Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтиришга қаратилган икки томонлама ҳужжатлар имзоланди
15.09.2024
Самарқанд шаҳрида ўтган самарали музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Федерал Канцлери Олаф Шольц Қўшма декларацияни қабул қилдилар.
Умуман, расмий ташриф доирасида 8 та икки томонлама ҳужжат имзоланди, шу жумладан:
- Миграция ва мобиллик соҳасида ҳар томонлама шериклик тўғрисида ҳукуматлараро битим;
- Ветеринария ва чорвачилик соҳасида ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро декларация;
- "Яшил Марказий Осиё" ташаббуси доирасида сув ресурсларидан барқарор фойдаланиш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро декларация;
- Ўта муҳим минераллар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация;
- Транспорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
- Париж битими доирасида иқлим ўзгариши соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида меморандум.
Бундан ташқари, 2024-2026 йилларга мўлжалланган Технологик шериклик ва саноат кооперацияси дастури қабул қилинди, шунингдек, Ўзбекистон ва Германиянинг етакчи корхоналари даражасида бир қатор битим ва шартномалар тузилди.

Подписаны двусторонние документы, направленные на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Германией
15.09.2024
По итогам состоявшихся в городе Самарканде плодотворных переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный Канцлер Федеративной Республики Германия Олаф Шольц приняли Совместную декларацию.
В целом в рамках официального визита были подписаны 8 двусторонних документов, в частности:
– межправительственное Соглашение о всестороннем партнерстве в сфере миграции и мобильности;
– межправительственная Декларация о сотрудничестве в области ветеринарии и животноводства;
– межправительственная Декларация о сотрудничестве в области устойчивого использования водных ресурсов в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия»;
– Совместная декларация о сотрудничестве в области критических минералов;
– Соглашение о сотрудничестве в сфере транспорта;
– Меморандум о сотрудничестве в области изменения климата в рамках Парижского соглашения.
Кроме того, была принята Программа по технологическому партнерству и промышленной кооперации на 2024-2026 годы, а также заключен пакет соглашений и контрактов на уровне ведущих предприятий Узбекистана и Германии.