Халқаро тўқимачилик ишлаб чиқарувчилари федерацияси ва Халқаро кийим-кечак федерациясининг қўшма конференцияси иштирокчиларига
09.09.2024
Ҳурматли конференция қатнашчилари!
Аввало, сиз, азизларни бугунги нуфузли анжуман – Халқаро тўқимачилик ишлаб чиқарувчилари федерацияси ва Халқаро кийим-кечак федерациясининг қўшма конференцияси очилиши билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Ушбу қўшма конференция Ўзбекистонда илк бор ўтказилаётгани учун Халқаро тўқимачилик ишлаб чиқарувчилари федерацияси президенти Кей Ви Шринавасан ва Халқаро кийим-кечак федерацияси президенти Чем Алтан жанобларига алоҳида миннатдорчилик билдираман.
Мазкур анжуманда қатнашаётган соҳанинг юқори мартабали вакилларига, нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарларига ҳам ташаккур изҳор этаман.
Қадимий буюк ипак йўли дурдонаси, уста ҳунармандлар юрти бўлган азим Самарқанд шаҳрига хуш келибсиз!
Биз кейинги йилларда мамлакатимизда инвестиция ва бизнес муҳитини тубдан яхшилаш, хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун ҳар томонлама қулай шароитлар яратиш борасида қатъий қадамлар ташладик.
Ҳар бир соҳа ва тармоқда бўлгани каби, тўқимачилик ва кийим-кечак саноатида ҳам кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширмоқдамиз.
Энг аввало, пахта етиштиришда давлат монополиясига барҳам берилди, хомашёдан тайёр маҳсулотгача бўлган жараённи тўлиқ қамраб олган кластер тизими яратилди ва босқичма-босқич такомиллаштириб борилмоқда.
Соҳадаги ислоҳотларимиз нуфузли халқаро ташкилотлар томонидан эътироф этилиб, Ўзбекистонга нисбатан “пахта бойкоти” бекор қилинди. Бу борада “Cotton Capaign” халқаро коалицияси билан ҳамкорлигимиз давом эттирилмоқда.
Шу билан бирга, барқарор қонунчилик базаси яратилгани, инвестициявий муҳит яхшилангани, янги технологиялар жорий этилгани натижасида пахта толасини қайта ишлаш 2017 йилдаги 40 фоиздан 100 фоизга етди. Айни вақтда четдан тола ва хомашё олиб келиб, юқори қўшилган қийматли тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш борасидаги ишлар ҳам бошланди.
Соҳада яратилган имкониятлар туфайли тўқимачилик маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 5 баробар кўпайди, уларнинг экспорти 4 карра ортди.
Энг муҳими, илгари соҳада экспортнинг салмоқли қисми, яъни 70 фоизи хомашё ҳиссасига тўғри келган бўлса, бугунги кунда четга сотилаётган товарларнинг 60 фоизини тайёр маҳсулотлар ташкил этмоқда.
Биз ислоҳотларни бошлаган илк даврдаёқ инсон капиталини ривожлантириш, аҳоли, айниқса ёшлар ва аёлларни касбга ўргатиш, барча соҳалар учун малакали кадрлар тайёрлашни устувор вазифа сифатида белгилаб олдик ва бу масалалар бундан буён ҳам диққатимиз марказида бўлади.
Корхоналардаги ишчилар учун халқаро талабларга жавоб берадиган, муносиб меҳнат шароитлари яратилмоқда, “Better Work” ва “Better Cotton” дастурлари тизимли жорий этилмоқда.
Соҳада банд бўлган 600 мингдан зиёд аҳолининг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Шунингдек, тўқимачилик соҳасида миллий брендларни яратиш, мамлакатимизга нуфузли халқаро ва хорижий брендларни жалб этиш бўйича қатъий чоралар кўрилмоқда.
Мамлакатимизда Германиянинг “Тимдрес”, Италиянинг “Котонелла”, Сингапурнинг “Индорама”, Кореянинг “Поско Интернейшнл” ва “Янг-ван” компаниялари каби жаҳон бозорининг нуфузли иштирокчилари самарали фаолият олиб бормоқда.
Ўзбекистон тўқимачилик саноати жаҳондаги ишлаб чиқариш жараёнларига фаол интеграция бўлиб, дунёнинг барча қитъаларида ишончли ҳамкорларимиз кўпаймоқда.
Таъкидлаш жоизки, хорижий инвесторлар ва халқаро брендлар билан узоқ муддатли ҳамкорлик қилиш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш, миллий брендларни халқаро даражага олиб чиқиш – келгусида ҳам тўқимачилик саноатидаги устувор йўналишларимиз бўлиб қолади.
Ишончим комил, бугунги конференция ушбу соҳада ўзаро ҳамкорликни халқаро миқёсда янада юксалтириш ва мустаҳкамлаш, илғор тажриба ва ғоялар билан алмашиш учун самарали платформа бўлиб хизмат қилади.
Бу эса, анжуманда иштирок этаётган 500 дан зиёд миллий ва халқаро ташкилотлар, ишлаб чиқарувчилар ва “ритейл” компаниялар вакиллари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириб, соҳа ривожини янги сифат босқичига олиб чиқиш имконини беради, деб умид қиламан.
Биз хорижий ҳамкорларимизнинг ўзаро манфаатли барча ташаббусларини юксак баҳолаймиз ва қўллаб-қувватлаймиз. Жумладан, халқаро брендлар Ўзбекистонга кириб келиши учун зарур стандартларни жорий этишда ҳар томонлама кўмаклашамиз.
