Tashqi ishlar vazirligida Marokash Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 20-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Marokash Podshohligining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Boku shahrida) Muhammad Odil Embarsh bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqotda ikki tomonlama shakldagi hamda BMT, IHT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi O‘zbekiston-Marokash munosabatlarining holati va istiqbollarini ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning muhim masalalari bo‘yicha, jumladan, xalqaro maydonda pozitsiyalarning mos kelishi va o‘xshashligi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash hamda rivojlantirish uchun ishonchli asos bo‘layotgani ta’kidlandi.
Tomonlar, shuningdek, turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvali va kun tartibi yuzasidan fikr almashdilar.

Meeting with the Ambassador of Morocco
On September 20, 2024, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Morocco to Uzbekistan (with residence in Baku) Mohammad Adil Embarsh.
The parties reviewed the state and prospects of Uzbekistan-Moroccan relations in a bilateral format and within the framework of the UN, OIC and other international organizations.
It was noted that the similarity of positions on key issues of interaction, including in the international arena, is a reliable basis for strengthening and developing ties in the political, trade and economic, investment, tourism, cultural and humanitarian and other spheres.
The parties also exchanged views on the schedule and agenda of upcoming joint events at various levels.