Бугун Навоий шаҳрида бунёдкорлик жадал. Фаровон - янги ташкил топган маҳаллалардан бири. Бу ердаги 50 дан ортиқ кўп қаватли уйда 15 минг нафардан зиёд аҳоли яшайди. Ҳудудда кўплаб савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари, театр ва меҳмонхоналар, боғча ва мактаблар барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари шу ердаги 22-умумтаълим мактабида бўлди.
Мамлакатимизда мактаб таълими умуммиллий ҳаракатга айланмоқда. “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам таълим соҳаси энг биринчи вазифа сифатида белгиланган.
1 минг 800 нафарга яқин ўқувчи таълим-тарбия олаётган бу муассаса ўтган йили қурилиб, фойдаланишга топширилган. Барча синфхоналар, лаборатория, компьютер ва хорижий тил хоналари, спорт зали, футбол майдони, ошхонада замонавий шароитлар яратилган. Кутубхона 3 мингдан ортиқ китоблар билан таъминланиб, Алишер Навоий номидаги миллий кутубхона тизимига ҳам уланган.
Давлатимиз раҳбари томонидан таълим сифатини Президент ва ихтисослаштирилган мактабларга яқинлаштириш вазифаси қўйилган. Шу мақсадда муассасага 104 нафар ўқитувчи билими ва педагогик маҳорати бўйича саралаб ишга қабул қилинган. Дарслар ҳам илғор мактаблар дастури асосида олиб борилмоқда.
Ёшларга камида иккита чет тили ва битта замонавий ҳунар ўргатиш жараёни бу ерда ҳам изчил амалга оширилмоқда. Бунинг учун мактабда амалий санъат, меҳмонхона хизмати, рассомчилик, сураткашлик, IT йўналиши, робототехника каби касб-ҳунарлар бўйича ўндан ортиқ тўгараклар ташкил этилган.
Мудофаа вазирлиги билан ҳамкорликда “Ватан таянчи” ҳарбий ватанпарварлик гуруҳи ташкил этилган. Унда Амир Темур, Жалолиддин Мангуберди каби буюк саркардалар жасорати ҳақида мулоқотлар бўлади. Ватанпарварлик тадбирлари, спорт мусобақалари тез-тез ўтказилади.
- Илмли бўлиш, касб-ҳунар эгаллаш яхши. Қалбингизда ватанпарварлик кучли бўлса, шижоатингиз янада баланд бўлади, - деди Президент.
Мактабда “Иқтидор” клуби ҳам ташкил этилган. Унда ижодкор ўқувчилар мусиқа, театр ва санъат йўналишида турли машғулотларда иштирок этади.
Президентимиз мактаб фаолияти билан танишиб, ўқитувчи ва ўқувчилар билан суҳбатлашди.
- Менинг энг катта ташвишим, мақсадим - ёшлар тарбияси. Биз олган марралар учун билимли авлод керак. Бунинг учун ҳамма шароитларни яратишга ҳаракат қилаяпмиз. Сизлар эса вақтнинг қадрига етиб, бор имкониятни ишга солиб, ўқишингиз керак. Олган билимингиз, ўрганган касб-ҳунарингиз келажакда сизларга қанот бўлади, - деди Президент болаларга.
Таълим даргоҳида “хавфсиз мактаб” тизими ишлайди. Бунинг учун муассасага кириш-чиқишда “Face ID” дастури қўйилган. Шунингдек, қуёш панеллари ўрнатилган.

Образованная молодежь – залог достижения больших высот
Сегодня в Навои ведется активная созидательная работа. Фаровон — один из новых районов города. Здесь в более чем 50 многоквартирных домах проживает свыше 15 тысяч человек. В районе построены многочисленные объекты торговли и сервиса, театры, гостиницы, детские сады и школы.
Глава государства посетил общеобразовательную школу №22, расположенную в этом районе.
Школьное образование становится общенациональным движением в нашей стране. В Стратегии «Узбекистан – 2030» сфера образования также определена как одна из первоочередных задач.
Школа, в которой обучается около 1800 учащихся, была построена и сдана в эксплуатацию в прошлом году. Во всех классах, лаборатории, кабинетах информатики и иностранных языков, спортивном зале, футбольном поле и столовой созданы современные условия. Библиотека насчитывает 3 тысячи книг, она подключена к электронной системе Национальной библиотеки имени Алишера Навои.
Глава государства поставил задачу приблизить качество образования в общеобразовательных школах к уровню Президентских и специализированных школ. С этой целью в школу были отобраны 104 учителя на конкурсной основе. Обучение ведется по программам, использующим передовой опыт лучших школ.
Здесь последовательно осуществляется обучение молодежи минимум двум иностранным языкам и одной современной профессии. Для этого в школе организовано более десяти кружков по таким направлениям, как прикладное искусство, гостиничное обслуживание, рисование, фотография, IT, робототехника.
Совместно с Министерством обороны организована военно-патриотическая группа. В ней проходят встречи, на которых обсуждается мужество таких великих полководцев, как Амир Темур и Жалолиддин Мангуберды. Регулярно проводятся патриотические мероприятия и спортивные соревнования.
– Быть образованным, иметь профессию – это хорошо. Но важно также жить с чувством Родины, это сделает вас еще сильнее, — сказал Президент.
В школе также действует клуб «Иктидор», где учащиеся занимаются музыкой, театром и искусством.
Президент ознакомился с деятельностью школы и пообщался с учителями и учениками.
– Моя самая большая забота и цель — воспитание молодежи. Для достижения высоких целей, которые мы перед собой поставили, нужна образованная молодежь. Мы стараемся создать все необходимые условия для этого. Вы же должны ценить время, использовать все возможности и учиться. Полученные знания и освоенные профессии станут вашими крыльями в будущем, — сказал Президент детям.
В образовательном учреждении действует система «Безопасная школа». У входа в школу установлена система Face ID. Также установлены солнечные панели.