Ўзбекистон Президенти Озарбайжон делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Озарбайжон Республикаси Ташқи разведка хизмати раҳбари Орхон Султоновни қабул қилди.
Учрашув аввалида Озарбайжон идораси бошлиғи давлатимиз раҳбарига Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон-Озарбайжон иттифоқчилик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини олий даражадаги келишувларни амалга ошириш доирасида янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Турли даражаларда фаол мулоқотлар ва самарали алмашинувлар давом этаётгани, ўзаро савдо ва инвестициялар кўрсаткичлари барқарор ўсаётгани, томонлар кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш ва жадаллаштириш, маданий-гуманитар тадбирларни ўтказиш бўйича чора-тадбирлар кўраётгани алоҳида мамнуният билан қайд этилди.
Терроризм, экстремизм ва радикализм, кибержиноятчилик ҳамда хавфсизликка таҳдид солаётган бошқа замонавий хавфларга қарши курашиш бўйича махсус хизматларнинг яқин идоралараро ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва самарали мувофиқлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, Афғонистоннинг иқтисодий ривожланишига кўмаклашишга қаратилган амалий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана принял делегацию Азербайджана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября принял руководителя Службы внешней разведки Азербайджанской Республики Орхана Султанова, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
В начале встречи глава азербайджанского ведомства передал лидеру нашей страны искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-азербайджанских отношений союзничества и многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С особым удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и плодотворные обмены на разных уровнях, наблюдаемый устойчивый рост показателей взаимной торговли и инвестиций, предпринимаемые сторонами шаги по поддержке и ускорению проектов кооперации, проведению мероприятий в культурно-гуманитарной сфере.
Обращено внимание на важность укрепления тесного межведомственного взаимодействия и эффективной координации спецслужб по борьбе с терроризмом, экстремизмом и радикализмом, киберпреступностью и другими современными вызовами безопасности.
Были обсуждены также вопросы расширения практического сотрудничества, направленного на оказание содействия экономическому развитию Афганистана.