Андижондаги қўшимча имкониятларни ишга солиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 18 ноябрь куни Андижон вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини янада яхшилаш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Андижон вилоятининг иқтисодий салоҳияти юқори. Давлатимиз раҳбарининг шу йил февралдаги амалий ташрифи ҳамда унда белгиланган вазифалар ҳудуд ривожига қўшимча туртки берди. Саноат, тадбиркорлик, савдо, хизмат кўрсатиш, туризм ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида яхши натижаларга эришилди.
Шу билан бирга, ҳали имкониятлар кўп. Туманларда олиб борилган ўрганишлар давомида қатор таклифлар аниқланган.
Масалан, Олтинкўл ва Жалақудуқдаги 600 гектарда хитойлик инвесторлар томчилаб суғориш орқали қалампир етиштириб, қайта ишлаш лойиҳасини бошлаган. Бу орқали гектаридан 15 минг долларлик маҳсулот экспорт қилиш ҳисоб-китоб қилинган.
Пахтаобод туманида Бирлашган Араб Амирлиги компанияси билан ҳамкорликда 470 гектарда гилос ва резавор мевалар етиштириш йўлга қўйилган. Тадбиркор инвестиция мажбуриятини ўз вақтида бажараётгани учун давлатдан инфратузилма қилиб беришни сўраган.
Вилоятдаги 4 та паррандачилик корхонаси фаолиятини тиклаб, эҳтиёжманд оилалардаги 650 нафар одамни ишга олиш имконияти аниқланган.
Асакадаги “АДМ электрикс” корхонаси автомобиллар учун 28 турдаги сим ўтказгич ва мультимедиа тизимларини ишлаб чиқаради. “Оникс”, “Трекер”, “Киа сонет” каби моделларда маҳаллийлаштириш кенгайтирилса, корхонанинг қуввати ва даромади ошади.
Йиғилишда Андижон вилояти ҳокими шу каби имкониятларни ишга солиш бўйича қарор лойиҳасини тақдимот қилди. Унда 2025 йилда Андижон вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича мақсадли кўрсаткичлар назарда тутилган. Жумладан, 3 миллиард 100 миллион АҚШ доллари миқдорида инвестиция ўзлаштириш, 334 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш, 305 минг нафар аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда 1 миллиард АҚШ доллари миқдорида экспорт қилиш вазифаси белгиланган.
Шунингдек, вилоятда аҳоли зичлиги инобатга олиниб, ер масаласида имкониятлар яратилади. Қишлоқ хўжалигида фойдаланилмаётган майдонлар, жумладан, қир-адирлардан жами 1 минг 800 гектар ернинг тоифаси ўзгартирилади. У ерларда ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш мажмуалари, уй-жойлар барпо этилади.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, янги имкониятлардан самарали фойдаланиш, лойиҳаларни замонавий инфратузилма билан таъминлаш, аҳолининг бандлигини ва даромадларини ошириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берди.

Рассмотрены предложения по задействованию дополнительных возможностей в Андижане
Президент Шавкат Мирзиёев 18 ноября провел совещание по мерам социально-экономического развития, дальнейшего улучшения инвестиционного климата и предпринимательской среды в Андижанской области.
Андижанская область обладает высоким экономическим потенциалом. Поездка главы государства в феврале этого года и поставленные в ходе нее задачи придали дополнительный импульс развитию региона. Достигнуты хорошие результаты в сферах промышленности, предпринимательства, торговли, услуг, туризма и сельского хозяйства.
Вместе с тем еще много нереализованных возможностей. В ходе изучений, проведенных в районах, выявлен ряд возможностей.
Например, китайские инвесторы запустили проект по выращиванию перца методом капельного орошения и его переработки на 600 гектарах в Алтынкульском и Джалакудукском районах. Расчеты показывают, что это позволит экспортировать продукцию на 15 тысяч долларов с гектара.
В Пахтаабадском районе в сотрудничестве с компанией из Объединенных Арабских Эмиратов организовано выращивание черешни и ягод на 470 гектарах. Предприниматель обратился к государству с просьбой обеспечить инфраструктуру в связи со своевременным выполнением инвестиционных обязательств.
Выявлена возможность восстановления деятельности 4 птицеводческих предприятий области и трудоустройства 650 человек из малообеспеченных семей.
Предприятие "АДМ электрикс" в Асаке производит 28 видов проводов и мультимедийных систем для автомобилей. Расширение локализации производства таких моделей, как "Оникс", "Трекер", "Киа Сонет" увеличит мощность и доходы предприятия.
На совещании хоким Андижанской области представил проект постановления по использованию этих и других возможностей. В нем предусмотрены целевые показатели социально-экономического развития Андижанской области на 2025 год. В частности, определены задачи по освоению инвестиций в размере 3 миллиардов 100 миллионов долларов, реализации 334 инвестиционных проектов, обеспечению занятости 305 тысяч человек и осуществлению экспорта на сумму 1 миллиард долларов.
Также в области с учетом плотности населения будут созданы возможности в земельном вопросе. Будет изменена категория в общей сложности 1 тысячи 800 гектаров земли, включая неиспользуемые в сельском хозяйстве площади, в том числе холмистые участки. На этих землях будут построены производственные и сервисные комплексы, жилые дома.
Глава государства, одобрив предложения, дал дополнительные указания по эффективному использованию новых возможностей, обеспечению проектов современной инфраструктурой, повышению занятости и доходов населения.