Ўзбекистон Президенти Хитой билан хавфсизлик соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
26.09.2024
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 сентябрь куни Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, Сиёсий-юридик комиссияси котиби Чэнь Вэньцин бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Делегация раҳбари Чэнь Вэньцин давлатимиз раҳбарига Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва барча шароитларда стратегик шериклик муносабатларини олий даражада қабул қилинган қарорлар асосида ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Терроризм, экстремизм, трансмиллий жиноятчилик, кибержиноятчилик, наркотрафик каби хавфсизликка таҳдид солаётган анъанавий ва янги хатарларга қарши курашда амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва саъй-ҳаракатларни самарали мувофиқлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шу кунларда бўлиб ўтган Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти ва хавфсизлик соҳасидаги Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлик механизмининг биринчи йиғилиши натижалари юқори баҳоланди.

Президент Узбекистана отметил важность расширения сотрудничества с КНР в сфере безопасности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 сентября принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета КПК, секретарем Политико-юридической комиссии Чэнь Вэньцином.
Руководитель китайской делегации Чэнь Вэньцин передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя КНР Си Цзиньпина.
Были рассмотрены вопросы развития и укрепления узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства в контексте реализации принятых решений на высшем уровне.
Особое внимание уделено расширению практического взаимодействия и эффективной координации в борьбе с традиционными и новыми вызовами и угрозами безопасности – терроризмом, экстремизмом, транснациональной преступностью, киберпреступлениями, наркотрафиком и другими.
Высоко оценены результаты состоявшего в эти дни первого заседания Узбекско-Китайского механизма сотрудничества в сфере правоохранительной деятельности и безопасности.