Аҳолига молиявий тартибларни, маҳсулот ва хизматларини сотишни ўргатади, лойиҳаларга ҳамроҳлик қилади.
Умуман, жаҳон иқтисодиётидаги бугунги мураккаб шароитда молия-банк тизимининг барча даражаларида молиявий интизом ва шахсий масъулиятни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда ҳокимлар ва банк раҳбарлари 2025 йилда 5 миллиондан зиёд аҳолини даромадли қилиш, 1,5 миллион одамни камбағалликдан чиқариш бўйича ҳисоб-китобларини айтди. Мулоқотда ҳудудлардаги ижобий тажрибалар, мутасаддиларнинг ҳисоботлари эшитилди.

Банки будут активно способствовать обеспечению занятости и росту доходов населения
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 декабря состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам по обеспечению занятости и повышению доходов населения в махаллях с участием банков.
В последние годы активность банковской системы на местах дала ощутимые результаты. В частности, в Уйчинском районе Наманганской области благодаря поддержке банками 3,2 тысячи активных клиентов были трудоустроены 9 тысяч человек, а число малообеспеченных семей сократилось на 6 тысяч.
В Сайхунабадском районе Сырдарьинской области в 3,2 тысячи домохозяйствах были реализованы проекты, в результате чего 12 тысяч человек научились зарабатывать на приусадебных участках.
В Зарбдарском районе Джизакской области создано 13,5 тысячи рабочих мест, а в Гиждуванском районе Бухарской области — 28 тысяч. Благодаря этому более 10 тысяч жителей вышли из состояния бедности.
Всего в рамках реализации данных инициатив в четырех районах — Уйчинском, Сайхунабадском, Зарбдарском и Гиждуванском — с начала года 3,3 миллиона человек получили постоянный доход. Общее количество официально занятых впервые достигло 10,5 миллиона человек.
Кроме того, в таких районах, как Ходжейли, Асака, Вабкент, Булунгур, Янгиер, Куштепа, Шават и других, уровень безработицы снизился до менее чем 5 процентов.
Президент отметил, что Центральный банк и региональные банки должны расширить этот положительный опыт и стать реальной поддержкой для населения.
— 2025 год станет решающим в обеспечении занятости и снижении бедности, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
На совещании были рассмотрены новые возможности и планы на перспективу.
За последние шесть лет в рамках программы семейного предпринимательства 750 тысяч граждан своевременно вернули кредиты и запустили доходный бизнес. Из них 58 тысяч открыли новые предприятия. Теперь банки должны поддерживать таких клиентов и помогать им перейти на уровень малого и среднего бизнеса.
В этой связи в рамках программы "Поддержка малого бизнеса" будет предоставляться кредит без условий в размере 300 миллионов сумов. Это позволит создать рабочие места для 1,5 миллиона человек в ближайшие годы.
Ранее банки получали средства для программ семейного предпринимательства исключительно от государства. Народный банк проявил инициативу и начал выдавать кредиты до 50 миллионов сумов без требования лишних документов и залога в рамках программы "Финансовая доступность" при поддержке Азиатского банка развития.
По этому примеру в следующем году девять государственных банков планируют выделить 1 миллиард долларов в виде кредитов, что позволит обеспечить доход для 250 тысяч человек.
Благодаря созданным кооперативам с участием активных предпринимателей в 27 районах достигнуты хорошие результаты. В следующем году в 30 районах будут организованы кооперативы по рыбоводству, кролиководству, животноводству и пчеловодству. На это будет направлено 500 миллиардов сумов.
Стартап-проекты, которые привлекают инвестиции и создают рабочие места, получат поддержку. Государственные банки создадут венчурные компании и выделят 50 миллионов долларов на поддержку стартапов в махаллях. Каждому банку рекомендовано найти частного партнера для создания бизнес-акселераторов.
На совещании особое внимание уделено снижению безработицы в отстающих районах. Для этих целей планируется привлечь опытных предпринимателей из других регионов, предоставив им льготные кредиты и дополнительные средства на инфраструктуру. Это позволит обеспечить доходами 1,3 миллиона человек.
Если государство создаст необходимую инфраструктуру, предприниматели готовы реализовать 3,5 тысячи проектов на сумму 31 триллион сумов и создать 200 тысяч новых рабочих мест. В следующем году на инфраструктуру этих проектов будет выделен 1 триллион сумов.
Анализ также показал, что на 85 тысячах гектаров земли выращиваются нерентабельные культуры, что снижает их эффективность. Эти земли будут объединены в крупные контуры и сданы в субаренду ведущим предпринимателям. Арендатору будет выплачиваться арендная плата и доля от продажи продукции.
Было отмечено, что 60 передовых городов и районов имеют потенциал для полного избавления от безработицы и бедности. Для этого необходимо трудоустроить 2 миллиона человек и вывести из бедности 417 тысяч семей.
Достижение этой цели требует, чтобы банковская система была финансово устойчивой. Отмечено, что важно не зависеть только от государственных средств, а привлечь 6 миллиардов долларов из внешних источников. Также поставлена задача довести объем депозитов населения до 11 миллиардов долларов в следующем году.
В этом году предоставлено микрофинансовых и факторинговых услуг на сумму 5,5 триллиона сумов. Теперь государственные банки смогут открыть собственные микрофинансовые и факторинговые компании, привлекая иностранных инвесторов.
На совещании также обсуждены проблемы, стоящие перед банками, предложены решения. Например, на балансе банков числятся 3 тысячи объектов недвижимого имущества, продажа которых обеспечила бы дополнительные ресурсы и создание 150 тысяч рабочих мест.
Банкам будет разрешено продавать эти объекты напрямую по рыночной стоимости. Кроме того, предлагается изменить законодательство, чтобы упростить процесс обращения взыскания на залоговое имущество и ускорить его продажу.
Глава государства подчеркнул необходимость усиления финансовой дисциплины и персональной ответственности на всех уровнях финансово-банковской системы.
На совещании главы регионов и руководители банков озвучили планы на 2025 год по обеспечению доходов для более чем 5 миллионов человек и выводу из бедности 1,5 миллиона граждан.