Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркий давлатлар саммитида иштирок этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг таклифига биноан Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этиш учун 5-6 ноябрь кунлари амалий ташриф билан Бишкек шаҳрида бўлади.
Бу галги саммит кун тартибидан ташкилот доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари ўрин олган. Ҳар доимгидек, сиёсий мулоқотни мустаҳкамлаш, савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш, ишбилармонлик алоқаларини рағбатлантириш, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш вазифалари эътибор марказида бўлади.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Йиғилиш якунида қатор қўшма қарор ва ҳужжатлар, жумладан, мамлакатимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган Туркий дунё Хартияси қабул қилиниши кўзда тутилган.

Президент Республики Узбекистана примет участие в саммите тюркских государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова 5-6 ноября посетит с рабочим визитом город Бишкек для участия в мероприятиях очередного заседания Совета глав государств Организации тюркских государств.
В повестку дня нынешнего саммита включены вопросы дальнейшего развития многостороннего сотрудничества в рамках Организации. Традиционно в фокусе внимания будут задачи по укреплению политического диалога, наращиванию торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия, стимулированию деловых обменов, расширению культурно-гуманитарного сотрудничества.
Лидеры также обменяются мнениями по актуальной международной и региональной проблематике.
Предусматривается, что по итогам заседания будет принят ряд совместных решений и документов, в том числе Хартия Тюркского мира, разработанная по инициативе нашей страны.