Президент маҳалладаги ўзгаришларни кўздан кечирди
Президент Шавкат Мирзиёев Янгиҳаёт туманидаги Хушнуд маҳалласида бўлиб, аҳоли ҳаёти, ҳудуддаги ўзгаришлар билан танишди.
Маҳалла янги – 2021 йил ташкил этилган. Бу ердаги 48 та кўп қаватли уй ҳамда 625 та ҳовлида 11 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Болалар боғчаси, спорт мактаби, оилавий поликлиника, хусусий клиника, ишлаб чиқариш корхоналари, дўкон ва маиший хизмат шохобчалари бор. Бу йил 49 та микролойиҳа орқали 116 нафар фуқаро бандлиги таъминланди.
Авваллари бу жойлар чекка, кўримсиз эди. 2018 йилдан бошлаб замонавий уйлар, болалар ўйингоҳи ва спорт майдончалари қурилди. Атроф ободонлаштирилди.
Маҳалланинг уч қаватли биноси ҳам шу йил янги бунёд этилди. Унинг биринчи қаватида маҳалла раиси ва ходимлариниг хоналари, кутубхона, жадидлар бурчаги жойлашган. Юқори қаватларда аниқ фанлар ва хорижий тиллар бўйича ўқув маркази, фитнес зал фаолият олиб бормоқда. Ертўла қисмида ёшларни касбга йўналтирувчи мономарказ ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу шароитларни кўздан кечирди. Маҳалла фаоллари ва нуронийлар билан суҳбатлашди. Улар сўнгги йилларда Янгиҳаёт тумани жадал ўзгаргани, янги транспорт йўллари ва корхоналар қурилиб, ҳаёт жонланганини айтишди.
– Бугун келишимиздан мақсад қабул қилаётган қарорларимиз натижасини, одамлар ҳаётини кўриш. Худди бу тумандагидай, ҳар бир ҳудудни ривожлантириш, одамларга қулайликларни ва иш жойларини кўпайтиришга ҳаракат қилаяпмиз. Шу билан бирга, таълим-тарбияга, маданиятга катта эътибор қаратаяпмиз. Билим ва маънавият мустаҳкам бўлса, иқтисодиёт ҳам яхши ривожланади, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент маҳалладаги 150 ўринли, замонавий шароитлар яратилган хусусий боғча фаолияти билан ҳам танишди. У жорий йилда фойдаланишга топширилган 16 қаватли уйнинг биринчи-иккинчи қаватида жойлашган. Муассаса хоналарини жиҳозлашда замонавийлик ва миллийлик уйғунлашувига алоҳида эътибор қаратилган.
Маҳаллада ёш болали аёллар кўп. Улар учун шу ерга яқин жойларда тикувчилик, қандолатчилик каби йўналишларда иш ўринлари яратилмоқда. Мазкур боғча улар учун анча қулай бўлди. Кўнгли хотиржам иш билан банд бўлади, оиласига қўшимча даромад келтиради.
Мамлакатимизда муҳим дастурлар айнан маҳаллаларда амалга оширилаётгани, тизимга катта ваколат ва имкониятлар берилаётгани таъкидланди. Бу ишлар улардаги ободлик, аҳоли фаровонлигида ифодасини топаётгани қайд этилди.

Президент ознакомился с преобразованиями в махалле
Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хушнуд Янгихаётского района, ознакомился с жизнью населения и происходящими изменениями.
Махалля новая - образована в 2021 году. В 48 многоквартирных домах и 625 хозяйствах проживает более 11 тысяч человек. Имеются детский сад, спортивная школа, семейная поликлиника, частная клиника, производственные предприятия, магазины и пункты бытового обслуживания. В этом году благодаря 49 микропроектам обеспечена занятость 116 граждан.
Раньше эти места были окраинными, неприглядными. С 2018 года построены современные дома, детские игровые и спортивные площадки. Прилегающая территория благоустроена.
В этом году было построено трехэтажное здание махалли. На первом этаже расположены кабинеты председателя и сотрудников махалли, библиотека, уголок джадидов. На верхних этажах функционируют учебный центр по точным наукам и иностранным языкам, фитнес-зал. Организован моноцентр профессиональной ориентации молодежи.
Глава государства ознакомился с созданными условиями. Побеседовал с активистами махалли и аксакалами. Они рассказали, что за последние годы Янгихаётский район стремительно изменился, построены новые транспортные объекты и предприятия, оживились все сферы.
- Цель нашего сегодняшнего визита - увидеть результаты принимаемых нами решений, жизнь людей. Как и в этом районе, мы стремимся развивать каждый регион, создавать удобства для людей и увеличивать количество рабочих мест. Вместе с тем мы уделяем большое внимание образованию и воспитанию, культуре. Если знания и духовность будут крепкими, экономика будет развиваться, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также ознакомился с деятельностью частного детского сада на 150 мест в махалле, где созданы современные условия. Он расположен на первом и втором этажах 16-этажного дома, введенного в эксплуатацию в текущем году. При оснащении помещений учреждения особое внимание уделено гармоничному сочетанию современности и национальных традиций.
В махалле много женщин с маленькими детьми. Для них в близлежащих районах создаются рабочие места в таких сферах, как швейное дело и кондитерское производство. Этот детский сад намного облегчил их заботы. Они смогут спокойно работать и приносить дополнительный доход своим семьям.
Отмечалось, что важные программы в нашей стране реализуются именно в махаллях, системе предоставляются большие полномочия и возможности. Подчеркивалось, что эта работа находит свое отражение в благоустройстве махаллей и повышении благосостояния населения.