Президент Шавкат Мирзиёевнинг шоир ва мутафаккир Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигига бағишланган халқаро форумдаги нутқи
11.10.2024
Гўзал Ашхобод шаҳрида “Замон ва цивилизацияларнинг ўзаро боғлиқлиги – тинчлик ва тараққиёт асоси” мавзусида ўтаётган халқаро тадбирнинг барча қатнашчиларини чин қалбимдан қутлашга ижозат бергайсиз.
Анъанавий дўстона қабул ва ушбу ажойиб тадбирни юксак даражада ташкил этгани учун Туркманистон Президенти, ҳурматли Сердар Гурбангулиевич Бердимуҳамедовга ҳамда Туркманистон халқининг Миллий лидери, Халқ Маслаҳати Раиси, қадрли биродарим Гурбангули Маликгулиевич Бердимуҳамедовга самимий миннатдорлик изҳор этаман.
Азалий қадрият ва анъаналар тобора завол топиб бораётган бугунги нотинч ва мураккаб дунёда Туркманистон раҳбарияти адабиёт ва маърифатни давлат сиёсати даражасига кўтариб, уни халқаро муносабатларда тинчликпарвар ва дўстона мулоқот воситасига айлантираётганини алоҳида эътироф этишни истар эдим.
Бугунги конференциямиз халқларимиз ўртасидаги биродарлик ва ҳамжиҳатлик ришталарини мустаҳкамлаш, мамлакатларимизни бир-бирига янада яқинлаштириш, бой маънавий меросимизни бутун дунёга тарғиб қилиш йўлида улкан амалий қадам бўлиши шубҳасиз.
Кўҳна Туркманистон кўплаб буюк инсонлар, аллома ва шоирларга бешик бўлган мўътабар диёрдир. Бу ҳақда сўз юритганда, туркман халқининг улуғ фарзандлари – Озодий, Андалиб, Шайдоий, Ғойибий, Мулланафас каби бетакрор мутафаккир ва алломаларни эсга олишимиз табиий, албатта.
Улар орасида туркман халқининг беназир фарзанди, дурдона асарлари билан инсоният тафаккурини бойитган Махтумқули Фироғий ижоди нафақат Шарқ, балки жаҳон адабиётида алоҳида ўринга эгадир.
Улуғ гуманист шоирнинг ўлмас адабий мероси асрлар давомида умуминсоний қадриятлар билан уйғун бўлиб, тинчлик-тотувлик, меҳр-оқибат ва қардошлик каби олижаноб фазилатларни улуғлаб келмоқда.
Қутлуғ 300 йиллик таваллуд айёми ЮНЕСКО раҳнамолигида халқаро миқёсда нишонланаётган буюк шоир асарларининг туб моҳиятида “Дунёни яхшилик, дўстлик, ҳамкорлик, меҳр-шафқат ва инсонийлик қутқаради”, деган эзгу ғоя мужассам.
Шу маънода, кимки туркман халқининг қалбини, юрагини англамоқчи бўлса, туркман элига хос азму шижоат, дўстга садоқат каби юксак фазилатлар манбаини билмоқчи бўлса, албатта Махтумқули шеъриятидан баҳраманд бўлиши керак.
Махтумқули ўзбек халқи учун ҳам ғоят ардоқли ва суюкли сиймо экани билан биз ҳақли равишда фахрланамиз. Ул зот Хивадаги Шерғозихон мадрасасида таҳсил олган, дунёвий ва диний илмларни чуқур ўрганган. Айни вақтда у буюк ўзбек шоири Алишер Навоий ижодини юксак қадрлагани ҳам муштарак тарихимиз саҳифалари орқали яхши маълум.
