Tashqi ishlar vazirligida Marokash Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 20-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon A’loyev Marokash Podshohligining O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi (qarorgohi Boku shahrida) Muhammad Odil Embarsh bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqotda ikki tomonlama shakldagi hamda BMT, IHT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi O‘zbekiston-Marokash munosabatlarining holati va istiqbollarini ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning muhim masalalari bo‘yicha, jumladan, xalqaro maydonda pozitsiyalarning mos kelishi va o‘xshashligi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash hamda rivojlantirish uchun ishonchli asos bo‘layotgani ta’kidlandi.
Tomonlar, shuningdek, turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlar jadvali va kun tartibi yuzasidan fikr almashdilar.

В МИД проведена встреча с Послом Марокко
20 сентября 2024 года первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бахромжон Аълоев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Марокко в Узбекистане (с резиденцией в г.Баку) Мохаммадом Адилом Эмбаршем.
На встрече стороны провели обзор состояния и перспектив узбекско-марокканских отношений в двустороннем формате и в рамках ООН, ОИС и других международных организаций.
Отмечалось, что совпадение и схожесть позиций по ключевым вопросам взаимодействия, в том числе на международной арене, является надежной основой для укрепления и развития связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.