Yaponiya Tashqi ishlar vazirligining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv
2024-yil 5-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Ilhom Haydarov Yaponiya Tashqi ishlar vazirligining Yevropa ishlari bo‘yicha byurosi Bosh direktori o‘rinbosari, Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Masaki Ishikava bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda tomonlar keyingi yillarda ijobiy sur’atni namoyon etayotgan O‘zbekiston-Yaponiya strategik sherikligi kun tartibining dolzarb jihatlarini ko‘rib chiqdilar.
Avval erishilgan kelishuvlarni har tomonlama ro‘yobga chiqarish, ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida maslahatlashuvlarni davom ettirish, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalarda o‘zaro hamkorlikning belgilangan mexanizmlaridan samarali foydalanish muhimligi ta’kidlandi.
Kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash, turizm va madaniyat sohalaridagi aloqalarni kengaytirish hamda turli darajadagi bo‘lajak tadbirlar jadvali yuzasidan fikr almashildi.

Встреча со спецпредставителем МИД Японии по Центральной Азии
5 октября 2024 года заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Хайдаров провел встречу с заместителем Генерального директора Бюро по делам Европы, спецпредставителем МИД Японии по Центральной Азии Министерства иностранных дел Японии Масаки Ишикава.
Стороны рассмотрели актуальные аспекты повестки узбекско-японского стратегического партнерства, которое демонстрирует положительную динамику в последние годы.
Подчеркнута важность комплексной реализации ранее достигнутых договоренностей, продолжения проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, эффективного задействования созданных механизмов взаимодействия в торгово-экономической и гуманитарной сферах.
Состоялся обмен мнениями по расширению контактов в области подготовки и переподготовки кадров, туризма и культуры, а также по графику предстоящих мероприятий на различных уровнях.