Бўстонлиқда туристлар ташрифи 12 баробар ошган
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманига ташриф буюриб, бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Хушманзара тоғлар бағридаги бу ҳудуднинг драйвери, албатта, туризм. Сўнгги йилларда инфратузилма яхшиланиб, йилнинг барча фаслида мароқли ҳордиқ чиқариш имконияти яратилди. Дам олиш, соғломлаштириш, чанғи, саёҳат, умумий овқатланиш мажмуалари барпо этилди. Эски санаторий ва болалар оромгоҳлари янгиланди.
Хусусан, беш йил аввал туманда 2 минг 240 ўринли 26 та маскан бўлган бўлса, шу даврда соҳага 2 триллион сўмдан зиёд инвестиция киритилиб, 13 мингдан кўп ўринга эга 59 та йирик туризм иншооти ишга туширилди. Асосий автомобил йўли таъмирланиб, қўшимча йўллар қурилди.
Буларнинг натижасида туризм жадал ривожланди, ташриф буюрувчилар 12 баробарга ошди. Жумладан, беш йил олдин Бўстонлиққа йилига 850 минг сайёҳ келган бўлса, бу йил 11 ойнинг ўзида 12 миллион нафар ташриф буюрган.
Бу суръат изчил давом этмоқда. Давлатимиз раҳбари шундай лойиҳалар билан танишди.
Чирчиқ дарёси бўйида “Чорвоқ дарвозаси” туристик мажмуаси қурилмоқда. Қарийб 25 гектар майдондаги мажмуада 16 та кўп қаватли уй, 3 та меҳмонхона, 2 та супермаркет, 60 дан зиёд савдо ва маиший хизмат шохобчалари, кафе ва ресторанлар, банк офиси, аквапарк, мусиқали фаввора, автотураргоҳ бўлади. Бинолар тепасига қуёш панеллари ўрнатилади. Дарё устида сайр учун шишали кўприк қурилади.
Мажмуа кунига 5 мингдан ортиқ кишига хизмат кўрсатиш қувватига эга бўлади. Мавсумийлари билан бирга 2 минг 500 та иш ўрни яратилади.
Президентимиз хизмат турларини кўпайтириб, фаол туризмни ривожлантириш, бундай мажмуаларни бошқа туманларда ҳам лойиҳалаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Ҳудудда экологияга алоҳида эътибор бериш, яшилликни кўпайтириш муҳимлиги таъкидланди.

В Бостанлыке число туристов увеличилось в 12 раз
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Бостанлыкский район Ташкентской области и ознакомился с ходом созидательных работ.
Основным двигателем развития этого живописного горного региона, несомненно, является туризм. В последние годы улучшена инфраструктура, что позволило создать условия для отдыха в любое время года. Построены рекреационные, оздоровительные, горнолыжные и другие виды комплексов, а также предприятия общественного питания. Реконструированы санатории и детские лагеря.
В частности, пять лет назад в районе функционировало 26 объектов в общей сложности на 2 240 мест размещения. За этот период в развитие туризма было инвестировано более 2 триллионов сумов, что позволило открыть 59 крупных туристических объектов с более чем 13 тысячами мест размещения. Проведен ремонт главной автомобильной дороги и построены дополнительные трассы.
В результате туризм в регионе стремительно развивается: количество туристов увеличилось в 12 раз. Если пять лет назад Бостанлык посещали 850 тысяч человек в год, то только за 11 месяцев этого года сюда приехали 12 миллионов посетителей.
Глава государства ознакомился с новыми проектами.
На берегу реки Чирчик ведется строительство туристического комплекса «Чарвакские ворота». На площади около 25 гектаров будут возведены 16 многоэтажных домов, 3 гостиницы, 2 супермаркета, а также более 60 объектов бытового обслуживания, кафе и ресторанов, банковский офис, аквапарк, музыкальный фонтан и парковка. На крышах зданий будут установлены солнечные панели, а над рекой построят стеклянный мост.
Комплекс сможет принимать более 5 тысяч посетителей в день. С учетом сезонных потребностей здесь будет создано 2,5 тысячи рабочих мест.
Президент дал указания по расширению спектра услуг, развитию активного туризма и проектированию подобных комплексов в других районах. Особое внимание было уделено вопросам экологии и созданию зеленых зон в комплексе.