Шавкат Мирзиёев: Тадбиркор - иқтисодиёт пойдевори, давлат таянчи
Янгиҳаёт туманида 184 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Сўнгги йилларда кўплаб янги уйлар қурилиб, оилалар кўчиб келди. Улар учун шу яқин атрофда иш ўринлари ташкил этишга ҳаракат қилинмоқда.
Президентимизнинг 2021 йил 4 февралдаги қарори асосида барпо этилган “Янгиҳаёт” технопарки шу мақсадга қаратилган. Шавкат Мирзиёев 2022 йилда қурилиш майдони ва бўлажак лойиҳалар билан танишган эди. Технопарк учун 110 гектар майдон ажратилган. Ҳозир бу ерда 101 миллион долларлик 8 та корхона ишга туширилган, 520 та иш ўрни яратилган.
Давлатимиз раҳбари уларнинг айримларини кўздан кечирди.
Масалан, “Алмерро Груп” масъулияти чекланган жамиятида “Krember” бренди остида қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Бунинг учун 3 гектар ер ажратилган, 22 миллион доллар йўналтирган. Италия, Испания ва Туркия давлатларидан келтирилган илғор технология ўрнатилган. Корхонада йилига 320 миллиард сўмлик 80 турдаги қандолат маҳсулотлари ишлаб чиқарилиши кўзда тутилган. Маҳсулотларнинг 15-20 фоизи Хитой ва МДҲ давлатларига экспорт қилинади.
Қиймати 21 миллион долларлик “Vera Modern Elektrical” корхонаси 600 турдаги кабель ва сим маҳсулотлари ишлаб чиқарилиш, 4 миллион долларлик экспорт қувватига эга. Муҳими, маҳсулотларнинг 35-40 фоизи импорт ўрнини босади ҳамда маҳаллийлаштириш даражаси 70 фоизга етказилади.
Давлатимиз раҳбари корхоналар маҳсулотларини кўздан кечирди.
- Кейинги йилларда тадбиркорларга яратилган шароитлар бугун ўз натижасини бераяпти. Ўзимизнинг ишбилармонлар мана шундай кўп хилда ва юқори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқараяпти. Бу имкониятларни ҳар йили кенгайтириб борамиз. Чунки тадбиркор иқтисодиёт пойдевори, давлат таянчи, - деди Президент.
Шавкат Мирзиёев ишлаб чиқариш фаолияти учун тайёр бино-иншоотлар қуриш лойиҳаси билан ҳам танишди. Технопарк ичида “Mimar Group” компанияси томонидан икки қаватли мажмуа қурилиб, кичик корхоналар ва ҳунармандларга муддатли тўлов асосида сотилмоқда. Уларнинг ҳар бирида алоҳида ишлаб чиқариш ва кўргазма майдонлари бўлади.
Бугунги кунда шундай биноларда умумий қиймати 3 миллион долларлик 4 та лойиҳа - эшик-ромлар, тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш учун профиллар ва қуёш панеллари корхоналари иш бошлаган.
Президентимизга технопаркдаги режалар бўйича маълумот берилди. Жумладан, қурилиш материаллари, электротехника, логистика ва хизмат кўрсатиш, текстиль ва тўқимачилик саноати, озиқ-овқат саноати каби йўналишларда 386 миллион долларлик 46 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Бундан ташқари, технопаркдаги корхоналар учун мутахассислар тайёрлашда дуал таълим йўлга қўйилади.
Умуман, технопаркда 2025 йилда 235 миллион долларлик 37 та, 2026 йилда эса 50 миллион долларлик 1 та лойиҳалар ишга туширилади. Натижада 10 мингта янги иш ўрни ва 35 миллион долларлик экспорт имконияти яратилади.
Ўтган ўн ойда Янгиҳаёт туманида 3 мингдан зиёд аҳоли доимий ишга жойлаштирилган, 6 мингта ўзини ўзи банд қилган шахс рўйхатдан ўтказилган.

Шавкат Мирзиёев: Предприниматель — основа экономики, опора государства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил индустриальный технопарк «Янгихаёт» в городе Ташкенте.
В Янгиҳаётском районе проживает свыше 184 тысяч человек. За последние годы здесь построено множество новых жилых домов, куда переехали семьи. Для обеспечения жителей новых кварталов рабочими местами предпринимаются активные меры.
Одной из таких мер стал технопарк «Янгиҳаёт», созданный на основании постановления Президента Узбекистана от 4 февраля 2021 года. В 2022 году Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительной площадкой и планируемыми проектами. Для технопарка выделено 110 гектаров земли. В настоящее время введены в эксплуатацию 8 предприятий с общим объемом инвестиций в размере 101 миллиона долларов, создано 520 рабочих мест.
Президент осмотрел работу некоторых предприятий.
Например, в ООО «Almerro Group» производится кондитерская продукция под брендом «Krember». Для этого выделено 3 гектара земли, а в проект инвестировано 22 миллиона долларов. Установлено современное оборудование из Италии, Испании и Турции. Предприятие планирует ежегодно выпускать 80 видов кондитерских изделий на сумму 320 миллиардов сумов, из которых 15-20 процентов будет экспортироваться в Китай и страны СНГ.
Компания «Vera Modern Electrical», реализовавшая проект стоимостью 21 миллион долларов, производит 600 видов кабельно-проводниковой продукции. Предприятие обладает экспортным потенциалом в 4 миллиона долларов. Кроме того, 35-40 процентов продукции нацелена на внутренний рынок, а уровень локализации достигает 70 процентов.
Президент ознакомился с продукцией предприятий и отметил:
– Условия, созданные для предпринимателей в последние годы, дают свои результаты. Наши бизнесмены производят разнообразную и качественную продукцию. Эти возможности мы будем ежегодно расширять. Ведь предприниматель — это фундамент экономики, опора государства, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Глава государства также ознакомился с проектом строительства готовых зданий для производственных нужд. В технопарке компания Mimar Group построила двухэтажный комплекс, который реализуется малым предприятиям и ремесленникам на условиях рассрочки. Каждое здание оснащено отдельными производственными и выставочными площадями.
На сегодняшний день в таких зданиях уже начали работу 4 предприятия с общим объемом инвестиций в 3 миллиона долларов. Они занимаются производством дверей и окон, текстильной продукции, строительных профилей и солнечных панелей.
Президенту представили планы дальнейшего развития технопарка. В частности, планируется реализация 46 проектов общей стоимостью 386 миллионов долларов в таких направлениях, как производство строительных материалов, электротехника, логистика и услуги, текстильная и пищевая промышленность. Для подготовки кадров будет внедрено дуальное обучение.
К 2025 году в технопарке планируется запустить 37 проектов на сумму 235 миллионов долларов, а к 2026 году — 1 проект стоимостью 50 миллионов долларов. В результате будет создано 10 тысяч рабочих мест и обеспечен экспортный потенциал на сумму 35 миллионов долларов.
За последние десять месяцев в Янгиҳаётском районе было трудоустроено более 3 тысяч человек, а 6 тысяч граждан зарегистрированы в качестве самозанятых.