“NatStrat” strategiya va xavfsizlik tadqiqotlari markazi maslahatchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2024-yil 9-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Hindistonning “NatStrat” strategiya va xavfsizlik sohasidagi tadqiqotlar bo‘yicha mustaqil notijorat markazi maslahatchisi Shantanu Mukerji bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida mintaqaviy xavfsizlik masalalari, jumladan, Afg‘onistondagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha mumkin bo‘lgan birgalikdagi harakatlar muhokama qilindi.
Hindiston tomoniga O‘zbekistonning Afg‘onistonda tinch siyosiy jarayonga ko‘maklashish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlari, shuningdek, ushbu mamlakatda amalga oshirilayotgan transport-kommunikatsiya loyihalari haqida ma’lumot berildi.
Sh.Mukerji O‘zbekistonning Afg‘onistonda uzoq muddatli va barqaror tinchlik o‘rnatish, uning ijtimoiy-iqtisodiy infratuzilmasini tiklashdagi faol ishtirokini alohida qayd etdi.

О встрече с Советником центра исследований в области стратегии и безопасности «NatStrat»
9 сентября 2024 года состоялась встреча спецпредставителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашева с Советником независимого некоммерческого центра исследований в области стратегии и безопасности Индии «NatStrat» Шантану Мукержи.
В ходе беседы обсуждены вопросы региональной безопасности, в том числе развитие ситуации в Афганистане, а также возможные совместные действия по урегулированию ситуации в этой стране.
Индийская сторона была проинформирована о предпринимаемых Узбекистаном мерах по содействию запуску мирного политического процесса, а также реализуемых транспортно-коммуникационных проектах в Афганистане.
Ш.Мукержи особо подчеркнул активное участие Узбекистана в деле установления долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, а также восстановлению его социально-экономической инфраструктуры.