Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 25 ноябрь куни озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, пахта ва ғалла ҳосилдорлигини ошириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари яқинда бўлиб ўтган парламент мажлисидаги нутқида аҳоли сони кўпайиб бораётган ҳозирги шароитда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш энг долзарб вазифа эканини таъкидлади.
Ҳақиқатан, юртимиз аҳолиси йилига қарийб 1 миллион нафарга ўсиб бораяпти. Ер ва сув манбалари эса чекланган. Шу боис ички бозор барқарорлигини омилкорлик ва ҳосилдорлик орқали таъминлаш мумкин.
Тақдимотда қишлоқ хўжалиги вазири шу борадаги режаларни баён этди.
Келгуси йил 4 миллион 800 минг гектарда экинлар етиштириш мўлжалланган. Шундан 2 миллион гектардан зиёд ерда мева-сабзавот, картошка, дуккакли ва полиз маҳсулотлари экилади. Уларнинг далаларда жойлаштирилиши ва ҳосилнинг захирага жамланиши мониторинг қилиб борилади.
Хусусан, аҳолига бирламчи зарур бўлган 10 турдаги асосий озиқ-овқат маҳсулотларининг тизимли ҳисоб-китоби юритилади. Бунда ҳар бир туман кесимида қандай маҳсулот етиштирилиши ва ички бозор учун қанча захира қилиниши мужассам бўлади.
Маълумки, Президентимиз ташаббуси билан 260 минг гектар ер 800 минг аҳолига деҳқончилик қилиш учун бўлиб берилган эди. Шунингдек, Сайхунобод тажрибаси асосида томорқаларда маҳсулот етиштириш қўллаб-қувватланмоқда. Бу одамларни, айниқса, ёшларни иш ўрни ва даромад билан таъминлашда тўғри йўл бўлганини ҳаётнинг ўзи кўрсатди. Шунингдек, бу қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари кўп етиштирилиб, уларнинг нархи кескин ошиб кетмаслигида муҳим омил бўлди.
Энди бу ишларнинг сифатини ошириб, ажратилган ерлар ва томорқалардан унумли фойдаланиш, аҳолига илмий ва амалий жиҳатдан кўмаклашиш зарур. Бундан ташқари, туманларнинг ўзи қишлоқ хўжалигига грант ва техник кўмаклар жалб этиши, илғор технологияларни қўллаши талаб этилади.
Давлатимиз раҳбари хорижий тажрибани ўрганиб, картошкачилик тизимини такомиллаштириш ва ҳосилдорлигини ошириш зарурлигини таъкидлади.
Ўтган йилги қишда 9 минг гектар боғ ва 4 минг гектар узумзорни совуқ урган эди. Оқибатда 207 минг тонна ҳосил нобуд бўлди.
Президентимиз бундай об-ҳаво шароитларида деҳқонлар зарарининг олдини олиш бўйича топшириқ берган эди. Шунга мувофиқ, хорижий мутахассислар билан бирга “Қишлоқ хўжалиги таваккалчиликларини суғурта қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унинг қабул қилиниши деҳқон ва фермерларнинг иқтисодий ҳимоясини таъминлайди.
Пахтачиликда хорижий навларни экишнинг натижадорлиги таҳлил қилинди.
Давлатимиз раҳбари бу борада кластер, фермер ва саноат корхоналари фикрини ўрганиб, масалага илмий ёндашиш, фермерларни замонавий агротехнологияларга ўқитиш муҳимлигини таъкидлади. Замонавий пахта териш машинаси ва аҳоли томорқалари учун кичик агротехникалар ишлаб чиқариш бўйича топшириқлар берилди.
“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида барча ҳудудларда дарахтзорлар барпо этилмоқда. Шундай боғлар атрофи ҳамда дала четларида одамларга манфаат келтирадиган экинлар етиштириш мумкинлиги айтилди.
Тақдимотда вилоят ва туманларда қишлоқ хўжалиги соҳасида бошқарув тизимини ислоҳ қилишга оид таклифлар ҳам кўриб чиқилди.

Рассмотрены вопросы обеспечения продовольственной безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев 25 ноября ознакомился с презентацией предложений по обеспечению продовольственной безопасности, повышению урожайности хлопчатника и зерновых культур.
В своем выступлении на состоявшемся недавно заседании парламента глава государства подчеркнул, что в нынешних условиях роста населения обеспечение продовольственной безопасности является наиболее актуальной задачей.
Действительно, население нашей страны ежегодно увеличивается почти на 1 миллион человек. При этом земельные и водные ресурсы ограничены. Поэтому стабильность внутреннего рынка можно обеспечить только за счет рационального подхода и повышения продуктивности.
На презентации министр сельского хозяйства изложил планы в этом направлении.
В следующем году планируется вырастить сельскохозяйственные культуры на 4 миллионах 800 тысячах гектаров. Из них на площади более 2 миллионов гектаров будут размещены картофель, плодоовощные, зернобобовые и бахчевые культуры. Будет проводиться мониторинг размещения посевов и резервирования урожая.
В частности, будет вестись система учета по 10 основным видам продуктов питания, имеющим первостепенное значение. В ней будет отражаться информация в разрезе районов о том, какие продукты выращиваются и сколько будет зарезервировано для внутреннего рынка.
По инициативе Президента 260 тысяч гектаров земли были распределены между 800 тысяч граждан для возделывания. Кроме того, на основе Сайхунабадского опыта активно поддерживается выращивание продукции на приусадебных участках. Практика подтвердила эффективность этого решения для создания рабочих мест и обеспечения доходов населения, особенно молодежи. Также этот подход стал важным фактором в увеличении объёмов сельскохозяйственного производства, что позволило избежать резкого роста цен на продукты.
Теперь важно улучшить качество работы, обеспечить эффективное использование выделенных земель и приусадебных участков, а также предоставлять населению научную и практическую поддержку. Кроме того, районам необходимо активнее привлекать гранты и техническую помощь для развития сельского хозяйства и внедрять передовые технологии.
Глава государства подчеркнул необходимость изучения зарубежного опыта, совершенствования системы картофелеводства и повышения урожайности.
Зимой прошлого года 9 тысяч гектаров садов и 4 тысячи гектаров виноградников пострадали от морозов. В результате погибло 207 тысяч тонн урожая.
Ранее Президентом было дано поручение о разработке механизма возмещения дехканам ущерба от таких погодных условий. В соответствии с этим совместно с зарубежными специалистами разработан проект закона "О страховании сельскохозяйственных рисков". Его принятие обеспечит экономическую защиту дехкан и фермеров.
Была проанализирована результативность посева иностранных сортов хлопчатника.
Глава государства подчеркнул важность выбора наиболее оптимальных сортов, изучив мнения кластеров, фермеров и промышленных предприятий, обучения фермеров современным агротехнологиям. Даны поручения по производству современных хлопкоуборочных машин и малогабаритной сельхозтехники для приусадебных участков населения.
В рамках общенационального проекта “Яшил макон” во всех регионах создаются лесные насаждения. Отмечалось, что по периметру таких лесов, а также фермерских полей можно выращивать продовольственные культуры.
На презентации также рассмотрены предложения по реформированию системы управления сельским хозяйством в областях и районах.