Diplomatik missiyalar rahbarlari bilan uchrashuv
2024-yil 8-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev xorijiy davlatlarning elchilari va muvaqqat ishlar vakili, xususan, Ahmad Faruk (Pokiston), Muhammad al-Daheriy (BAA) Yusuf al-Utaybiy (Saudiya Arabistoni), Xolid al-Mutayrat (Kuvayt), Hasan Hamza Hoshim (Qatar), Vafo al-Busaidiy (O‘mon), Muhammad Irqi (Jazoir) va Muhammadali Iskandariy (Eron) bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Muzokaralar doirasida tomonlar o‘tgan to‘qqiz oy davomida amalga oshirilgan muvaffaqiyatli hamkorlik yakunlarini sarhisob qilib, 2024-2025 yillarga mo‘ljallangan strategik rejalarni belgilab oldi. Savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, muntazam siyosiy maslahatlashuvlar o‘tkazish va xalqaro maydonda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga asosiy e’tibor qaratildi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha komissiyalarning qo‘shma tadbirlari va majlislarini o‘tkazish, shuningdek, turli yo‘nalishlarda sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha faol ishlarni davom ettirish yuzasidan muhim kelishuvlarga erishildi.

Встреча с главами дипмиссий
8 октября 2024 года первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев провел ряд встреч с послами и временными поверенными в делах зарубежных государств, в частности, с Ахмедом Фаруком (Пакистан), Мухаммадом ал-Дахери (ОАЭ), Юсуфом аль-Утайби (КСА), Халидом ал-Мутайратом (Кувейт), Хасаном Хамзой Хашимом (Катар), Вафой аль-Бусаиди (Оман), Мохамедом Ирки (Алжир) и Мухаммадaли Искандари (Иран).
В рамках переговоров стороны подвели итоги успешного сотрудничества за девять месяцев и наметили стратегические планы на 2024-2025 годы. Главное внимание было уделено укреплению торгово-экономических связей, проведению регулярных политических консультаций и координации усилий на международной арене.
Стороны достигли важных договоренностей о проведении совместных мероприятий и заседаний комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, а также продолжении активной работы над углублением партнерства в различных областях.