Бугунги кунда ўлкамизда Махтумқулининг дилбар шеърлари ва қўшиқлари доимо янграб, қалбларимизда яшаб келмоқда. Ҳеч шубҳасиз, унинг боқий асарлари азалдан бир-бирига қардош ва елкадош бўлган халқларимиз ўртасидаги дўстлик туйғуларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Махтумқули Фироғий таваллудининг 300 йиллигини кенг нишонлаш ҳақида юртимизда алоҳида қарор қабул қилинди. Ушбу санага бағишлаб адабий кечалар, танловлар, илмий анжуман ва семинарлар ўтказилмоқда. Театрларимизда шоир ҳақида спектакллар қўйилиб, ўзбек ва туркман кино усталари ҳамкорлигида бадиий фильм суратга олинди.
Бугун Тошкент шаҳри ва ҳудудларимиздаги ўнлаб кўча ва хиёбонлар Махтумқули номи билан аталади. Тошкент ва Хива шаҳарларида бу улуғ сиймо хотирасига бағишлаб бунёд этилган ёдгорлик мажмуалари табаррук зиёратгоҳларга айланган.
Айни вақтда биз Туркманистонда ҳам ўзбек халқига, унинг маданияти ва санъати, миллий қадриятларига катта ҳурмат-эҳтиром кўрсатилаётганини юксак баҳолаймиз.
Бугун Туркманистон раҳбарияти ташаббуси ва ғояси асосида маҳобатли Махтумқули Фироғий мемориал мажмуаси барпо этилгани барчамизни чексиз қувонтиради. Бу муаззам маскан қардош туркман элига хос донишмандлик ва бағрикенглик, юксак маърифатпарварликнинг ёрқин тимсолига айланмоқда.
Ана шундай оқилона сиёсат ўтган 30 йил давомида ижобий бетарафлик мақомига эга Туркманистоннинг давлатчилик асосларини мустаҳкамлаш, халқ фаровонлигини ошириш йўлида эришган мислсиз ютуқларида ўз ифодасини топмоқда.
Биз қардош Туркманистон раҳбариятининг ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси томонидан келгуси йилнинг “Халқаро тинчлик ва ишонч йили”, деб эълон қилингани ҳамда бу борада ўзига хос глобал мулоқот платформаси яратилаётганини олқишлаймиз. Жумладан, келгуси йили декабрь ойида Ашхободда бўлиб ўтадиган халқаро саммит бу хайрли йўлдаги улкан воқеа бўлади, деб ишонамиз ва туркман биродарларимизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрмиз.
Махтумқули Фироғий бир пайтлар:
“Хизр кезган чўлда эл хуррам бўлсин,
Юртимиз биноси мустаҳкам бўлсин”,
деб эзгу ният қилган эди.
Она Ватанини чин фарзандлик меҳри билан севган, унинг ёруғ истиқболи учун курашган, Ҳақ ва адолат куйчиси Махтумқули Фироғийнинг орзу-умид ва армонлари бугун тўла рўёбга чиқмоқда. Қардош Туркманистон жадал ривожланиб, мамлакатда ободлик ва фаровонлик, давлатнинг халқаро обрў-эътибори тобора юксалиб бораётгани дўст Ўзбекистон халқини ҳам беҳад мамнун этмоқда.
Сўзимнинг якунида, тилагим шуки, дунёга Махтумқули Фироғий каби буюк зотларни берган туркман диёри доимо гуллаб-яшнасин!

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на международном форуме, посвящённом 300-летию поэта и мыслителя Махтумкули Фраги
11.10.2024
Рад приветствовать всех вас, участников Международного форума «Взаимосвязь времён и цивилизаций – основа мира и развития», проходящего в прекрасном городе Ашхабаде.
Выражаю искреннюю признательность Президенту Туркменистана, уважаемому Сердару Гурбангулыевичу Бердымухамедову и Национальному лидеру туркменского народа, Председателю Халк Маслахаты Туркменистана, моему дорогому брату уважаемому Гурбангулы Мяликгулыевичу Бердымухамедову и за традиционно тёплый приём и организацию мероприятия на высоком уровне.
Особо отмечу, что в условиях нынешней неспокойной и сложной ситуации в мире, когда традиционные ценности подвергаются серьёзным испытаниям, руководство Туркменистана возвело развитие литературы и просвещения на уровень государственной политики, превратив их в эффективный инструмент для продвижения миролюбивых идей на международной арене.
