Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy hamkorlik masalalari muhokama qilindi
2024-yil 26-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov BMT Bosh kotibining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rahbari Kaxa Imnadze, BMT Bosh kotibining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili va BMTning Afg‘onistonga yordam ko‘rsatish missiyasi rahbari Roza Otunboyeva hamda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston tashqi ishlar vazirlari o‘rinbosarlari bilan uchrashdi.
Ta’kidlanganidek, Markaziy Osiyo O‘zbekiston tashqi siyosatida ustuvor yo‘nalish bo‘lib hisoblanadi. Uchrashuv davomida siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, iqtisodiy integratsiyani kengaytirish, ekologik hamkorlikni kuchaytirish, transport yo‘nalishlarini bog‘lash, xalq diplomatiyasini rivojlantirish va Afg‘oniston bo‘yicha sheriklikni yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi.

Regional Cooperation in Central Asia Discussed
On November 26, 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov met with the Special Representative of the UN Secretary-General for Central Asia, Head of UNRCCA Kaha Imnadze, Special Representative of the UN Secretary-General for Afghanistan and Head of the United Nations Assistance Mission in Afghanistan Roza Otunbayeva, and Deputy Foreign Ministers of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Turkmenistan.
Central Asia remains a top priority in Uzbekistan’s foreign policy. The meeting focused on deepening political dialogue, expanding economic integration, strengthening environmental cooperation, enhancing transport connectivity, fostering people-to-people ties, and consolidating partnerships on Afghanistan.