O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakilining uchrashuvlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Niderlandiya Qirolligining mamlakatimizdagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Ostona shahrida) Niko Sxemers bilan uchrashdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Niderlandiya o‘rtasidagi afg‘on yo‘nalishidagi munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Niderlandiyaning yuqori martabali diplomati Afg‘onistonda barqaror tinchlik o‘rnatishda O‘zbekistonning muhim roli va rasmiy Toshkentning qo‘shni mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklash borasidagi sa’y-harakatlarini alohida ta’kidladi.
Shuningdek, Indiana universiteti (AQSH) antropologiya va Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq tadqiqotlari kafedrasi professori Nazif Shahroniy bilan ham uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Afg‘onistondagi vaziyatning rivojlanishi, bu mamlakatda barqarorlikni o‘rnatish yo‘llari yuzasidan fikr va baholar almashdilar.
N.Shahroniy o‘z vatanidan tashqarida yashayotgan afg‘onlar O‘zbekistonning afg‘on xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatish va umuman Afg‘onistonda barqarorlik o‘rnatishdagi faol ishtirokini yuksak qadrlashini ta’kidladi.

On the meetings of the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan
Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Uzbekistan (with residence in Astana) Nico Schemers.
During the meeting, the parties discussed the prospects for relations between Uzbekistan and the Netherlands in the Afghan direction.
The high-ranking Dutch diplomat emphasized the significant role of Uzbekistan in establishing sustainable peace in Afghanistan, Tashkent's efforts to restore the country's socio-economic infrastructure.
Another meeting was held with Nazif Shahrani, Professor of the Department of Anthropology and of Central Asian and Middle Eastern Studies at Indiana University (USA).
The parties exchanged views and assessments on the development of the situation in Afghanistan, as well as ways to establish stability in this country.
N. Shahrani noted that Afghans living outside their homeland highly appreciate the active participation of Uzbekistan in providing humanitarian aid to the Afghan people and in establishing stability in Afghanistan in general.