Tashqi ishlar vazirligida YXHT DIIHB parlament saylovlarini kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 27-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining (DIIHB) parlament saylovlarini kuzatish bo‘yicha missiyasi rahbari Duglas Ueyk bilan uchrashdi.
Tomonlar joriy yil 27-oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi parlamenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish jarayonida DIIHB Kuzatuvchilar missiyasining ishtiroki bilan bog‘liq tashkiliy masalalarni ko‘rib chiqdi.
YXHT DIIHB missiyasi rahbariga O‘zbekiston ichki va tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, jumladan, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish doirasida respublikada amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, bo‘lajak parlament saylovlarida Tashqi ishlar vazirligining o‘rni, xususan, xorijda respublika fuqarolari uchun ovoz berishni tashkil etish borasida ham batafsil ma’lumot berildi.
Tomonlar O‘zbekistonda saylov qonunchiligi va amaliyotini takomillashtirish, jumladan, mamlakatda bo‘lib o‘tadigan parlament saylovlarini hisobga olgan holda konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
D.Ueyk O‘zbekiston tomoniga parlament saylovini kuzatish bo‘yicha missiyaning samarali faoliyati uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratilgani uchun minnatdorlik bildirdi.

Meeting with the Head of the OSCE/ODIHR Parliamentary Election Observation Mission
On September 27, 2024, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev held a meeting with the Head of the Parliamentary Election Observation Mission of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE/ODIHR) Douglas Wake.
The parties discussed organizational issues related to the participation of the ODIHR Observer Mission in the process of preparing and holding the parliamentary elections of the Republic of Uzbekistan on October 27 this year.
The Head of the OSCE/ODIHR Mission was informed about the priorities of the domestic and foreign policy of Uzbekistan, including large-scale democratic reforms carried out in the republic as part of the implementation of the Uzbekistan - 2030 Strategy. Detailed information was also provided on the role of the Foreign Ministry in holding the upcoming parliamentary elections, in particular the organization of voting for citizens of the republic abroad.
The parties confirmed their readiness to continue constructive cooperation to improve electoral legislation and practice in Uzbekistan, including taking into account the upcoming parliamentary elections in the country.
D.Wake expressed gratitude to the Uzbek side for creating all the necessary conditions for the effective operation of the Mission to observe the parliamentary elections.