Нуфузли халқаро ташкилотларга конференция, кўргазма, мода намойишларини юртимизда, айниқса, туризм ва саноат салоҳияти юқори бўлган Бухоро, Хива, Шаҳрисабз, Марғилон, Қўқон, Наманган, Андижон шаҳарларида мунтазам ўтказиб боришлари учун барча шароитларни яратиб беришга тайёрмиз.
Аминманки, юртимизнинг қадимий тарихи, бой маданий мероси, меҳнаткаш ва олижаноб халқимиз билан учрашувлар сизларда унутилмас таассуротлар қолдиради, ҳудудларимизнинг улкан ижтимоий-иқтисодий салоҳияти эса, инвесторларни янги-янги лойиҳаларни амалга оширишга ундайди.
Сизларни бугун ўз ишини бошлаётган йирик анжуман билан яна бир бор табриклаб, барчангизга мустаҳкам соғлиқ, бахт-саодат, конференция ишига эса муваффақиятлар тилайман.

Участникам совместной конференции Международной Федерации производителей текстиля и Международной Ассоциации производителей одежды
09.09.2024
Прежде всего от всей души, искренне поздравляю вас, дорогие мои, с открытием сегодняшнего престижного мероприятия – совместной конференции Международной федерации производителей текстиля и Международной ассоциации производителей одежды.
Хотелось бы выразить особую благодарность президенту Международной федерации производителей текстиля господину Кею Ви Шринавасану и президенту Международной ассоциации производителей одежды Чему Алтану за то, что данная совместная конференция проводится в Узбекистане впервые.
Вместе с тем выражаю искреннюю признательность высокопоставленным представителям отрасли, руководителям престижных международных и региональных организаций, участвующим в этой конференции.
Добро пожаловать в жемчужину древнего Великого шелкового пути, край ремесленников – величественный город Самарканд!
В последние годы мы предприняли решительные шаги по коренному улучшению инвестиционной и деловой среды, созданию благоприятных условий для иностранных и отечественных инвесторов.
Как и во всех сферах и отраслях, мы осуществляем широкомасштабные реформы и в текстильной промышленности и производстве одежды.
Прежде всего, была отменена государственная монополия в выращивании хлопка, создана и последовательно совершенствуется кластерная система, полностью охватывающая весь процесс – от заготовки сырья до производства готовой продукции.
Наши реформы в этой сфере завоевали признание престижных международных организаций, был снят бойкот с узбекского хлопка. В данном направлении продолжается наше сотрудничество с международной коалицией «Cotton Campaign».
При этом в результате создания стабильной законодательной базы, улучшения инвестиционной среды и внедрения новых технологий объем переработки хлопкового волокна увеличился с 40 процентов в 2017 году до 100 процентов. Одновременно началась работа по импорту хлопкового сырья и производству готовой продукции с высокой добавленной стоимостью.
Благодаря созданным в сфере возможностям объем производства текстильной продукции увеличился в 5 раз, ее экспорт – в 4 раза.
Самое главное, что раньше значительная часть, то есть 70 процентов экспорта в отрасли, приходилась на долю сырья, а сегодня 60 процентов экспортируемого товара составляет готовая продукция.
В первые годы реформ в качестве приоритетной задачи мы определили развитие человеческого капитала, обучение населения, особенно молодежи и женщин, профессиям, подготовку квалифицированных кадров для всех отраслей, и эти вопросы и впредь будут в центре нашего внимания.
Для работников предприятий создаются достойные условия труда, соответствующие международным требованиям, планомерно реализуются программы «Better Work» и «Better Cotton».
Особое внимание уделяется обеспечению трудового права и всемерной поддержке занятых в сфере свыше 600 тысяч человек.
Вместе с тем предпринимаются решительные меры по созданию национальных брендов, привлечению престижных международных и зарубежных торговых марок в нашу республику.
В стране эффективно работают авторитетные участники мирового рынка, такие как «Teamdress» (Германия), «Cotonella» (Италия), «Indorama» (Сингапур), «Posco International» и «Gwangyang» (Южная Корея).
Текстильная промышленность Узбекистана активно интегрируется в мировые производственные процессы, все более увеличивается число наших надежных партнеров на всех континентах мира.
Следует отметить, что долгосрочное сотрудничество с иностранными инвесторами и международными брендами, увеличение производства продукции с высокой добавленной стоимостью, вывод национальных брендов на международный уровень и в будущем останутся нашими приоритетами в текстильной промышленности.
Убежден, что сегодняшняя конференция послужит эффективной платформой для дальнейшего укрепления и расширения взаимодействия в данном направлении в международном масштабе, обмена передовым опытом и идеями.
Надеюсь, это будет способствовать дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества между представителями более 500 национальных и международных организаций, производителей и компаний-ритейлеров, участвующих в конференции, и позволит вывести развитие отрасли на качественно новый уровень.
Мы высоко ценим и поддерживаем все взаимовыгодные инициативы наших зарубежных партнеров. В частности, готовы оказать всемерную помощь во внедрении необходимых стандартов для попадания международных брендов в Узбекистан.
Мы готовы создать все необходимые условия престижным международным организациям для регулярного проведения конференций, выставок и показов мод в нашей стране, в частности в таких городах, как Бухара, Хива, Шахрисабз, Маргилан, Коканд, Наманган, Андижан, располагающих высоким туристическим и промышленным потенциалом.
Уверен, что древняя история, богатое культурное наследие нашей страны, встречи с нашим трудолюбивым и великодушным народом произведут на вас неизгладимое впечатление, а огромный социально-экономический потенциал наших регионов побудит инвесторов к реализации новых проектов.
Еще раз поздравляю вас с открытием начинающейся сегодня престижной конференции и желаю всем вам крепкого здоровья, счастья и благополучия, успехов в плодотворной работе конференции.