O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakilining uchrashuvlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Niderlandiya Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Ostona shahrida) Niko Sxemers bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Niderlandiya o‘rtasidagi afg‘on yo‘nalishidagi munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Niderlandiyaning yuqori martabali diplomati Afg‘onistonda barqaror tinchlik o‘rnatishda O‘zbekistonning muhim roli va rasmiy Toshkentning qo‘shni mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklash borasidagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, Indiana universiteti (AQSH) antropologiya va Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq tadqiqotlari kafedrasi professori Nazif Shahroniy bilan ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi, bu mamlakatda barqarorlikni o‘rnatish yo‘llari yuzasidan fikr va baholar almashdilar.
N.Shahroniy o‘z vatanidan tashqarida yashayotgan afg‘onlar O‘zbekistonning afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatish va umuman Afg‘onistonda barqarorlik o‘rnatishdagi faol ishtirokini yuksak qadrlashini ta’kidladi.

О встречах Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану
Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Нидерландов в Республике Узбекистан (с резиденцией в г.Астана)Нико Схемерсом.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы отношений между Узбекистаном и Нидерландами на афганском направлении.
Высокопоставленный нидерландский дипломат подчеркнул весомую роль Узбекистана в установлении устойчивого мира в Афганистане, усилия Ташкента по восстановлению социально-экономической инфраструктуры страны.
Также состоялась встреча с профессором кафедры антропологии и исследований Центральной Азии и Ближнего Востока Университета Индианы (США) Назифом Шахрани.
Стороны обменялись мнениями и оценками о развитии ситуации в Афганистане, а также путях установления стабильности в этой стране.
Н.Шахрани отметил, что афганцы, проживающие вне родины, высоко оценивают активное участие Узбекистана в деле оказания гуманитарной помощи афганскому народу и в целом установлении стабильности в Афганистане.