O‘zbekiston va Filippin tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2024-yil 17-sentabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Filippin Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning uchinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalarga O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari I.Haydarov va Filippin tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Tereza P.Lazaro boshchilik qildi.
Tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati hamda istiqbollarini, shuningdek, ko‘p tomonlama shakllardagi hamkorlikni batafsil ko‘rib chiqdilar.
Mavjud salohiyatdan, birinchi navbatda, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va turizm sohalarida foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu sohalardagi qonunchilik bazasini kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdorlik bildirildi. Xususan, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish maqsadida Filippin tomoni O‘zbekistondan kimyoviy o‘g‘itlar va kichik qishloq xo‘jaligi texnikalarini olib kirishga qiziqish bildirdi.

О политических консультациях между МИД Узбекистана и Филиппин
17 сентября 2024 года в Ташкенте состоялся третий раунд политических консультаций между Министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Филиппины.
Делегации возглавили заместитель министра иностранных дел Узбекистана И.Хайдаров и заместитель министра иностранных дел Филиппин Тереза П. Лазаро.
Стороны провели обстоятельный обзор состояния и перспектив двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях, а также взаимодействия в рамках многосторонних форматов.
Особое внимание уделено использованию имеющегося потенциала сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и туристической сферах. Выражена обоюдная заинтересованность в расширении договорно-правовой базы в данных направлениях. В частности, в целях наращивания торговли филиппинская сторона выразила заинтересованность в импорте из Узбекистана химических удобрений и малой сельскохозяйственной техники.