O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Nyu-York shahrida bo'lib o'tgan BMTning Kelajak sammitida ishtirok etdi
TOSHKENT, 24 sentyabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov 22-23 sentyabr kunlari Nyu-York shahrida "Yaxshi kelajak uchun ko'p tomonlama yechimlar" shiori ostida bo'lib o'tgan BMTning Kelajak sammitida ishtirok etdi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish va BMT oilasini muvaffaqiyatli Kelajak sammiti bilan tabriklaymiz, – deb yozdi O'zbekiston TIV rahbari o'zining telegram-kanalida. – Hozir barchamiz uchun jipslashish, sa'y-harakatlarni birlashtirish, global chaqiruvlarni hal qilish va yaxshi kelajakka yo'l ochish, sayyoramizning har bir hududidagi har bir inson uchun yaxshiroq kelajak qurish uchun noyob imkoniyat va vaqt. Darhaqiqat, "Kelajak uchun pakt", "Global raqamli kelishuv" va "Kelajak avlodlar deklaratsiyasi"ning qabul qilinishi mushtarak kelajagimizga eshik ochadi".

Министр иностранных дел Узбекистана принял участие в Саммите будущего ООН в Нью-Йорке
ТАШКЕНТ, 24 сентября. /ИА «Дунё»/. Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов принял участие в Саммите будущего ООН, который прошел 22–23 сентября в Нью-Йорке под девизом «Многосторонние решения для лучшего будущего», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Поздравляем Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша и семью ООН с успешным проведением Саммита будущего, - написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана, – Сейчас у всех нас есть уникальная возможность и время собраться вместе, объединить усилия, решить глобальные вызовы и проложить путь к лучшему будущему, лучшему будущему для всех в каждой части нашей планеты. Действительно, принятие Пакта во имя будущего, Глобального цифрового договора и Декларации о будущих поколениях открывает дверь в наше общее будущее».