Уверен, что сегодняшняя конференция станет важным практическим шагом на пути укрепления братских связей и сближения наших стран и народов, а также популяризации нашего богатого духовного наследия во всём мире.
Уважаемые руководители делегаций!
Благодатная земля древнего Туркменистана взрастила многих выдающихся личностей – деятелей науки, культуры и искусства.
Говоря об этом, естественно, мы вспоминаем таких известных туркменских поэтов, мыслителей и учёных, как Озоди, Андалиб, Шай-дои, Гоиби, Мулланафас.
Среди них особое место занимает великий сын туркменского народа Махтумкули Фраги, творческое наследие которого обогатило не только классическую поэзию Востока, но и мировую литературу.
Бессмертные произведения великого гуманиста, поэта и мыслителя Махтумкули гармонично сочетаются с общечеловеческими ценностями, воспевая мир и согласие, добро и справедливость.
В основе произведений Махтумкули Фраги, 300-летие которого отмечается под эгидой ЮНЕСКО, лежит благородная идея: «Мир спасут доброта, дружба, сотрудничество, милосердие, человечность».
Чтобы понять душу и сердце туркменского народа, познать истоки таких его качеств, как мужество, отвага и преданность другу, необходимо погрузиться в духовный мир Махтумкули.
С гордостью отмечу, что народ Узбекистана также высоко ценит и любит Махтумкули.
Он получил образование в медресе Шергази-хан в Хиве, где изучал светские и религиозные науки. При этом Махтумкули глубоко почитал великого узбекского поэта и мыслителя Алишера Навои и восхищался его творчеством.
Сегодня в нашей стране постоянно звучат замечательные стихи Махтумкули и созданные на их основе прекрасные песни. Несомненно, его великолепные произведения послужили еще большему укреплению исконно братских
и дружеских отношений между нашими народами.
В Узбекистане принято отдельное постановление о широком праздновании 300-летия со дня рождения Махтумкули Фраги. В связи с этой датой проводятся литературные вечера, конкурсы, конференции и семинары. В наших театрах ставятся спектакли, узбекские и туркменские кинематографисты сняли совместный художественный фильм о поэте.
Сегодня именем Махтумкули названы улицы и аллеи в нашей столице и регионах. В Ташкенте и Хиве воздвигнуты памятники этому великому деятелю.
Мы также очень ценим уважение, которое проявляется в Туркменистане к узбекскому народу, нашей культуре, искусству и национальным ценностям.
Искренне радует, что по инициативе руководства Туркменистана возведён величественный мемориальный комплекс «Махтумкули Фраги». Он является ярким символом мудрости и толерантности братского туркменского народа, присущей ему просвещённости.
Такая дальновидная политика, позитивный нейтралитет Туркменистана стали основой больших успехов, достигнутых за последние 30 лет в укреплении государственности и повышении благосостояния народа.
Мы приветствуем объявление Генеральной Ассамблеей Организации Объединённых Наций по инициативе Туркменистана следующего года Международным годом мира и доверия, а также запуск уникальной глобальной диалоговой платформы.
Уверен, что международный саммит, который состоится в декабре следующего года в Ашхабаде, станет значимым событием на этом добром пути. Готовы оказать нашим туркменским братьям всё необходимое содействие.
Махтумкули Фраги писал:
«О Всевышний! Пусть зацветут бескрайние просторы,
Пусть крепнут основы нашего государства!»
Сегодня в полной мере сбываются заветные мечты и чаяния Махтумкули Фраги, с сыновьей преданностью любившего родную землю, боровшегося за её светлое будущее, воспевавшего истину и справедливость. Мы в Узбекистане с большой радостью наблюдаем за стремительным развитием братского Туркменистана, ростом его международного авторитета.
В завершение хочу пожелать: пусть всегда процветает Туркменистан, давший миру таких великих личностей, как Махтумкули Фраги!