Касб-ҳунар таълимини такомиллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 сентябрь куни касбий таълимни ривожлантириш ва миллий малака тизимини ислоҳ қилишга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бу ҳақда шу йил 5 февраль куни ижтимоий соҳалар бўйича бўлиб ўтган видоселектор йиғилишида вазифа қўйилган эди. Ўтган вақт мобайнида тизимнинг самарадорлиги танқидий ўрганилиб, қўшимча чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Ҳозирги кунда профессионал таълим тизими уч турдаги муассасалар: 333 та касб-ҳунар мактаби, 227 та техникум ва 112 та коллеждан иборат. Улар табақалашганлиги ва дастурлари ўртасида узвийлик бўлмагани сабабли мавжуд қувватлардан унумли фойдаланилмаяпти.
Шу боис мазкур 3 турдаги муассасалар негизида техникумлар тармоғини ривожлантириш таклиф этилмоқда. Унга кўра, 600 та техникум ташкил этилади. Мақбуллаштириш натижасида бўшайдиган 71 та муассаса биноси мактабларга айлантирилиб, 42 мингта янги ўқувчи ўрни яратилади.
Бундан ташқари, илгари коллежлар турли вазирлик ва идораларга қарашли эди. Энди бу тизимда бошқарув, ташкилий ва методик жиҳатдан ягона давлат сиёсати Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан юритилади.
Замон талабларига тез мослашиши учун техникумларнинг академик мустақиллигини кенгайтириш мўлжалланмоқда. Ўқиш муддатлари ва давомийлигини касб мураккаблиги ва ўқувчининг таълим даражасига қараб белгиланиши кўзда тутилмоқда.
Техникумларда таълим сифати ва жозибадорлигини ошириш мақсадида халқаро таълим дастурлари йўлга қўйилади. Дастлаб, тажриба тариқасида, 14 та техникумда Англиянинг “BTEC” дастури жорий этилади. Битирувчиларга 70 та давлатда тан олинадиган диплом берилади ҳамда 200 дан ортиқ хорижий университетларга кириш имкони яратилади. Натижага қараб, бу тажриба босқичма-босқич бошқа техникумларга ҳам татбиқ этилиши мумкин.
Қабул жараёнини иш берувчилар талаби асосида шакллантириш ҳам муҳим. Шу мақсадда электрон платформа яратилиб, унга барча вазирлик ва тармоқлар уланади. Техникумларнинг таълим дастурлари саноат тармоқлари, тадбиркорлар бирлашмалари, йирик иш берувчилар ва уюшмалар билан келишилганидан сўнг амалиётга киритилади.
Тақдимотда Миллий малака тизимини ислоҳ қилиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Сўнгги йилларда бу борада муайян ишлар қилинди. Лекин вазифалар ундан-да кўп. Мингдан зиёд ишчи касбларнинг стандартлари ишлаб чиқилмаган. Айрим касблар бўйича квалификациялар халқаро талабларга мос келмайди.
Шу боис энди Касбий малака ва билимларни ривожлантириш республика кенгашига Бош вазир раислик қилади. Унинг таркибида 24 та янги тармоқ кенгашлари тузилади.
Шунингдек, Таълим соҳасидаги лойиҳалар офиси ҳузурида Миллий малака тизимини ривожлантириш институти фаолияти йўлга қўйилади. Институт ривожланган давлатлар тажрибаси асосида Миллий малака рамкасини янги таҳрирда қабул қилади. Лавозим ва касблар классификатори қайта кўриб чиқилади, 100 га яқин замонавий касблар киритилиб, ҳозир амалиётда бўлмаганлари чиқариб ташланади.
Давлатимиз раҳбари техникумларни жиҳозлар ва иш қуроллари билан таъминлаш, замон талабларига мос ишчи-мутахассислар тайёрлаш, бунинг учун амалиётга кенг ўрин бериш юзасидан ўз фикрларини билдирди.

Рассмотрены предложения по совершенствованию профессионального образования
Президент Шавкат Мирзиёев 24 сентября ознакомился с презентацией предложений по развитию системы профессионального образования и реформированию национальной системы квалификаций.
Эта задача была поставлена на видеоселекторном совещании по социальным сферам, состоявшемся 5 февраля текущего года. За прошедший период была критически изучена эффективность системы и разработаны дополнительные меры.
В настоящее время система профессионального образования состоит из трех типов учреждений: 333 профессиональных школ, 227 техникумов и 112 колледжей. Из-за различий и отсутствия взаимосвязи между их учебными программами имеющиеся мощности учреждений используются неэффективно.
Поэтому предлагается развивать сеть техникумов на базе этих трех типов учреждений. Согласно предложению, будет создано 600 техникумов. В результате оптимизации 71 здание высвобождаемых учреждений будет преобразовано в школы, будет создано 42 тысячи новых ученических мест.
Кроме того, сегодня колледжи действуют при различных министерствах и ведомствах. Отныне единая государственная политика в управленческом, организационном и методическом аспектах будет осуществляться Министерством высшего образования, науки и инноваций.
Для быстрой адаптации к требованиям времени предусматривается расширение академической самостоятельности техникумов. Предусматривается, что сроки и продолжительность обучения будут определяться в зависимости от сложности профессии и уровня образования учащегося.
В целях повышения качества и привлекательности образования в техникумах будут внедрены международные образовательные программы. Первоначально в качестве эксперимента в 14 техникумах будет внедрена английская программа "BTEC". Выпускникам будут выдаваться дипломы, признаваемые в 70 странах, а также будет предоставлена возможность поступить более чем в 200 зарубежных университетов. В зависимости от результатов этот опыт может быть поэтапно применен и в других техникумах.
Также важно сформировать процесс приема на основе требований работодателей. С этой целью будет создана электронная платформа, к которой будут подключены все министерства и отрасли. Образовательные программы техникумов будут вводиться в практику после согласования с отраслями промышленности, объединениями предпринимателей, крупными работодателями и ассоциациями.
На презентации также рассмотрены вопросы реформирования Национальной системы квалификаций.
В последние годы в этом направлении проделана определенная работа, однако предстоит решить еще много задач. Не разработаны стандарты для более чем тысячи рабочих профессий. Квалификации по некоторым профессиям не соответствуют международным требованиям.
В связи с этим теперь Республиканский совет по развитию профессиональных квалификаций и знаний будет возглавлять Премьер-министр. В составе совета будут созданы 24 новых отраслевых совета.
Кроме того, при Центре проектов в сфере образования будет создан Институт развития национальной системы квалификаций. Институт на основе передового опыта развитых стран разработает Национальную рамку квалификаций в новой редакции. Будет пересмотрен классификатор должностей и профессий с включением около 100 современных профессий и исключением тех, которые потеряли практическую значимость.
Глава государства высказал свое видение по вопросам оснащения техникумов оборудованием и орудиями труда, подготовки кадров рабочих специальностей, соответствующих современным требованиям, увеличению доли практическим занятий.