Бунёдкорлик лойиҳалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 11 декабрь куни қурилиш ва ободонлаштириш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Замон ривожлангани сари одамларнинг таъби ҳам, талаби ҳам ўсиб бормоқда. Шунга яраша янги қурилишларга, муносиб шароитларга эҳтиёж туғилмоқда.
Тошкент шаҳридаги Юнусобод деҳқон бозори ҳамиша гавжум, кенгайишга эса жой йўқ. Яна бир муаммо – тирбандлик. Шу боис уни замонавий концепция асосида юқорига “ўстириш”, савдо ўринлари ва қулайликларни кўпайтириш режалаштирилган. Лойиҳага кўра, аввало, аслият сақлаб қолиниб, ҳозиргисининг ўрнида уч қаватли экобозор қурилади. Унинг ёнида қўшимча савдо маркази ҳамда заргарлик уйи барпо этилади. Энг муҳими, ушбу биноларнинг ерости қисми мингдан ошиқ автомобил сиғадиган тураргоҳ бўлади. Жами 4-5 минг иш ўрни очилади.
Мутасаддиларга булар сабабли бозор фаолиятини тўхтатиб қўймаслик, қурилишни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича кўрсатма берилди.
Кейинги лойиҳалар истироҳат боғларини ободонлаштириш ва янгиларини қуришга оид. Пойтахтимиздаги Абдулла Қодирий боғи ободонлаштирилади. Рельефдан тўғри фойдаланиб, яшил ҳудудлар кўпайтирилади. Сайр ва томоша жойлари, фавворалар, янги планетарий қурилади. Сайёҳларни жалб қилиш учун гастро-хол ташкил этилади. Бу Чорсу бозори, умуман, эски шаҳар билан янада уйғун бўлади.
Давлатимиз раҳбари боғда шароитларни яхшилаш ва анъаналарни акс эттириш зарурлигини таъкидлади.
– Бу режалар яхши. Фақат миллий руҳ қўшиш керак. Бу ерда шаҳарнинг тарихи, халқимизнинг анъаналари акс этсин. Ҳар бир ёш тоифасидаги инсон боғда ўз жойини топа олсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
“Дўстлик” боғи ҳам янгиланиб, аҳолини ўзига жалб этувчи масканга айлантирилади. Сайр йўлаклари, сув ҳавзалари, дам олиш жойлари таъмирланиб, ўриндиқлар ўрнатилади. Оилавий кўнгилочар маскан ва болалар ижод маркази ташкил қилинади. Ёшлар учун скейт майдончаси, дарахтлар билан уйғун авиарий ҳамда томоша чархпалаги қурилади.
Маълумки, шу ерда Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси жойлашган. Унинг ортидаги майдонда юртимиздаги миллий маданият марказларининг павильонларини барпо этиш режалаштирилган. Улар ҳар бир миллатнинг уйи шаклида бўлиб, ўзига хос маданият ва анъаналарни ифодалайди. Бу ҳудуд “Дўстлик” боғи билан ҳамоҳанглик касб этади.
Президентимиз ташаббуси билан 2019 йилда Тошкент шаҳрида “Наврўз” боғи барпо этилган эди. Ҳозирги кунда у шаҳар марказидаги обод ва гавжум масканлардан бири. Ташриф буюрувчиларга шароитларни янада кенгайтириш мақсадида бу ерда меҳмонхона, ёпиқ спорт майдончаси, ресторан, конференция зали бунёд қилиш кўзда тутилмоқда.
Мамлакатимизда ҳудудларни комплекс ривожлантириш доирасида барча жойларда янги мавзелар, парклар, кўнгилочар масканлар қурилмоқда. Жумладан, Нурафшон ва Наманган шаҳарларида ҳам “Янги Ўзбекистон” боғлари барпо этилган. Навбатдаги лойиҳалар улардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва меҳмонларни кўпроқ жалб этишга қаратилган.
Бунинг учун Нурафшон ва Намангандаги “Янги Ўзбекистон” боғлари ёнида туризм марказлари ташкил қилинади. Уларда Шарқ бозори, ҳунармандчилик жойлари, амфитеатр, фаввора ва бошқа қурилмалар бўлади. Дарахтлар экилиб, яшил ҳудуд кенгайтирилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳаларни сифатли қилиш, боғларда аҳоли ва туристлар учун қулай шароитларни яратиш бўйича кўрсатмалар берди.

The projects of a number of facilities presented
On December 11, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation of construction and landscaping projects.
As society develops, people's demands grow, and there are new needs for construction and creation of modern amenities.
Tashkent's Yunusabad Dekhkan Market is always lively, but its further expansion is impeded by a lack of space. In addition, traffic on the adjacent streets is congested. In this regard, a decision was made to develop the market according to the modern concept - “in height”, increasing retail space and improving infrastructure.
According to the project, a three-storey eco-market will be built on the site of the existing market, preserving its traditional appearance. An additional shopping center and a jewelry house will be located nearby. Most importantly, an underground parking lot for more than a thousand cars will be built under the buildings. The project will create 4-5 thousand new jobs. The President instructed the responsible persons to organize the construction in stages so that the market continues to operate normally.
The next project concerns the improvement of parks and creation of new recreation areas. In Abdulla Qadiri Park in Tashkent, it is planned to increase the area of green spaces, effectively utilizing the terrain, as well as build walking areas, fountains, a new planetarium and a gastro-hall to attract tourists. The new facilities will harmonize with the ensemble of Chorsu Market and the Old City as a whole.
The President emphasized the importance of improving conditions in the park and reflecting national traditions.
- These plans are good, but it is necessary to add more national character. Here it is important to reflect the history of the city, the traditions of our people. Every person, regardless of age, should find a place to his liking in the park - said Shavkat Mirziyoyev.
The “Dustlik” park will also be renovated and become a modern recreation place. Walking paths, water reservoirs and recreation areas will be reconstructed, new benches will be installed. A family entertainment zone, a children's art center, a skateboard area, an aviary and a ferris wheel will be established.
The Committee for Interethnic Relations and Friendly Ties with Foreign Countries is located on the territory of the park. It is planned to build pavilions of national cultural centers on the adjacent square. Each pavilion will be made in a style reflecting the unique culture and traditions of the people it represents. The pavilions will harmoniously complement the ensemble of the “Dustlik” park.
At the initiative of the President, the “Navruz” park was created in Tashkent in 2019, which has now become one of the most popular and landscaped places in the city center. To expand the opportunities of this park, it is planned to build a hotel, an indoor sports complex, a restaurant and a conference hall.
New neighborhoods, parks and recreation areas are created throughout the country as part of the comprehensive development of the regions. Particularly, “Yangi Uzbekistan” parks were built in the cities of Nurafshan and Namangan. The next projects are aimed at improving their efficiency and attracting more guests.
Near the “Yangi Uzbekistan” parks in Nurafshan and Namangan, tourist centers with oriental bazaar, crafts zones, amphitheater, fountains and other facilities will be established. The green areas will be increased by planting new trees.
The President has instructed to ensure high quality implementation of these projects and create comfortable conditions for residents and tourists.